• BIST 107.266
  • Altın 380,583
  • Dolar 6,8105
  • Euro 7,5716
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C

IATA: COVID-19 hava taşımacılığında yıkıcı oldu

IATA: COVID-19 hava taşımacılığında yıkıcı oldu
Alexandre de Juniac: Sektör nakit yoluyla tehlikeli bir oranda yanıyor. Sadece ikinci çeyrekte 61 milyar dolar nakit rezervlerden kayboldu.

MONTREAL - IATA CEO'su Alexandre de Juniac, COVID-19'un hava taşımacılığı endüstrisine etkisi yıkıcı olmaya devam ettiğini belirterek "Sektör nakit yoluyla tehlikeli bir oranda yanıyor. Sadece ikinci çeyrekte 61 milyar dolar nakit rezervlerden kayboldu. Talep serbest düşüşte. Dünya genelinde geçen yıla göre% 70, Avrupa'da% 90 düştü. Ve daha da kötüleşebilir. Bu krizin havacılığı ne kadar derinden etkilediğini yeterince açıklayabilecek hiçbir kelime yok" dedi.

alexandre-de-juniac.jpg

IATA CEO'su Alexandre de Juniac, basın toplantısında şunları anlattı:
Havacılık çalışmıyorsa, ekonomik zarar sektörün kendisinin çok ötesine geçer. 65,5 milyon kadar iş havacılık ile bağlantılıdır. Uçaklar uçmazsa, bu işlerin çoğunun yaşayabilirliği ortadan kalkar.

Birçok işletmeye, havayolu, restoran, turistik yerler ve aralarındaki oteller gibi operasyonları kapatma veya durdurma emri verilmiştir. Ve küresel tedarik zincirleri kırılırsa, yine de imalat veya perakendedaki diğerlerinin yapacak veya satacak bir şeyleri olmayacaktır.

Sağlık otoritelerinin rehberliğinde hareket eden hükümetler, kilitlenmelerin ve seyahat kısıtlamalarının ne zaman güvenli bir şekilde sona erebileceğini belirleyecektir. Bu karar alındığında, hava taşımacılığı sektörünün, birçok işletmenin normal şekilde yeniden faaliyete geçmesi için gereken kişi ve malları teslim etmeye hazır olması gerekir.

Tahminimize göre, havacılık sektörü tekrar faaliyete geçene kadar yaklaşık 25 milyon insanın işi risk altında. 25 milyon insan Avustralya'nın tüm nüfusuna eşittir. İtalya'nın tüm işgücüne eşittir ve İspanya veya Kanada gibi büyük sanayileşmiş ülkelerin işgücünden daha büyüktür. Ekonomik etkinin ölçeği çok büyük.

alexandre-de-juniac-001.jpg

Bundan iki sonucu vurgulamak istiyorum.

İlk konuştuğumu ilk duydun. Hükümetler, havayollarına acilen mali yardım sağlamalıdır. Bu, bu aşamaya geldiğimizde toparlanmaya yol açabilecek uygulanabilir işletmeler olarak hayatta kalabilmelerini sağlamaktır. Hükümetlerden şu soruları sormaya devam ediyoruz:

Doğrudan finansal destek;
Hükümet veya Merkez Bankaları tarafından verilen krediler, kredi garantileri ve kurumsal tahvil piyasasına destek,
Vergi muhafiyeti
Bugün havayollarının likiditesini korumaya yardımcı olmak için 1,1 milyar EUR'dan fazla ödemeyi erteleyen Eurocontrol'den bazı olumlu haberler aldık.

Bu kritik aşamada havayollarının yaşam çizgilerini atmak, hava taşımacılığında doğrudan istihdam edilenlerin çok ötesinde insanlara yardımcı olacaktır. Bu, hükümetlerin havayollarının yaşayabilirliğini bir öncelik haline getirmesi gerektiğine inandığımız nedenlerden biri.

Bazı hükümetler karşılık veriyor. Ancak rahatlamanın yeterince mevcut olmadığından endişe duyuyoruz. Hız esastır. Ortalama havayollarının elinde iki ay nakit var. Ve birçok havayolu şirketi, işletmelerinin büyük kapatılmalarının üçüncü haftasına girdi.

İkinci sonuç, sektörün toparlanmasını şansa bırakamayacağımızdır. Hükümetler ve halk sağlığı yetkilileri bize her şeyi açıkladığında, havayolu şirketlerinin operasyonları yeniden başlatabilmeleri için sağlam ve koordineli planlarımız olmalıdır. Ve talep geri döndükçe operasyonları büyütebilmeliyiz.

Bir zorluk fiziksel yeniden başlama olacaktır. Havayolları birkaç aydır büyük ölçüde kapatıldıysa, yeniden başlatmak karmaşık bir şeydir. Tüm lisanslı personelin yola çıkmaya hazır olması gerekir. Ancak lisanslarının süresi dolmuş veya havayolunun güvenlik denetim tarihleri ​​geçmiş olabilir. Uçuşa elverişlilik sertifikaları artık geçerli olmayabilir. Çizelgelerin koordine edilmesi gerekebilir. Uçağın bazı bakım çalışmalarına ihtiyacı olacaktır.

Sektörü daha önce küresel ölçekte hiç kapatmadık. Yani bu yeniden açılış için ilk kez olacak.

İkinci zorluk, endüstriyi COVID-19 sonrası gerçeklere uyarlamaktır. Virüslerle savaşmak için ekonomileri kapatma acılarından geçtikten sonra, hükümetler yeniden bulaşma riskini kabul etmeyeceklerdir. Bunu, Çin'in uluslararası uçuşları sınırlandırmak için getirdiği ciddi tedbirlerde görüyoruz. Şimdi Çin'de COVID-19 krizinin zirvesindekinden daha kısıtlayıcı.

Birkaç hafta önce kapattığımız aynı sektörü yeniden başlatmayı beklemiyoruz. Havayolları hala dünyayı birbirine bağlayacak. Ve bunu çeşitli iş modelleri kullanarak yapacağız. Ancak endüstri süreçlerinin adapte edilmesi gerekecektir.

Bu nedenle başka bir faaliyet akışı, hangi önlemlerin gerekli olacağını anlamak için hükümetler ve sağlık yetkilileri ile birlikte çalışmayı içerecektir.

Özel bir odak noktası seyahat kısıtlamaları olacaktır. Devletler bunları tek taraflı olarak uyguladılar - sınırlarını başkalarına kapatarak. Hükümetlerin sınırlarını yeniden açmalarını sağlamak için bu kısıtlamaların nasıl revize edildiğine dair daha yönetilebilir ve öngörülebilir bir yaklaşıma sahip olmayı hedeflemeliyiz.

Bunun bir kısmı kesinlikle yolcu taramasını içerecektir. 9.11'den sonra, birçok yeni sürecin koordine edilmemiş bir şekilde uygulandığı hataları tekrarlamak istemiyoruz. Sonunda üst üste yığılmış bir ölçü karmaşası ile sonuçlandık. Ve yaklaşık yirmi yıl sonra hala çözmeye çalışıyoruz.

Bu durumda, sınırlı ise, nasıl yapılacağı konusunda fikir birliği oluşturmak için zamanımız var.

Kaynak: IATA
Bu haber toplam 1099 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler