• BIST 1.495
  • Altın 413,302
  • Dolar 7,3113
  • Euro 8,8396
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara -1 °C

İlk gemi yolculuğunuz için 21 ipucu ve püf noktası

İlk gemi yolculuğunuz için 21 ipucu ve püf noktası
Gelecek yıl gemiye gelirken ne getirmelisiniz? Limanlarda ne yapmayı planlamalısınız? Rezervasyon yapmanın en iyi yolu nedir?

LONDRA- Pandemi sonrası ilk gemi turuna katılacak olanların kafalarında endişeler bulunduğu bir gerçektir. Ama tatil ve dinlenme bir ihtiyaçtır. Hele gemi turlarını sevenler için ise rüya gibidir.
Aslında, bir yerden bir yere seyahat ederken bile yalnızca tur paketinize uymanız yeterlidir. Her gece sokaklarda restoran aramak zorunda değilsiniz. Genellikle kabininizden sadece birkaç adım ötede sizi bekleyen masaları ile gezel bir restoran vardır. Ayrıca gemide eğlence bulmakta sorun yaşamazsınız.
Ancak basitliği içinde bile, seyir halindeyken ilk sefer için bu yapılacaklar göz korkutucu olabilir. Geleçek yıl gemi gezisi planlıyor olabilirsiniz.
O zaman gemiye gelirken ne getirmelisiniz? Limanlarda ne yapmayı planlamalısınız? Rezervasyon yapmanın en iyi yolu nedir?

ilk-gemi-yolculugunuz-.jpgThe Points Guy'ın kruvaziyer yazarı Gene Sloan, her zaman aldıı sorulara 21 cevap üretti. Bu da onu bazı ipuçlarına ulaştırdı.. İlk deniz yolculuğunun daha sorunsuz geçmesi için 21 yol listesi oluşturdu.

Bu liste 20 yılı aşkın seyir deneyiminden değil, aynı zamanda Facebook'taki TPG Lounge'da konu üzerine canlı bir sohbette TPG ile ipuçlarını paylaşan 100'den fazla seyirci hayranının gözlemlerinden de derlendi.
 

Önümüzdeki yıl için bir seyir mi planlıyorsunuz?
Bu başlıklar sizeyardımcı olacaktır:
 

KALKıŞ LIMANıNıZA PLANLANANDAN BIR GÜN ÖNCE GELIN

Bu hikayede yalnızca bir tavsiyeye uyuyorsanız, bu olmalıdır. Geminizi kaçırmamanızı sağlamanın tek yolu budur. Kruvaziyerlerin başına gelen düşündüğünüzden daha sık gerçekleşen bir şeydir. Birçok gemi öğleden sonra kalkar. Bu nedenle kalkış sabahı bir limana uçmak veya arabayla gitmek iyi görünebilir. Ancak bu tür planları alt üst etmek için gereken tek şey, ılımlı bir uçuş gecikmesi veya otoyolda bir yığılmadır. Limana varışınızda gecikme yaşarsanız, gemi sizi beklemez.

Denizaşırı bir gemi yolculuğu için seyahat ediyorsanız, limana iki veya üç gün önceden gitmenizi öneririz. Bu sadece gemiyi kaçırmamak için değilder. Aynı zamanda jet lag'den kurtulmak için biraz zaman kazanmaktır. Özellikle Avrupa yolculukları, çok sayıda tur içeren limanlar yoğun olabilir. Bu nedenle seyir başladıktan hemen sonra hazır olmak istersiniz.

MAYONUZU EL BAGAJıNıZA KOYUN

Bir gemiye ilk geldiğinizde, çoğu durumda, hatta çalışan bir kapı görevlisi valizinizi alıp götürür ve günün ilerleyen saatlerinde odanıza teslim edilir. Bu büyük bir rahatlıktır. Tüm check-in işlemi boyunca çantalarınızı taşımanıza gerek yoktur. Ancak bu, gemideki ilk gününüzde valizinize saatlerce erişemeyebileceğiniz anlamına da gelir. Yolculuğunuzun bu ilk saatlerinde ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğünüz her şeyi el çantanıza koyduğunuzdan emin olun. Bu, elbette ilaç ve telefon şarj cihazı gibi şeyler anlamına gelir, aynı zamanda bir mayo, şapka, güneş kremi ve eğlenceye başlamak için doğrudan havuz güvertesine gitmenizi sağlayacak diğer eşyalardır.

