• BIST 10753.61
  • Altın 2523.135
  • Dolar 32.2072
  • Euro 35.0479
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 26 °C

Hızlı tren raylara iniyor

Hızlı tren raylara iniyor
Türkiye'nin İspanya'dan satın aldığı hızlı tren, yeni yılın ilk haftasında 70 kilo ağırlığında 500 adet kum torbası ile raylara indirilerek test sürüşlerine başlanacak.

ANKARA-Türkiye'nin İspanya'dan satın aldığı ilk hızlı tren, yeni yılın ilk haftasında raylara indirilerek test sürüşlerine başlanacak.Test sürüşlerinde her biri 70 kilo ağırlığında 500 adet kum torbası kullanılacak.
U
laştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bir süre önce İspanya'dan Türkiye'ye getirilen hızlı tren, TCDD'nin Behiçbey tesislerine çekildi. Burada statik testlere alınan hızlı trenin elektrik ve mekanik bağlantıları yapıldı. Tren yönetim sisteminin uyumu kontrol edilerek, hızlı tren raylara indirilmeye hazır hale getirildi. Statik testlerine hızlı trenin üreticisi İspanyol CAF firmasının yanı sıra çok sayıda Türk mühendis görev aldı.

Hızlı trenle Ankara-Eskişehir arasında yeni yılın ilk haftasında test sürüşlerine başlanması planlanıyor. Hızlı tren, TCDD'nin Behiçbey Tesislerinden raylara indirilerek hızlı tren hattında başlangıçta düşük hızlarla sefer yapacak.

İlk etapta 30 kilometre hız yapacak olan hızlı tren ısınma seferlerinin ardından saatte 275 kilometre hıza ulaşıncaya kadar deneme yapılacak. Bu denemeler sırasında takılacak test aletleriyle hızlı trenin sürüş sırasındaki fonksiyonları, sistemlerin entegrasyonu ve trenin yola uyumu sağlanacak. Şubat ayı başında ise Esenket ile Eskişehir arasında yolcu taşımacılığında referans alınacak gerçek zamanlı testler gerçekleştirilmeye başlanacak. Nisan ayı sonuna kadar hızlı tren hattındaki tüm yapım işlemleri tamamlanmış olacak.

YOLCU YERİNE, KUM TORBASI

TCDD Genel Müdürlüğü uzmanları, test sürüşlerinde gerekli donanımları hazırlamaya çalışıyor. Genel Müdürlük, ağırlık testleri için hızlı trene yolcuların ağırlığına eşdeğer yükler koyacak. Bunun için her biri 70 kilo ağırlığında 500 adet kum torbası tedarik edilmeye çalışılıyor. Dinamik testlerde insan yerine bu torbalar kullanılacak.

Hızlı trenle yılın ikinci yarısından itibaren yolcu taşımacılığında kullanılmaya başlanması planlanıyor. Hattın Eskişehir-İstanbul arasına ilişkin kredi sözleşmelerinin de çözüme kavuşturulması, ardından bu bölümdeki yapım çalışmalarının başlatılması bekleniyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.