• BIST 8026.27
  • Altın 1972.897
  • Dolar 28.8908
  • Euro 31.4354
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

Hanlar' ve 'Zeyrek' yenileniyor

Hanlar' ve 'Zeyrek' yenileniyor
Zeyrek'te tescilli 267 sivil mimarlık örneği ile Eminönü Hanlar Bölgesi’nde 5 hanın rölöve, restitüsyon ve restorasyonlarının Belediyece yapılması onaylandı.

İSTANBUL- İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Zeyrek bölgesinde yer alan 26 yapı adasındaki tescilli 267 sivil mimarlık örneği parsel ile Eminönü Hanlar Bölgesi’nde 5 hanın rölöve, restitüsyon ve restorasyonlarının Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmasını onayladı.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Saraçhane Belediye Sarayı’nda geçen hafta yapılan Aralık ayı toplantılarında Hukuk Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonu’nun UNESCO’nun dünya miras sınırları içine aldığı Zeyrek Bölgesi ve Eminönü Hanlar Bölgesi ile ilgili raporlarını ele aldı. Raporda, Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü’nce Fatih ilçesi Zeyrek bölgesinde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli yapıların yeniden ihyası amacıyla çalışma yürüttüğü belirtildi.
Söz konusu alanda 26 yapı adası, 267 parseldeki tescilli sivil mimarlık örneği yapıların röleve, restitüsyon, restorasyon proje bedellerinin yüzde 60’a kadar olan kısmının İl Özel İdaresi'nden aktarılması, geri kalan kısmının da yasalar doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanması talebini uygun gören komisyonun raporu, Meclis tarafından da oybirliğiyle kabul edildi. Rapora göre, toplam 267 parseldeki 55 bin 246 metrekare alanda yer alan tescilli eserlerin rölöve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik bedeli için toplam 12 milyon 555 bin 298 YTL harcama öngörülüyor.
Eminönü Hanlar Bölgesi’ne ilişkin raporda ise Rüstem Paşa Mahallesi’nde Büyük Çukur Han, Kızıl Han, Küçük Çukur Han, Molla Fenari Mahallesi’nde Vezir Han ile Sarı Demir Mahallesi’nde Ali Paşa Han’ın yeniden ihyası için gereken maliyetin yüzde 60’ının İl Özel İdaresi’nden, geri kalan kısmının da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağı kaydedildi. Rapor Meclis Üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi. Buna göre, 5 hanın yer aldığı 149 parselde, 14 bin 662 metre kare alanda röleve, restitüsyon, restorasyon ve mühendislik bedeli olarak toplam 2 milyon 291 bin 982 YTL harcanacak.


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.