• BIST 8026.27
  • Altın 1972.254
  • Dolar 28.8865
  • Euro 31.4585
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

IATA: Havacılık karı 13 milyon artacak

IATA: Havacılık karı 13 milyon artacak
IATA Başkanı Tony Tyler, 2015'te hava yollarının karlılığında iyileşme olacağını belirterek, ülke ekonomilerindeki farklıkıların etkili olacağını söyledi.

MIAMI- THY'nin de aralarında bulunduğu toplam 260 havayolu şirketini çatısı altında toplayan ve küresel hava trafiğinin yüzde 83'ünü temsil eden Dünya Hava Taşımacılığı Birliği IATA, 2015 yılı için net kar tahmini yukarı doğru revize ederek, sektörün bu yıl net karının 2014 yılına kıyasla 13 milyar dolar daha yukarda gerçekleşeceğini ve 29.3 milyar dolar olacağını açıkladı. Havayollarının bu yıl toplam gelirlerinin 727 milyar dolara ve yüzde 4 net kar marjına ulaşacağını bildiren IATA, havacılık sektörünün olumlu performansında genel ekonomik durumdaki iyileşmenin yanı sıra, yüksek doluluk oranları ve petrol fiyatlarındaki düşüşün ve doların değer kazanmasının etkili olduğuna dikkat çekti. Küresel ölçekte elde edilecek net karın yarıdan fazla bölümünün, rakamsal olarak da 15.7 milyar dolarının sadece Kuzey Amerika bölgesinde faaliyet gösteren havayolu şirketleri tarafından elde edeceği öngörülüyor.

ABD'nin Miami şehrinde yapılan IATA Yıllık Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan IATA Başkanı Tony Tyler, 2015 yılında tüm bölgelerde hava yollarının karlılığında iyileşme olacağını belirterek, "Ancak ülke ekonomilerinin performansları arasındaki önemli farklar doğal olarak havayollarının karlılıklarına da yansıyor. Endüstrinin geleceği her hava yolu şirketi ayrı bir görünüm arz ediyor. Birçok hava yolu hala önemli güçlüklerle karşı karşıya" dedi. Sektörün geleceğe yatırım yapmaya devam ettiğini ve bu yıl yeni nesil bin 700 adet uçağın toplam filoya katılacağını ve bu yatırımın da 180 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Tyler, havayolu sektörünün 2.5 milyon kişiye doğrudan iş yarattığını belirterek, “Diğer zincirimiz içinde ise 56 milyon insan yer alıyor. Yaklaşık 6 trilyon dolarlık bir ekonomik faaliyetin de içinde yer alıyoruz" dedi.

-"HAVA YOLU ŞİRKETLERİ GELİRLERİNİ GİDERLERİN ÖNÜNDE TUTMAYI BAŞARMAK ÜZERE"-

IATA Başkanı Tyler, sektörü oluşturan tüm paydaşlar için uçuş emniyeti ve güvenliğinin birinci öncelik olduğunu ve bunun yanı sıra finansal performansı artırmanın da önemli olduğunu vurgulayarak "Hava yolu sektörü için 2015 olumlu bir yıl olacak.11 Eylül'deki trajik olaylardan sonra küresel havayolu sektörü kendini önemli yapısal dönüşümlerden geçirdi ve verimlilik konusunda önemli kazanımlar elde etti. Bu yıl toplamda ortalama yüzde 80.2 gibi çok yüksek bir doluluk oranına ulaşacak sektör. Bu sonuçla yüzde 4 gibi çok zor kazanılan bir net kar marfına ulaşabileceğiz. Birçok hava yolu şirketi gelirlerini maliyetlerinin önünde tutma gibi temel mücadeleyi kazanma aşamasına geldi. Bir anlamda IATA tarihinde ilk kez havayolları yatırdıkları sermayenin karşılığı alabilir hale geldiler" diye konuştu.

-"APPLE'IN SADECE BİR ÇEYREKTE ELDE ETTİĞİ GELİR TÜM HAVAYOLLARININ BİR YILLIK KARININ NERDEYSE YARISINA YAKIN"-

Havayolu şirketlerinin yeterince kar edemediğini ve düşük kar marjıyla çalıştığını ve bunun önemli bir sorun kaynağı olduğuna ifade eden Tony Tyler "Ortalamada havayolu şirketlerine taşıdıkları her yolcu için sadece 8.27 dolar gibi bir rakam kalıyor. Bazı şeyleri gözümüzün önüne koyalım. Örneğin tek bir şirket Apple bu yılın sadece ikinci çeyreğinde 13.6 milyar dolar kazandı. Ve kar marjı yüzde 23.4 ve kimse de onlardan Ipad fiyatlarını indirmesini istemiyor. Apple'ın sadece bir çeyrekte elde ettiği kazanç IATA üyesi 260 havayolu şirketinin bu yıl elde edeceği toplam kazancın nerdeyse yarısına yakınına denk geliyor. Kuşkusuz biz kimsenin iş başarısını kıskanmıyoruz. Ancak paydaşlarımızın, özellikle de düzenleyici kurumların, hükümetlerin havacılık sektörünün dünyayı birbirine bağlamakla ne kadar zor bir iş yaptığını anlaması önemlidir" dedi.

