• BIST 1.981,04
  • Altın 768.24093
  • Dolar 13.5047
  • Euro 15.2255
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 13 °C

IATA anketi: Gezginler kısıtlamadan bıktılar, seyahat istiyor

IATA anketi: Gezginler kısıtlamadan bıktılar, seyahat istiyor
IATA anketinde gezginlerin seyahat için sağlık kimlik bilgileri için bir seyahat uygulamasını kabul ettiklerini ortaya koyuyor.

MONTREAL - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) yeni anket sonuçlarına göre, hava yolculuğuna dönüşte artan bir güven olduğu, mevcut seyahat kısıtlamalarının hayal kırıklığı yarattığını ve seyahat için sağlık kimlik bilgilerini yönetmek üzere seyahat uygulamasının gezginler tarafından kabul edildiğini ortaya koyuyor.

SEYAHAT KISITLAMALARI

IATA’nın anketine göre seyahat kısıtlamalarına karşı görüşler şöyle:
% 88'i sınırları açarken, COVID-19 risklerini yönetmek ve ekonomiyi yeniden canlandırmak arasında doğru dengenin sağlanması gerektiğine inanıyor

% 85'i, hükümetlerin sınırları yeniden açmak için COVID-19 hedefleri (test kapasitesi veya aşı dağıtımı gibi) belirlemesi gerektiğine inanıyor

% 84'ü COVID-19'un ortadan kalkmayacağına inanıyor ve normal yaşarken ve seyahat ederken risklerini yönetmemiz gerekiyor

% 68'i, yaşam kalitelerinin seyahat kısıtlamalarından muzdarip olduğunu kabul etti

% 49, hava yolculuğu kısıtlamalarının çok ileri gittiğine inanıyor

Seyahat kısıtlamaları için halk desteği varken, insanların COVID-19 risklerini yönetme konusunda kendilerini daha rahat hissettiği anlaşılıyor.

iata-anketi.jpgYAŞAM KALITELERININ KÖTÜYE GITTIĞINI BELIRTIYOR
İnsanlar aynı zamanda seyahat özgürlüğünün kaybedilmesinden de hayal kırıklığına uğramış hissediyorlar, ankete katılanların% 68'i bunun sonucunda yaşam kalitelerinin kötüye gittiğini belirtiyor. Seyahat kısıtlamaları sağlıkla ilgili, sosyal ve ekonomik sonuçlarla birlikte gelir. Ankete katılanların yaklaşık% 40'ı, seyahat kısıtlamaları nedeniyle zihinsel stres ve önemli bir insan anını kaçırdıklarını bildirdi. Ve üçte birinden fazlası, kısıtlamaların normal iş yapmalarını engellediğini söyledi.

alexandre-de-juniac-002.jpg

ALEXANDRE DE JUNIAC: COVID-19 ILE YAŞAMAYı ÖĞRENMELIYIZ
IATA'nın Genel Müdürü ve CEO'su Alexandre de Juniac şunları anlattı: "Şu anda herkesin en büyük önceliği COVID-19 krizi sırasında güvende kalmaktır. Ancak sınırları yeniden açmanın, riskleri yönetmenin ve insanların hayatlarına devam etmesini sağlamanın bir yolunu bulmamız önemlidir. Buna seyahat özgürlüğü de dahildir. COVID-19'un olduğu bir dünyada yaşamayı ve seyahat etmeyi öğrenmemiz gerekeceği anlaşılıyor. Seyahat kısıtlamalarının sağlık, sosyal ve ekonomik maliyetleri göz önüne alındığında, havayolları, hükümetler sınırları yeniden açmaya başlar başlamaz dünyayı yeniden bağlamaya hazır olmalıdır. Bu nedenle ölçülebilir kilometre taşlarına sahip bir plan çok kritiktir. Biri olmadan, gereksiz bir gecikme olmadan yeniden başlatmaya nasıl hazırlanabiliriz? “

-juniac-003.jpgGELECEKTEKİ SEYAHAT TRENDLERİ
IATA’nın anketine göre gezginlerin gelecekteki seyahat eğilimleri şöyle:
% 57'si, salgının kontrol altına alınmasından sonraki iki ay içinde seyahat etmeyi bekliyor (Eylül 2020'de% 49'dan daha yüksek)

% 72'si mümkün olan en kısa sürede ailesini ve arkadaşlarını görmek için seyahat etmek istiyor (Eylül 2020'de% 63'ten daha yüksek)

% 81'i aşı olduktan sonra seyahat etme olasılıklarının daha yüksek olacağına inanıyor

% 84'ü, varış noktasında karantina olasılığı varsa seyahat etmeyeceğini söyledi (Eylül 2020'de% 83 iken büyük ölçüde değişmedi)

