• BIST 10676.65
  • Altın 2423.447
  • Dolar 32.2006
  • Euro 34.9235
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 16 °C

Günay; Say, Pamuk, Şafak'ı çağırdı

Günay; Say, Pamuk, Şafak'ı çağırdı
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Frankurt Kitap Fuarı'nda Fazıl Say, Orhan Pamuk, Elif Şafak ve diğer yazarları görmek istediklerini söyledi.

DENİZLİ -Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Frankurt Kitap Fuarı'nda Fazıl Say, Orhan Pamuk, Elif Şafak ve diğer yazarları görmek istediklerini belirterek, "Arkadaşlarımız orada bulunursa Türk diline ve kültürüne önemli bir katkı yapmış olurlar. Bunları bizden esirgemeyeceklerini umuyorum" dedi.

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Denizli'ye gelen Bakan Günay, Vali Hasan Canpolat'ı makamında ziyaret etti. Günay, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, Frankfurt Kitap Fuarı'nda Fazıl Say'ın Türkiye'yi temsil etmesi için teklif götürdü mü?" şeklindeki soruya, o fuarda yayın dünyasının her kesimini bir çatı altında toplamaya çalıştıklarını ve bunun için Fazıl Say, Orhan Pamuk, Elif Şafak ve diğer yazarları görmek istediklerini ifade etti. Frankfurt Kitap Fuarı'nın bir sivil toplum girişimi olduğunu ve bunu kendilerinin de desteklediğini açıklayan Günay, "Frankfurt'ta Türkiye'deki bütün yayın dünyasını farklı renkleriyle, farklı düşünce arayışlarıyla bir çatı altında toplamaya çalışıyoruz. Yayın dünyasının her kesimini buluşturan bir girişimci kurulumuz var. Arkadaşlarımız, Türkiye'yi dünyada sanat alanında temsil edilecek isimlerin burada bulunmasını sağlamaya çalışıyor." şeklinde konuştu. Önemli isimleri bu fuarda görmek istediklerini de kaydeden Günay, uzun süredir tartışma konusu olan piyanist Say'a şu daveti yaptı: "Geçen yıl Nobel ödülü almış bir yazar olarak Orhan Pamuk'un, dünyadan yeni ilgi görmeye başlamış yazarlarımızdan Elif Şafak'ın, eskiden beri ilgi gören öteki yazarlarımızın ve bu arada sanat dünyasından önde gelen arkadaşlarımızdan bir Fazıl Say'ın, bir Gülçin Onay'ın bizimle birlikte olması konusunda talepler var. Bu talepleri ve girişimleri destekliyoruz elbette."

 

Bakan Ertuğrul Günay, turizm sektörünün dolar kurunun yükseltilmesiyle ilgili taleplerine ise şöyle karşılık verdi: "Turizm sektöründe gelirler döviz, giderler YTL üzerinden. YTL'nin fazla değerli olduğuna ilişkin olarak bazı sektörlerde bir yakınma var; turizm de bu yakınmayı paylaşan çevrelerden.

 

Türkiye'de hem enflasyon artmasın hem de Türk parası hızla değer yitirmesin istiyoruz. Bir yandan da ithalat ihracat rejimi dengelensin ve turizm gelirlerimiz artsın istiyoruz. Bu dengeyi taşımak zorundayız." Türk parasının değerini azaltmak yerine bazı düzenlemeler getirmeye çalışacaklarını aktaran Kültür ve Turizm Bakanı, "Bunlardan birisi de kış mevsiminde istihdamı kolaylaştırmak. Hükümetimizin geçen dönem yaptığı ve şimdi yürürlüğe girecek bir başka katkı daha var. KDV, turizm sektöründe yüzde 18'den yüzde 8'e düşüyor. Yılbaşı itibariyle bu yeni uygulama başlayacak. Belki gelecek dönemde buna benzer başka uygulamalarla hem turizm sektöründe ziyaretçi sayısının artması hem de turizm gelirlerimizin yükselmesi konusunda gayret göstereceğiz." şeklinde konuştu.

 

Daha sonra Vali Canpolat, Bakan Günay'a plaket, Yatağan kılıcı ve Buldan kaşkolu hediye etti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.