-BU YIL TOPLAM YOLCU SAYISI YÜZDE 6.7 ARTARAK 3.5 MİLYARI GEÇECEK-

IATA, sektörü yakından ilgilendiren ve etkileyen temel verileri de açıkladı. Buna göre ham petrolün varil fiyatının 2014 yılına kıyasla yüzde 36 daha ucuzlayarak bu yıl 65 dolar civarında olması bekleniyor. Jet yakıtlarında ise düşüş daha yavaş olacak ve varil başına fiyat 78 dolar olacak. Yakıt havacılık endüstrisinin toplam maliyeti içinde yüzde 28'lik bir paya sahip bulunuyor. Güçlü dolar nedeniyle hava yolarının toplam gelirleri bu yıl 2014 yılına kıyasla binde 7 daha düşerek 727 milyar dolarda kalacak.

Yolcu sayısı ise 2015 yılında yüzde 6.7 artarak havacılık tarihinin en yüksek rakamına çıkarak 3.5 milyarı geçecek. Kargo işi de bu yıl olumlu bir gelişme göstererek yüzde 5.5 büyüyecek. Hava kargoda beklenen gelir ise 62 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

-BÖLGELER İÇİNDE EN İYİ DURUMDA KUZEY AMERİKA-

IATA verilerine 2015'te tüm bölgeler karlılıklarını geçen yıla kıyasla artıracaklar. Hava yolu şirketleri koltuk kapasitelerini de yüzde 6.7'lik yolcu talebi artışına paralel olarak bölgeler bazında ortalama yüzde 6.2 genişletmeyi planlıyorlar. ABD'nin de içinde yer aldığı ve en büyük bölümü oluşturduğu Kuzey Amerika bölgesinde faaliyet gösteren hava yolu şirketlerinin bu yıl 15.7 milyar dolar net kar sağlaması bekleniyor. Yolcu başına hesaplandığında bu 18.12 dolarlık bir kar rakamına denk geliyor. Asya-Pasifik bölgesindeki hava yolu şirketleri ise yüzde 2.5'lik kar marjıyla 5.1 milyar dolarlık bir net kar elde edecekler.Asya-Pasifik bölgesindaki havayolu şirketleri toplam hava kargo pazarında yüzde 40'lık paya sahip durumda.

-AFRİKA KITASI TOPLAMDA ANCAK 100 MİLYON DOLAR KAR ELDE EDEBİLECEK-

IATA verilerine göre Avrupa bölgesinde faaliyet gösteren havayolu şirketleri ise yolcu başına 6.39 dolar kazanırken bu yıl kar marjları yüzde 2.8 düzeyinde olacak: Bu bölgenin kar beklentisi ise 5.8 milyar dolar düzeyinde. Avrupa bölgesinde iç uçuşlardan ziyade uluslararası uçuşların daha güçlü olması bekleniyor. Güney Amerika bölgesi için bu yıl 600 milyon dolarlık bir net kar öngörülüyor. Yolcu başına kar 2.27 dolar ve net kar marjı da yüzde 1.8 düzeyinde olacak. Ortadoğu bölgesinde faaliyet gösteren havayolu şirketleri karışık bir tablo sunuyor. Bazıları zarar ederken bazıları da karlı durumdalar. Buna göre Ortadoğu'da toplamda ortalama 1.8 milyar dolarlık bir kar beklentisi var. Net kar marjı yüzde 3.8 olarak hesaplanırken, yolcu başına gelir 9.61 dolar olacak. Afrika bölgesi IATA içinde en düşük kar rakamına sahip bölge olacak. Afrika'daki tüm havayollarının 2015'te sadece 100 milyon dolarlık bir kar rakamına ulaşacağı öngörülüyor.

-HAVACILIK ENDÜSTRİSİ 116 MİLYAR DOLAR VERGİ ÖDEYECEK, 288 MİLYAR LİTRE BENZİN TÜKETECEK-

IATA tarafından yayınlanan verilere göre, sektör küresel ölçekte 2.5 milyon kişiyi istihdam ederken, ödenen maaş ve ücretler toplamı da 150 milyar dolara ulaşacak. Bir önceki yıla göre 2015'te artış yüzde 3.1 düzeyinde olacak. Sektörün ödediği vergi ise 2014 yılına göre yüzde 3.9 artışla 116 milyar dolara ulaşacak.

IATA verileri havayollarının çevreci uygulamalar konusundaki performansının da iyileştiğine işaret ediyor. IATA çatısı altındaki 260 havayolu şirketinin bu yılki toplam benzin tüketimi 288 milyar litreye ulaşacak. Bu tüketimi yaparken de atmosfere saldığı emisyon ise 757 milyon ton olacak. Önceki yıla kıyasla emisyon miktarı yüzde 4.6 artarken, hava yolu şirketlerinin yakıt verimliliğinde giderek daha iyi bir noktaya geldiği yeni tip yolcu uçakları sayesinde yakıt verimliliğinin çok daha yükseleceği belirtiliyor. 2015 yılında havayolları toplam 180 milyar dolarlık bedelle bin 700 yeni uçak alırken, bu uçaklarının yarıya yakın bölümü yakıt verimliliği daha düşük olan eski uçakların yerine kullanıma geçecek. Havacılık endüstrisi 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını 2005 yılı düzeylerine kıyasla yarı yarıya azaltmayı hedefliyor.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.