% 56'sı, ekonomi istikrara kavuşana kadar seyahati erteleyeceklerine inanıyor (Eylül 2020'de% 65'ten yükseldi)

EN KıSA SÜREDE SEYAHAT ETMEK ISTIYORLAR
Anket yanıtları bize insanların seyahat etme konusunda daha güvende olduklarını söylüyor. “COVID-19 kapsamı” altında birkaç ay içinde seyahat etmeyi bekleyenler, şimdi ankete yanıt verenlerin% 57'sini oluşturuyor (Eylül 2020'de% 49'dan daha iyi). Bu, insanların% 81'inin aşı olduktan sonra seyahat etme olasılığının daha yüksek olacağını gösteren aşının yaygınlaştırılmasıyla desteklenmektedir. Ve ankete katılanların% 72'si, COVID-19'un arkadaşlarını ve ailelerini görmek için kontrol altına alındıktan sonra mümkün olan en kısa sürede seyahat etmek istiyor.

İŞ SEYAHATLERİNDE TOPARLANMA ZAMAN ALACAK
Seyahat trendlerinde bazı rüzgarlar var. Varış noktasında karantina söz konusuysa, gezginlerin yaklaşık% 84'ü seyahat etmeyecek. Ve yine de iş seyahatlerinde toplanmanın zaman alacağına dair göstergeler var; ankete katılanların% 62'si, virüs kontrol altına alındıktan sonra bile iş için daha az seyahat edeceklerini söylüyor. Ancak bu, Eylül 2020'de kaydedilen % 72'ye gör önemli bir gelişme olarak görülüyor.

IATA: HÜKÜMETLERLE BİRLİKTE DÖNÜŞE HAZIRLANMALIYIZ
Bu konuda IATA Genel Müdürü Juniac.“İnsanlar seyahate geri dönmek istiyor, ancak karantina en önemli şey. Test kapasitesi ve teknolojisi geliştikçe ve aşılanan nüfus büyüdükçe, karantina önlemlerinin kaldırılması için koşullar yaratılıyor. Bu da bizi, koşullar izin verir vermez iyi planlanmış bir yeniden açılış için hükümetlerle birlikte çalışmaya yönlendiriyor ”dedi.

iata-covid-pasaportu.pngIATA’NIN COVİ9-19 SEYAHAT PASAPORTU
IATA’nın COVİ9-19 seyahat pasaportu hakkında yaptırdığı ankete gelen görüşler ise şöyle:

Ankete katılanların% 89'u, hükümetlerin aşı ve test sertifikalarını standartlaştırması gerektiğine inanıyor

% 80'i IATA Travel Pass Uygulaması olasılığı tarafından teşvik edilmektedir ve mümkün olan en kısa sürede onu kullanacaktır.

% 78'i, verileri üzerinde tam kontrole sahip olmaları halinde bir seyahat kimlik bilgisi uygulaması kullanacak

Seyahat sağlığı belgeleri, bazı ülkelere sınırlar açmaya başladı bile. IATA, böyle bir sistemin küresel standartlara ve en yüksek düzeyde veri güvenliğine ihtiyaç duyduğuna inanmaktadır.

Anket, yolcuların seyahat sağlık bilgilerini yönetmek için güvenli bir cep telefonu uygulaması kullanma istekliliğini gösteren çok cesaret verici veriler üretti. Ankete katılan beş kişiden dördü bu teknolojiyi kullanılabilir hale gelir gelmez kullanmak istiyor. Ayrıca, seyahat sağlığı belgelerinin (aşı veya test sertifikaları), hükümetler tarafından halen devam etmekte olan bir çalışma olan küresel standartlara uygun olmasını bekliyorlar.

Ankete katılanlar ayrıca veri güvenliğinin önemi hakkında net bir mesaj gönderdiler. Yolcuların yaklaşık% 78'i, verileri üzerinde tam kontrol sahibi değillerse bir uygulamayı kullanmayacak. Veriler merkezi olarak depolanırsa yaklaşık% 60'ı seyahat kimlik bilgisi uygulaması kullanmayacaktır.

Juniac."IATA Travel Pass'i gezginleri göz önünde bulundurarak tasarlıyoruz. Yolcular tüm verileri mobil cihazlarında saklar ve bu verilerin nereye gittiğini tam olarak kontrol ederler. Merkezi bir veri tabanı yoktur. Sayısız denemede iyi ilerleme kaydederken, dijital testler ve aşı sertifikaları için küresel standartları hala bekliyoruz. Yalnızca küresel standartlar ve hükümetler bunları kabul ettiğinde verimliliği en üst düzeye çıkarabilir ve optimum bir seyahat deneyimi sunabiliriz ”dedi

Bu haber toplam 1924 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.