• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

Hoteq Fuarı 21.kez kapılarını açtı

Hoteq Fuarı 21.kez kapılarını açtı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, İstanbul Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersoz, TAF Başkanı Yalçın Manav açılışı yaptı

İSTANBUL-Bu yıl 21’incisi düzenlenen Avrasya’nın en büyük turizm-endüstrisi fuarı olan Otel Ekipmanları Fuarı Hoteq, İstanbul Tüyap Fuar Merkezi’nde törenle açıldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı temsilen Tülin Ersöz, Tüm Aşçılar Federasyonu Başkanı Yalçın Manav ve çok sayıda davetlinin katıldığı açılış töreninde açılış konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapıldı.

 

Hoteq Direktörü Yılmaz Kaptan’ın misafirleri selamlayarak başlattığı açılış töreninde il sözü Ekin Grubu Genel Müdürü Halim Bulutoğlu aldı. Bu yıl Emitt Fuarı’ndan ayrı olarak düzenlenen Hoteq’e 40 farklı ülkeden katılımcının ilgi gösterdiğini belirten Bulutoğlu, “Bu etkinlikle birlikte yaptığımız İstanbul Gastronomi Festivali ve Şefler Yarışması’nda dünya ve Türkiye’den 1000’den fazla aşçı yarışıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çok önemli desteğini ve katkısını aldık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi önemli destek sundu ve aynı zamanda sponsorluğumuzu üstlendi” dedi. “Tesislerimiz burada oluşturduğumuz hipermarkette önemli alımlar yapacaklar” diyen Bulutoğlu, şunları söyledi: “Sadece otelciler değil, restoran işletmecilerinden hastane işletmecilerine dek konaklama ve ağırlama olarak adlandırdığımız geniş yelpazedeki sektör temsilcileri burada önemli bağlantılar ve alımlar gerçekleştirecekler. Türkiye ekonomisine ve turizm sektörüne çok önemli katkısı bulunan günleri burada yaşayacağız.”

 

Bulutoğlu’nun ardından söz alan Tüm Aşçılar Federasyonu Başkanı Yalçın Manav ise bu yıl 6’ıncısını düzenledikleri Dünya Mutfak Günleri’nde 20’inin üzerinde ülke ve 1000’in üzerinde katılımcının yer aldığına işaret ederek, “Geçen yıl Dünya Aşçılar Birliği WACS Türkiye’yi, bu organizasyonu dünyada ilk 10’un içerisine aldı. Başarılı olan bu organizasyonun daha da mükemmelleşeceğine inanıyorum” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına törene katılan Tülin Ersöz ise Ekin Grubu ve Tüm Aşçılar Federasyonu ile emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Bu proje bize 3 yıl önce geldiğinde çok heyecanlandık. Bu yıl 6’ncısını yaptığımız Gastronomi Festivali’nin bu sene geçmiş senedekilerden çok daha güzel ve heyecanlı olacağına inanıyorum. İstanbul’da fuar sayısı çok az. Ekin Grubu ve Tüm Aşçılar Fedrasyonu Başkanı Yalçın Manav Bey’in katkılarıyla bu fuarın çok daha ileriye gideceğine inanıyoruz. Biz belediye olarak ana sponsorluğunu üstlendik. Turizm sektöründe gıdanın ve yiyecek içeceğin çok önde geldiğine inanıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, katılımcılara başarılar diliyorum.”

 

Kıtaları buluşturan imparatorluklar başkenti İstanbul’un bu kez dünyanın her yanından gelen şef aşçıları ve mutfak sektörünü buluşturduğunu ifade eden  Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel ise “Dünyanın farklı tatları dostluk köprüleriyle harmanlanacak ve eminim burada yeni lezzetler ortaya çıkacaktır. 10 bin yıllık tarihiyle 13 büyük uygarlığa, 3 büyük imparatorluğa ev sahipliği yapmış Anadolu toprakları bu zenginliği mutfak kültürüne de yansıtmıştır. Dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alan Türk mutfağı  pastırması, yoğurdu, lokumu, baharatlarıyla dünya mutfağına her zaman lezzet katmıştır. İstanbul Avrupa kültür başkentliğinden sonra dünya yemek başkenti olma yolunda da emin adımlarla ilerlemektedir. Ne mutlu ki Türk mutfağı dünyada hak ettiği yeri almaya başladı artık. Buraya gelen her turist, her misafirimiz çıktıkları lezzet yolculuğunda unutulmaz tatlarla karşılaşıyor. Bunda önemli rol oynayan gizli kahramanlarımızı, Türk aşçılarımzı yürekten alkışlıyorum” diye konuştu.

 

Uluslararası Mutfak Günleri’nde 1000 şef

14-17 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan HOTEQ Fuarı kapsamında bu yıl 7’ncisi yapılacak olan "Uluslararası Mutfak Günleri" yarışması da aynı yerde yapılıyor.

"Uluslararası Mutfak Günleri Şefler Yarışıyor" bölümüne yurtiçinden gelenler ile yurtdışından 23 ülkeden toplam 1000 mutfak şefi katılıyor.

 

Kahve yarışması

HOTEQ Fuarı’nda ayrıca bu yıl ilk kez bir de uluslararası kahve yarışması düzenlenecek. Coffe Barista yarışmasına kahve ürecisi firmaların çeşitli ürünlerinden örnekler sunulacak.

 

40 bin m2, 10 salonda 7 bölüm

Fuar Merkezi’nin 10 ayrı salonunda 7 ayrı bölümde düzenlenen 21. HOTEQ Fuarı bu yıl 40 bin m2’lik alanda toplam 310 katılımcıyı ağırlıyor. Organizasyonda temsil edilen yabancı marka sayısı ise 192.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.