FAZLA EŞYA ALMAYIN!

İhtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz tüm kıyafetleri valise koymadan önce bir yığın halinde atın. Sonra yerleştirirken sonra yarısını çıkarın. Eminim bunların yarısına ihtiyacınız olmayacaktır. Bize güvenin. Bu günlerde çoğu gemi gezintisi sıradan ve bir yolculuk boyunca gerçekten sadece birkaç kıyafete ihtiyacınız var. Kirlenirse sorun yok. Birçok geminin kabin güvertelerinde birkaç günde bir veya iki çamaşır yıkayabileceğiniz çamaşırhaneler vardır. Değilse, çamaşırlarınızı temizlenmek üzere gemiye gönderebilirsiniz. Genellikle bir veya iki gün içinde geri gelir.

Bir gemide birkaç çamaşır yıkamanın ekstra maliyeti, geminize gidip gelirken etrafta dev bir valiz taşımak zorunda kalmama özgürlüğü için ödenecek küçük bir bedeldir. Ayrıca, yol boyunca bulacağınız tüm küçük hazineler için çantanızda yer açmak isteyeceksiniz.

GEMIYE KENDI IÇECEKLERINIZI GETIRIN

Birçok kruvaziyer, yolcuların kendi içeceklerini gemiye getiremeyeceğini varsayar. Ancak, genellikle bazı sınırlarla buna izin verilir. Gemilerde içki fiyatları yüksek olabileceğinden, seyir sırasında biraz tasarruf etmenin bir yolu budur.

Kendi barmeniniz olmanızı sağlayacak hatlar arasında Disney Cruise Line var. Yetişkinler, bir yolculuğun başlangıcında ve her uğrak limanında Disney gemilerine iki şişe açılmamış şarap veya şampanya veya altı bira getirebilirler. Bu içeceklerin kabin çantalarında paketlenmesi gerektiğini unutmayın. Royal Caribbean'da, kendi getirme hakkı, binişte kabin başına iki şişe şarap veya Şampanya artı bir düzine standart kutu, şişe veya karton alkolsüz içecek şeklindedir.

Bir uyarı: Şarabınızı gemideki bir restorana götürmek istiyorsanız bir "mantar ücreti" alınmaktadır. Tekneye içecek getirmeden önce hattınızın kurallarını okuduğunuzdan emin olun.


kruvaziyer-010.jpgPrincess Cruises gemilerinde içecek paketleri mevcuttur.  Bazı yolcu gemilerinde kendi içeceklerinizi gemiye getirebilirsiniz. 

EKSTRA TUVALET MALZEMELERI GETIRIN

Evet, bir yolcu gemisinde güneş kremi, aspirin ve yara bandı bulabileceksiniz. Ama sana maliyeti olacak. Gemi seyahatleri, dışarı çıkamayacağınızı bilir ve gemi mağazalarını buna göre fiyatlandırır.

Her yolculukta valizime attığım, soğuk ilaçlardan deniz tutması haplarına kadar her şeyi içeren küçük bir reçetesiz satılan ilaç çantam var. Bunlardan herhangi birini nadiren kullanırım. Ama aynı zamanda asla çılgın bir tuvalet malzemesi suçlamasıyla karşılaşmadım.

VE BU ALTı ŞEYI DE GETIRIN

Ekstra tuvalet malzemelerine ek olarak, düzenli seyahat eden kişiler genellikle Clorox mendilleri veya vardıklarında kabinlerinde yüzeyleri silmeye benzer bir şey (ve kıyı gezileri için) getirir. Kabul ediyorum, bunu hiç yapmadım, ama yapmam gerektiğini biliyorum - sadece kabin televizyonunun uzaktan kumandasını silmek için.

Birçok kruvazör, oda temizleyicisi, katlanabilir ayakkabı rafı tuvalet malzemelerini saklamak için kabin banyosu asıyorlar. Günlük planlayıcıdaki etkinlikleri vurgulamak için fosforlu kalem ve anahtar kartı ve kabinleri tutmak için kordon olmalı. Elbette boynuma bir anahtar kart kordonu takamayacak kadar havalıyım, bu da her yolculukta kartımı bir veya iki kez kaybediyorum demektir. Ön büroda bana her zaman yeni bir tane verirler.

