• BIST 10991.57
  • Altın 2548.274
  • Dolar 32.8607
  • Euro 35.6375
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C
  • Antalya 32 °C

Hestourex 20 milyar lira gelir hedefiyle açıldı

Hestourex 20 milyar lira gelir hedefiyle açıldı
Hestourex Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı'nın ikincisi, 165 ülkeden gelen 5 binin üzerinde alım heyetinin katılımıyla 20 milyar lira hedefiyle açıldı.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
ANTALYA -
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Anfaş Expo Center'da 5 - 8 Nisan'da düzenlenen Hestourex Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı'nın ikincisi, 165 ülkeden gelen 5 binin üzerinde alım heyetinin katılımıyla 20 milyar lira hedefiyle açıldı.

hestorex-18-kurdele.jpg 

Antalya'da bu yıl ikincisi düzenlenen, Cumhurbaşkanlığı himayesindeki 'Hestourex Fuarı'na 165 ülkeden 5 binin üzerinde alım heyeti bekleniyor. Fuarda 50 bin ikili iş görüşmesi ile 20 milyar TL'lik ticaret hacmi hedefleniyor.
Dünya sağlık, spor ve alternatif turizm kongre fuarı 'Hestourex'in kapıları, Antalya'da ikinci kez açılıyor. ANFAŞ Expo Center'da, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen fuarın açılışına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Bakanı Davut Çetin, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

hestourex-2018-emin-cakmak.JPG


Hestourex fuarı’nın açış konuşmasını yapan Danışma Kurulu Başkanı, Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi- THTDC Kurucu Başkanı, Hello Turizm’in Genel Müdürü Emin Çakmak “Bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesinde ikincisi düzenlenen Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı (HESTOUREX) 20 milyar liralık gelir hedefiyle kapılarını ziyaretçilere açtı. 3 gün sürecek olan fuarın bu yıl ki ana teması ise gastronomi oldu” dedi.

DÜNYA SAĞLIK TURİZMİ KONSEYİ GENEL KURULU ANTALYA'DA YAPILIYOR
Fuarın çok önemli toplantıya da ev sahipliği yapacağını belirten Emin Çakmak, fuar kapsamında 57 ülkeden oluşan Dünya Sağlık Turizmi Konseyi'nin 4'üncü Genel Kurulu'nun da ANFAŞ'ta gerçekleştirileceğini kaydetti. Çakmak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu fuarı himayelerine alarak, Türkiye turizminin, ülkenin geleceği açısından cari açığı kapatacak en önemli sektör olduğu mesajını verdiğini kaydetti.

hestourex-2018-001.jpg

hestourex-2018.jpgKonuşmaların ardından kurdele kesimiyle fuarın açılışı gerçekleştirildi. 3 gün sürecek olan fuar alanında gezen Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, diğer protokol üyeleriyle birlikte stantları ziyaret ederek, şehirlere özgü geleneksel yiyeceklerin de tadına baktıhestourex-2018-emin-cakmak-001.JPGhestourex-2018-firuz-ve-tursab.JPG

hestourex-2018-seyirci-001.JPG

"20 MILYAR GELIR HEDEFLIYORUZ"

Geçtiğimiz yıl 150 ülkeden 4 bin alım heyetiyle gerçekleştirdikleri fuarı bu yıl 165 ülke ve 5 bin alım heyetine çıkardıklarını belirten Hestourex Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak ise, bu yılki gelir hedeflerinin 20 milyar lira olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisine katlı sağlamak istediklerini dile getiren Çakmak, "Birincisinde uluslararası katılımcı çok azdı ama ikincisinde Pakistan, Almanya, Kazakistan gibi çok değişik ülkelerden katılımcılar var. 7 bölge 8 ilin gastronomi temasını düşünüyoruz. Bunun için de fuarımıza özel kardeş mutfaklar, Selçuklu mutfağı, Osmanlı mutfağı, Türk mutfağımız, yine 81 ili içeren Türkçe kataloglarımızı bastırdık ve hediye edeceğiz" .
Cumhurbaşkanlığı himayesinde bu yıl ikincisi yapılan Hestourex, Türkiye'deki kurum ve kuruluşları dünyanın her yerinden gelen satın alma heyetleriyle bir araya getirerek Türkiye’nin , dünyada sürekli büyüyen dünya sağlık turizmi pastasından pay almasını hedefliyor.

