• BIST 7689.33
  • Altın 1670.504
  • Dolar 27.0156
  • Euro 28.8093
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 31 °C

Hollanda'da sanatçı Türkler

Hollanda'da sanatçı Türkler
Amsterdam'da yaşayan Karsu Dönmez, henüz 17 yaşında olmasına ve profesyonel eğitim almamasına rağmen, müzikteki başarısıyla dikkatleri çekiyor.

AMSTERDAM -Hollanda'nın Başkenti Amsterdam'da yaşayan Karsu Dönmez, henüz 17 yaşında olmasına ve bu alanda profesyonel eğitim almamasına rağmen, müzikteki başarısıyla dikkatleri çekiyor.

Karsu Dönmez, Eylülde dünyanın sayılı konser salonlarından New York'taki "Carnegie Hall"de sahne almasından sonra, Amsterdam'da da büyük ilgi gören bir konser verdi. Hollanda kamu yayın kurumlarından NPS'in desteğiyle "gelecek vadeden genç yetenekleri" özendirmek amacıyla düzenlenen konser, Amsterdam'ın "Podiummozaiek" adlı kültür ve sanat merkezinde gerçekleştirildi.

 Karsu Dönmez, piyanosu ve caz türünde Türkçe ve İngilizce olarak seslendirdiği şarkılarıyla izleyicileri adeta büyüledi. Dönmez, konserin finalinde söylediği "Çok Uzaklarda" adlı şarkıyla dakikalarca alkışlandı.

 

Karsu Dönmez'in müzik okuluna değil, normal lise eğitimine devam etmesine rağmen müzikte gösterdiği başarı, Hollanda'da bu alandaki otoritelerin dikkatini çekiyor. Amsterdam'da verdiği son konserin ardından Cihan'ın sorularını cevaplayan Dönmez, önceki yıl Amsterdam'ın ünlü Krasnapolsky Oteli'nde, daha 15 yaşındayken katıldığı galada seslendirdiği şarkıların, ABD Başkonsolosluğunun dikkatini çektiğini ve Amerikalı yetkililerin kendisini ABD'ye davet ettiklerini söyledi. Dönmez, ABD'nin Amsterdam Başkonsolosluğunun katkılarıyla Hollanda adına 2006 yılında ABD'de yapılan "World Scolar Athlete Games" adlı etkinliklere katıldığını ve bu etkinliklerin onursal başkanlığını yapan eski ABD Başkanlarından Bill Clinton'ın da hazır bulunduğu salonda kapanış konserinde şarkı söyleme şansını bulduğunu anlattı.

 

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50 ülkeden 2 bine yakın, değişik alanlardaki yeteneklerin her dört yılda bir yarıştığı bu etkinliğe Karsu Dönmez, başkonsolosluğun ısrarıyla özel olarak davet edildi. Çünkü Hollanda adına katılacakların önceden belirlenmiş olmasına rağmen, konsolosluk girişimde bulunarak ve masrafları karşılayarak, Dönmez'in

 

ABD'ye gitmesini sağladı.

 

"ABD CARNEGİE HALL'DE KONSERE ÇAĞRILDI"

 

Karsu Dönmez'in yıldızı asıl daha sonra parlamaya başladı. ABD'nin New Orleans kentinde yaşanan Katrina kasırgasının ardından, ABD-Hollanda İş Konseyi'nin bölgeye yardım amacıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde, caz Ustası Jonathan Batista Hollanda'ya davet edildi. Batista, Hollanda'da bu alanda genç yetenekleri de ortaya çıkaracaktı.

 

Batista, bu amaçla Amsterdam'ın ünlü konser salonu Concertgebouw'da genç yetenekler için düzenlenen konserde Karsu Dönmez'i fark etti ve alanlarında başarılı diğer beş genç ile Karsu'yu New York'ta "Carnegie Hall"de konsere çağırdı. Eylül ayı sonunda düzenlenen ve büyük beğeni toplayan bu konserin ardından dünyanın ünlü caz müziği okulunu da gezme fırsatı bulan Karsu Dönmez, caz müziğinde ilerlemek istiyor. 7 yaşında haftada bir saat piyona dersi alarak başladığı müzik, Karsu Dönmez için çok şey ifade etse de Dönmez önce lise eğitimini tamamlamak istiyor.

 

Gelecek yıl Amsterdam Konservatuvarında müzik eğitimine başlayacak olan Karsu Dönmez, şimdilik gelen konser tekliflerine, önce eğitimini tamamlamak istediği için çok sıcak bakmıyor. Dönmez, gelecekte Amerika'da eğitimini sürdürmeyi ve kesinlikle Türkiye'de de sanatını icra etmek istediğini belirtiyor. "Müzik benim için her şey" diyen Karsu Dönmez, ailesinden gördüğü desteğe dikkat çekiyor ve "Babam ben 8 yaşındayken 5 bin florin para

 

biriktirmişti, araba satın almak için. Benim de müziği sevdiğimi biliyordu. Bana sordu, müzik aleti alalım mı diye. Ben de ya araba ya piyona dedim. O piyano almayı tercih etti. Çok sevinmiştim. İyi ki almış. Hiç unutamam. O gün dedim ki ileride iyi bir müzisyen olacağım" dedi.

 

"SESİ CAZA YATKIN"

 

Türk müziğine büyük ilgisi olduğunu da anlatan Karsu Dönmez, ancak müzik dinlerken ve seçerken, müziğin popüler veya sanatçının çok ilgi görüyor olmasına bakmadığını, kendisini parçanın nasıl icra edildiğinin, sesin ve çalgıların nasıl kullanıldığının daha çok ilgilendirdiğini belirtti. Caz müziğini sevdiğini vurgulayan Dönmez, sesinin caza yatkın olduğunu düşündüğünü ifade etti.

 

Karsu Dönmez'in öncekilerle birlikte son konserini de izleyen Hollanda-ABD İş Konseyi Başkanı Kersen J. de Jong da Karsu'nun Carnegie Hall'deki konserinden sonra çok sayıda Amerikalı eleştirmenle konuştuğunu, "genç beyaz bir kadının caz müziğine bu kadar yakın sesinin olmasının onların da dikkatini çektiğini" söylüyor.

 

Hollandalı iş adamı de Jong, Karsu Dönmez'in müzik eğitimine ABD'de devam etmesini destekleyeceklerini ifade ediyor. Amsterdam'da restoran işleten Karsu Dönmez'in babası Alparslan Dönmez de kızının başarısıyla gurur duyduğunu gizlemiyor. "Ben onun saz çalmasını öğrenmesini istiyordum, o çok ileri gitti, umarım ileride çok başarılı olur" diyen baba Dönmez, büyük sevinç duyduklarını söyledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.