Bazı kruvazörleroe yolcular yemek davetiyeleri, gezi biletleri ve diğer önemli kağıtları kabin duvarlarına yapıştırmak için mıknatıs getirirler. Gemilerdeki duvarlar suni ahşap kaplamalar sayesinde ahşap gibi görünseler bile genellikle metalden yapılır ve içinde mıknatıs bulunur. Bazı kruvazörler kancalı mıknatıslar bile getirir, böylece duvarlarına kıyafet ve diğer eşyaları asabilirler.

GEMIDEKI ILK GÜNÜNÜZDE BÜFEYI ATLAYıN

Gemiye biniş gününde büfeden daha sıkışık bir şey yoktur. Gemiye binen herkes doğrudan oraya gider. İlk günkü büfe kalabalığından kaçınmak için, mevcut ikinci yemek seçeneklerine gidin. Bazen bir gemi, masaya servis edilen lokantalarından birini gemiye biniş gününde öğle yemeği için açar ve muhtemelen büfeden çok daha az kalabalık olacaktır.

Carnival Sunshine, iki tam hizmet yemek odası sunmaktadır, önde bulunan Sunset Restaurant ve burada gösterilen "Your Time Dining" sunan Sunrise Restaurant. (Andy Newman / Carnival Cruise Lines)


kruvaziyer-011.jpgOturmalı restoranlar bazen başlangıç ​​gününde öğle yemeği için açıktır ve tipik olarak açık büfe restoranlardan çok daha az kalabalıktır. 


GEMİNİN DURACAĞI NOKTALARı ÖNCEDEN ARAŞTıRıN

Çok fazla araştırma yapmanız gerekmeyen bazı tatil türleri vardır. Örneğin bir sahil gezisi. En azından onlardan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız. Çoğu gemi yolculuğunun merkezinde, çoğu durumda çok kısa olan genellikle sadece birkaç saat olan liman uğrakları vardır. Bu limanlarda ne yapılacağına dair bir planınız olsun ya da seyir deneyiminin büyük bir bölümünü kaçıracaksınız.

Hangi limanları ziyaret edeceğinizi öğrendikten sonra, buraları gibi seyahat sitelerinde olabildiğince araştırın.

HATTıNıZ IÇIN BIR FACEBOOK GRUBUNA KATıLıN

Limanlarda ve gemilerde ne yapılacağı ve bu nedenle bir gemi yolculuğunda ne getirileceği konusunda fikir edinmek için bir başka harika yer, belirli hatlara adanmış birçok özel Facebook gruplarıdır. Royal Caribbean Cruises grubu, Carnival Cops (Carnival Cruisers Opinion Page) grubu ve Holland America Line Fans grubu da dahil olmak üzere bazılarına aitim . Bu sayfalarda, çoğu zaman sadece en sevdikleri hat, gemileri, güzergahları ve güzergahlardaki varış noktaları hakkındaki soruları yanıtlamaya çok istekli olan binlerce yolcu gemisi hayranı bulacaksınız. Bu gruplarda, bazıları Facebook'ta uzun süredir arkadaşım olan harika insanlarla tanıştım.

ÖZEL TURLARA KAYDOLUN

Doğrudan seyir hattınız üzerinden bir kıyı gezisi rezervasyonu yapmak kolaydır. Sadece sefere çıkmadan önce veya gemideyken çevrimiçi bir formdaki bir kutuyu işaretleyin. Ancak hattınız üzerinden tur rezervasyonu yapmak tek seçenek değildir ve her zaman en iyi seçenek değildir. Çoğu durumda, limanlarda bağımsız tur operatörleri aracılığıyla kıyı gezileri veya Viator veya Tours by Locals gibi bir tur rezervasyon hizmeti aracılığıyla kıyı gezileri için rezervasyon yaparak çok fazla ekonomik ve daha iyi bir tur deneyimi elde edebilirsiniz .

Çoğu zaman, bağımsız turlar, doğrudan kruvaziyer hatları üzerinden sunulan turlardan çok daha samimi olacaktır. Aynı bölgelere gidebilirler ama büyük bir motorlu araba yerine küçük bir minibüste. Yaklaşık 40 kişi yerine sizinle bir turda yalnızca altı veya sekiz kişi daha olabilir. Grubunuz yeterince büyükse, bağımsız bir tur operatörüyle özel bir tur bile rezerve edebilirsiniz.