hestourex-18-emin-cakmak.jpg

81 İLİ KALKINDIRACAK FUAR
Fuara ilişkin bilgi veren 'Hestourex' Danışma Kurulu ve Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak, “81 ilimizi kalkındıracak, turizm ekonomisinden katkı alabileceği bir projeye ihtiyacı vardı ve o proje de Hestourex oldu. Spor, sağlık ve bu bağlamdaki alternatif turizm çeşitleri Türkiye'nin her ili ve ilçesinde uygulanabilecek kapasitede. Geçen yıl 150 ülke olan alım heyetleri görüşmelerini bu yıl 160 ülkeden 5 bin alım heyetiyle gerçekleştiriyoruz. Uçaklar doldu ve yer bulamıyoruz. Uçaklar bu kadar alım heyetini Antalya'ya getirmeye yetmedi" diye konuştu.
'50 BİN İKİLİ GÖRÜŞME' HEDEFİ
Fuarda alım heyetlerinin ikili iş görüşmelerinin fuarın ikinci günü başlatılacağını belirten Çakmak, “Bu yıl 50 bin ikili görüşme gerçekleştirilecek. Bu ikili görüşmelerde geçen sene 10 milyar TL'lik ticaret hacmi oluşmuştu. Bu seneki hedefimiz 20 milyar TL, 5 milyar dolar ikili anlaşmalarla ülke ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz. İlk fuarda uluslararası katılımcı çok azdı ama bu kez Almanya, Kazakistan gibi birçok ülkeden katılım var. Geçen sene zaten 150 ülkeden alım heyetleriyle fuarın rüştünü ispatladık" dedi.

BU YILIN TEMASI 'GASTRONOMİ'
Türkiye'nin ve Akdeniz Bölgesi'nin alternatif turizm çeşitliliği zenginliğine dikkat çeken Emin Çakmak, şunları söyledi:
“Nisan ayında bir tarafta Antalya'da golf oynanırken, hemen arkasındaki Isparta Davraz'da kayak yapılabiliyor. Ülkemizin sağlık turizminde dünya üçüncüsü, futbol ve kamp turizminde dünya üçüncüsü, alternatif turizm çeşitliliğimiz açısından dünyada en önemli ülkelerden biriyiz. İlk fuarda kamp karavan teması işlemiştik, bu yıl 7 bölge, 81 ilin gastronomi teması, kardeş mutfaklar, Selçuklu, Osmanlı, Türk mutfaklarından 288 sayfalık Türkçe ve İngilizce kataloglar bastırdık." 

hestourex-2018-firuz-001.JPG
Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya konuşmasında Türkiye'nin turizmdeki geleceğinin sağlık turizmi ile daha güçleneceğini belirterek verilere dayanan bilgiler verdi.

SAĞLIK TURİZMİNİN ÖNEMİ
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya da turizmin, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden olduğunu, dünya turizminde bu büyümeyi sürükleyen ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini söyledi. Bu yıl Antalya'ya 12, Türkiye'ye 40 milyon turist hedeflendiğini, 2018'in 'rekorlar yılı' olacağını vurgulayan Bağlıkaya, Türkiye'nin alternatif turizm açısından önemli değerlere sahip olduğundan bahsetti. Bağlıkaya, sağlık turizminde kişi başı harcama ortalamasının 6 bin 500 dolar ve bu sektörün dünyada yaklaşık 100 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de geçen yıl 800 bin kişinin tıbbi tedavi için Türkiye'ye geldiğini ve yaklaşık 2 milyar dolar gelir sağlandığını kaydeden Bağlıkaya, Türkiye'nin sağlık turizmi pastasındaki payını yüzde 10'a çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı

hestourex-2018-kktc-fikri.JPG
KKTC Kültür ve Turizm Bakana Fikri Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs'ın sağlık turizmindeki yerinin Dünya Sağlık Turizm Konseyi-GHTC üyesi olmalarıyla dünyaya taşındığını belirterek "Anadolu'nun devamı olan Kuzey Kıbrıs sağlık turizmi için önemli bir yerdir. KKTC'nin sağlık turizminde tercih edebilebir destinasyon olması için çalışıyor. Kuzey Kıbrıs doğal yapısı ve imkanlarıyla dünya sağlık turizmi için en büyük imkanlara sahiptir" dedi.

KKTC TÜRKİYE İLE BİRLİKTE
KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu da turizmde 'deniz- kum- güneş' üçlemesi dışında artık sağlık ve spor turizmi alanlarında da ciddi gelişmeler olduğunu, turizm sektörü olarak bütün çalışmaları Türkiye ile omuz omuza yaptıklarını kaydetti.
'Hestourex'in Antalya açısından heyecan verici olduğunu belirten AK Parti'li Enç ise “Geçen sene beklenenin üzerinde görüşme trafiği gerçekleşti. Bunun da üstüne çıkacağından şüphem yok. 81 iliyle Türkiye muhteşem bir ülke. Biz çok misafirperver bir milletiz, kapımız sonuna kadar açık" dedi

hestourex-2018-munir-karaloglu.JPG

"RAKAMLAR, 2018 HEDEFIMIZIN ÜZERINE ÇIKACAĞIMIZI GÖSTERIYOR"

