• BIST 8026.27
  • Altın 1928.737
  • Dolar 28.8785
  • Euro 31.4731
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

Hektor Anıtı projesi paylaşılamıyor

Hektor Anıtı projesi paylaşılamıyor
İntepe'nin yöneticileri, bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın gündeme getirdiği 100 metrelik Hektor anıtının beldelerine yapılmasını istedi.

İNTEPE- Merkeze bağlı en eski yerleşim yerlerinden İntepe'nin yöneticileri, bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın gündeme getirdiği 100 metrelik Hektor anıtının beldelerine yapılmasını istedi.

 

Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen ve Truva antik şehrini de sınırları içine alan İntepe'nin Belediye Başkanı Alaaddin Özkurnaz, sözkonusu anıtın "Hektor tümülüsü" olarak bilinen tepenin bulunduğu beldelerine yapılması gerektiğini söyledi. Bakan Günay'ın önerisini İntepe halkının sahiplendiğini kaydeden Başkan Özkurnaz, bazı ünlü gazeteci ve yazarların da devreye girmesiyle anıt projesi için bu yıl çalışma yapılacak olmasının kendilerini sevindirdiğini belirtti. En çok üzüldükleri noktanınsa anıtın yeri konusunda Hektor'u bilmeyenlerin de konuşması olduğunu vurgulayan Özkurnaz Truva'ya, "Dur Yolcu" yazısının üzerine veya Şehitler Abidesi'nin yanına dikilmesi gerektiğini söyleyenler olduğunu hatırlattı.

 

Özkurnaz, "İntepe'de Hektor tümülüsünde üç yıldır festival düzenliyoruz ve Hektor'un ölüm ayinini birebir canlandırıyoruz. Hektor'un Anadolu'dan Avrupa'ya geçmediğini kaynaklardan biliyoruz. Dünya medeniyetlerinin merkezi Truva'dır. Burada gerçek bir kahraman vardır, o da Hektor'dur. Hektor ailesini, çocuklarını, kendi ulusunu ve halkını seven bir kişiliğe sahiptir. Tümülüs de Troas bölgesi içindedir. Yedi kaynakta, Hektor'un tümülüsünün İntepe'de olduğu belirtilmektedir.'' dedi. Anıtın yapılacak olmasından kimsenin şüphe etmediğini de vurgulayan Alaaddin Özkurnaz, ''Kültür ve Turizm Bakanı Günay, anıt için söz verdi. Hektor tümülüsünün bulunduğu yerin denizden yüksekliği 143 metre, bu sebeple 100 metre yerine 35 metrelik anıt yeterli olacak. İntepe'ye yapılırsa, Şehitler Abidesi'nin karşısında yer alacak. Anıt sayesinde Çanakkale'de turizm ve kültür hizmetlerinde de büyük bir hareketlilik yaşanacak.'' şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.