ÖNCEDEN VEYA BINIŞTEN HEMEN SONRA AKTIVITELER IÇIN KAYDOLUN

Bazı hatlar, çevrimiçi portalları kullanarak sefere çıkmadan önce gösterilere, turlara ve diğer aktivitelere (özel restoranlarda yemekler dahil) kaydolmanıza izin verir. Belirli bir gecede belirli bir şov için veya belirli bir tur veya restoran rezervasyon saatinde yer aldığınızdan emin olmak istiyorsanız, bunu yapmak iyi bir fikirdir. Bazı gemilerde, bazı şovların, turların ve restoran rezervasyon sürelerinin önceden rezerve edildiğini görmek nadir değildir.

Aktivitelere önceden kaydolmazsanız, bir gemiye bindikten hemen sonra yedekleme stratejisi yapmanız gerekir. Bununla birlikte, bir yolculuğun başlangıcında faaliyetlere kaydolmak için yarışmanız gerekip gerekmediği, büyük ölçüde hangi gemide olduğunuza bağlıdır. Royal Caribbean's Symphony of the Seas gibi binlerce yolcunun bulunduğu dev bir gemide yelken açarken birçok şeye önceden kaydolma konusunda daha dikkatli oluyorum .

HEPSINI YAPMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

Etkinliklere kaydolma konusundayken, şunu unutmayın… Birkaç şeyi kaçırırsanız sorun olmaz. Hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Aslında, kendinizi her şeyi yapmamaya zorlamalısınız. Unutma, tatildesin. Rahatlayın. Biraz geniş yaşayın. Varsa balkonunuzda oturun ve birkaç saat okyanusa bakın. Pişman olmayacaksınız.

GEMININ ILETIŞIM BILGILERINI DAIMA YANıNıZDA TAŞıYıN

Karaya çıkarken her zaman geminin iletişim bilgilerini yanınızda getirin. Bu ayrıntılar genellikle her gece kabininize gönderilen haber bülteninde basılır. Gemiden uzaktayken bir şeyler ters giderse, hemen gemi turu hattı ile iletişime geçmek isteyeceksiniz.

TELEFONUNUZU UÇAK MODUNDA TUTUN

İnternette bulacağınız en büyük yolcu gemisi korku hikayelerinden bazıları, gemilerdeyken cep telefonu ücretlerinde binlerce dolar toplayan yeni başlayanların öyküleri. Bu, telefonunuzu açık bıraktığınızda ve örneğin internette video izlediğinizde olabilir. Birçok telefon hattı, hatta uluslararası hatlar yolcu gemileriyle ilgili konuşma, mesajlaşma ve verileri içermez ve haftalar sonra telefon faturanızda görünecek bu tür hizmetler için fahiş dolaşım ücretleri ödersiniz.

Bir tekne dolusu para harcamadan arama yapmanın ve gemilerden internete erişmenin yolları vardır . Örneğin, telefon verilerini kullanmadan Wi-Fi ile FaceTime aramaları yapmanıza ve videoları (bazı gemilerde) yayınlamanıza olanak tanıyan bir Wi-Fi paketi satın alabilirsiniz. Bazı telefon şirketlerinin, yolculuktan önce satın alabileceğiniz deniz yolculuğuna özgü hatları da vardır. Ama ben şahsen asla o yola gitmem. Ben basit tutuyorum. Bir gemiye bastığım anda telefonumu uçak moduna aldım ve bir daha açmadım. Daha sonra telefonun Wi-Fi'ını açıyorum, bir Wi-Fi paketi satın alıyorum ve tüm aramalarımı, mesajlaşmamı ve internette Wi-Fi üzerinden geziniyorum. Bu şekilde, beklenmedik bir suçlamayla şaşırmam mümkün değil.

CRUISE UYGULAMASıNı INDIRIN

Bir çok telefon hattı, artık sefere çıkmadan önce akıllı telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalara sahiptir. Uygulamalar sunuluşuna göre değişiklik gösterir. Ancak çoğu size günlük etkinlik listesi ve aradığınız her şeyi gösterir. Birçoğu ayrıca restoran rezervasyonları yapmanıza, kıyı gezileri ve diğer aktiviteler için rezervasyon yapmanıza izin verir. Birkaçı da nerede olursanız olun içecek ve diğer öğeleri sipariş etmenize yardımcı olur. Bu oldukça havalı, değil mi? En iyi bölüm: Bir Wi-Fi paketi için ödeme yapmasanız bile uygulamalar gemide çalışacaktır.