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2016 yılındaki sıkıntılı turizm süreci sonrası Antalya’nın 2017’de yüzde 58’lik bir artış gösterdiğine dikkat çekti. 2018 yılında da yüzde 50’lik bir artışın gerçekleştiğini kaydeden Karaloğlu, "Sadece Mart ayında geçen seneye göre yüzde 63 daha iyi durumdayız. Bu rakamlar, 2018 hedefinin yakalayıp üzerine çıkarak tamamlayacağımızı gösteriyor. Antalya bu başarısını deniz, kum, güneş ile sağladı. Ama Antalya sadece bu değil. Antalya bunun ötesinde çok önemli turizm alternatifler ve imkanları var" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR
Türkiye'nin turizm başkenti Antalya'da önemli eksiğin 'Hestourex'le doldurulduğunu anlatan Vali Karaloğlu, geçen sene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun himayesinde yapılan ve elde edilen başarıyla da bu sene Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan fuar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Antalya'nın 2016'daki sıkıntıdan geçen sene yüzde 58'lik büyümeyle çıktığını belirten Karaloğlu, bu yılın 3 aylık döneminde de yüzde 50'lik artış olduğunu söyledi. Karaloğlu, bu rakamların, turizmde 2018 için konulan hedefe ulaşılacağını gösterdiğini kaydetti.

40'IN ÜZERİNDE ALTERNATİF TURİZM ÇEŞİDİ
Antalya'nın bugüne kadar 'deniz- kum- güneş'e yaslanarak, bu başarıları sağladığını anlatan Vali Karaloğlu, “Bundan şikayetimiz yok ama Antalya sadece bu değil. Bunun ötesinde çok önemli turizm alternatifleri var. Hestourex'le sağlık ve sporla alternatif turizmde de bir marka şehir olduğumuzu göstermek istiyoruz. Onun için Hestourex tam zamanında devreye girdi. Buna hem Antalya hem Türkiye'nin çok ihtiyacı var. Bu yılki tema gastronomi de çok önemli. Akdeniz mutfağının en önemli merkezlerinden biri Antalya'da gastronomi turizmi de çok önemli" diye konuştu. 

hestourex-2018-seyirci.jpg"GASTRONOMI TURIZMINDEN ANTALYA ÇOK ÖNEMLI FAYDA SAĞLAYABILIR"
Hestourex’in hem Antalya hem de Türkiye için önemine işaret eden Karaloğlu, "Hestourex tam da zamanında devreye girmiş bir organizasyon. Buna hem Antalya’nın hem Türkiye’nin ihtiyacı vardı. Şuanda gastronomi temasıyla yapılıyor olması da önemli. Bugüne kadar Antalya olarak mutfağımızı öne çıkarmadık, çıkaramadık. Antalya’nın çok zengin bir mutfağı var. Gastronomi turizminden Antalya çok önemli faydalar sağlayabilir" diye konuştu.

hestourex-2018-menderes-turel.jpg"DAHA ÇOK HESTOREX’LERE IHTIYACIMIZ VAR"
Antalya’nın dünya çapında organizasyonlar yapıyor olmasının kendilerine son derece mutluluk yaşattığını ifade eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, "Hestourex, geçen sene başlamasına rağmen bu sene büyük bir hızla devam ediyor. Bundan onur duyuyoruz. Antalya öylesine büyük bir zenginliğe sahip ki her köşesinden ayrı bir zenginlik fışkırıyor. Antalya turizmde dünyada en önemli başarı öyküsünü yazan bir şehir. Daha çok Hestorex’lere ve organizasyonlara ihtiyacımız var. Hamdolsun Antalya bu uluslararası organizasyonları alnının akıyla başarıyla tamamlıyor" dedi.

HER KÖŞEDEN ZENGİNLİK FIŞKIRIYOR
Antalya'nın her köşesinden ayrı zenginlik fışkırdığını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Toroslar'ın ardında bambaşka, sahil kısmında bambaşka Antalya olduğunu söyledi. Antalya'nın, turizmde başarı öyküsü yazan şehir olduğunu belirten Türel, dünya ortalamalarının 2,5 misli büyüme gerçekleştirdiğini anlattı. 'Hestourex' gibi büyük organizasyonlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Türel, “Sağlık ve turizmin bir araya geldiği önemli, dünya çapında bir organizasyon. Sağlık ve spor turizm birbirinden ayrılmaz iki önemli unsuru. Antalya bu konularda müthiş zenginliklere sahip ve uzun zamandır değerlendiremediğimiz bu fırsatları artık değerlendirebiliyoruz" diye konuştu.

hestourex-2018-emin-cakmak-002.JPG

hestourex-2018-emin-cakmak-004.JPG

12 AY TURİZM
Türk turizmini 12 aya yaymak, kitle turizm hareketlerinden ayrı, nitelikli turizm hareketi sağlamak amacı ile Cumhurbaşkanlığı desteğiyle yola çıkan ve Ekonomi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığının desteklediği Hestourex Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Fuarı ve Kongresi 5-8 Nisan'da gerçekleştiriliyor.
Geçen yıl ilk kez yapılan Hestourex'te, 150 ülkeden gelen 4 binin üzerindeki alım heyeti, Türk turizm potansiyelini anlatan 271 firma ve kurumdan 607 kişilik profesyonelle, toplamda 41 bin 783 ikili iş görüşmesi yaparak anlaşma imzalamıştı.Hestourex 2018 Fuarı'na katılan delegeler Land of Legends su ve ışık gösterisini izlediler

Bu haber toplam 5313 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.