REZERVASYON YAPMAK IÇIN BIR SEYAHAT ACENTESI KULLANıN

Bir gemi seyahati rezervasyonunun karmaşıklığı göz önüne alındığında rezervasyon işlemi sırasında verilecek pek çok karar vardır. Bize güvenin. İşleri düzenlemenize yardımcı olması için gemi yolculukları konusunda uzmanlaşmış tecrübeli bir seyahat acentesi kullanmanızı tavsiye ederiz. İyi bir seyahat acentesi, özel ilgi alanlarınız, seyahat tarzınız ve tercihleriniz hakkında sizi sorgulayacak ve sizi sizin için mükemmel kruvaziyer hattı, gemi, güzergah ve kabine yönlendirecektir. Yolculuğunuzun hemen öncesinde, sırasında veya sonrasında bir şeyler ters giderse de size yardımcı olabilirler.
Buna ek olarak, seyahat acenteleri genellikle, doğrudan bir hat üzerinden rezervasyon yaptırarak elde edemeyeceğiniz ekstra yerleşik kredi ve diğer avantajlar sağlayabilir.

SEYAHAT SIGORTASı DÜŞÜNÜN

Seyir ya da herhangi bir seyahat söz konusu olduğunda her zaman pürüzsüz denizler olmaz. Konuyu gündeme getirmekten bile nefret ediyoruz, ancak bir hastalığın aniden başlaması nedeniyle yolculuğunuzu önceden iptal etmeniz gerekebilir. Ya da belki seyir sırasında hastalanırsınız ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olur. Belki geminize uçuşunuz iptal edilir ve geminin kalkışını kaçırırsınız. Bu tür şeyler kruvazörlerin başına gelebilir ve bunlar seyahat sigortası yaptırmaktan yararlanabileceğiniz türden durumlardır.

ASANSÖR YAKıNıNDA KABIN REZERVASYONU YAPMAYıN

Bir gemideki her kabin eşit yapılmalıştır. İlk yolculuğunuzda bir oda seçerken, asansörlerin yakınında ve gece kulüplerinin ve diğer gece yarısı mekanlarının hemen üstünde bulunanlardan uzak durmak isteyebilirsiniz. Bazen gürültülü olabilirler. Havuz güvertesinin hemen altındaki ve çapanın yakınındaki kabinler ve kumarhanelerin yakınındaki kabinler de sorunlu olabilir.

GEMİDEKİ HARCAMALAR IÇIN BIR PUAN KARTı KULLANıN

Gemilerde alışveriş yaparken kredi kartı puanlarınızı en üst düzeye çıkarmanızı düşünün. Bunu yapmanın yolu, satın almalar için puanlar sunan bir kredi kartını yerleşik hesabınıza bağlamaktır. Bu, American Express'ten Platinum Kart, Virgin Atlantic Rewards + Kredi Kartı veya puan kazandıran başka bir kart olabilir.

İÇECEKLER VE SPA  IÇIN IKI KEZ BAHŞIŞ VERME

Çoğu yolcu gemisi artık faturalara otomatik olarak bir bahşiş ekliyor , Bu genellikle toplamın % 18 ila % 20'si oranında oluyor. Bu tür otomatik bahşişler de gemi kaplıcalarında daha yaygın hale geliyor. Ancak pek çok ilk kez kruvazöre binenler bunu bilmiyor. Yolcu gemisi barları ve kaplıcalarındaki faturalara "ek bahşiş" satırına ağır bir bahşiş yazılıyor. Toplamda % 15 veya % 20 daha eklemeden önce bahşişin dahil edilip edilmediğini sorduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, iki kez bahşiş verebilirsiniz.

YOLCULUĞUNUZ IÇIN PUANLARı KULLANıN

Bir gemi yolculuğu için ödeme yapmak için puan ve mil kullanmak her zaman mantıklı değildir, Çünkü çoğu zaman bir kabini güvenceye almak için çok sayıda puan gerekir. Ancak bu, puan ve mil kullanarak bir gemiye ve gemiden uçuş rezervasyonu yaparak büyük zaman kazanamayacağınız anlamına gelmez.

İyi yolculuklar…

Kaynak: The Points Guy / Gene Sloan
Bu haber toplam 1342 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.