• BIST 2.829,58
  • Altın 1027.384
  • Dolar 17.8665
  • Euro 18.3855
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 27 °C

Gökgöl mağarasına ziyaretçi akını

Gökgöl mağarasına ziyaretçi akını
Zonguldak'ta, solunum rahatlatıcı ve stres giderici etkisi olduğu bildirilen Gökgöl Mağarası'nı, son 2 yılda yaklaşık 55 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

ZONGULDAK- Zonguldak'ta, solunum rahatlatıcı ve stres giderici etkisi olduğu bildirilen Gökgöl Mağarası'nı, son 2 yılda yaklaşık 55 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Zonguldak'ta, solunum rahatlatıcı ve stres giderici etkisi olduğu bildirilen Gökgöl Mağarası'nı, son 2 yılda yaklaşık 55 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

Galeri, sarkıt, dikit, traverten ve milyonlarca mercan fosiliyle Türkiye'nin 5. büyük mağarası olan Gökgöl Mağarası, 3 bin 250 metre uzunluğuna sahip.

Merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Gökgöl Mağarası'nın turizme açık 875 metresini geçen yıl 9 bin 382'si öğrenci 20 bin 269 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerden, 40 bin 197 YTL gelir elde edildi.

Mağarayı, 2006 yılında ise 9 bin 750'si öğrenci 23 bin 931 kişi, 43 bin 860 YTL ödeyerek ziyaret etmişti.

Kentin tanıtımı amacıyla düzenlenen etkinliklere davetli olarak katılanların ücretsiz gezdirildiği mağarayı son 2 yılda 55 bin yerli ve yabancı ziyaret etti.

İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Rıza Cici, dünyada mağara turizminin gün geçtikçe önem kazandığını söyledi.

Yürüyüş parkuru, köprüleri, seyir terasları ve konser amaçlı oturma alanının yer aldığı Gökgöl Mağarası'na ilginin arttığını belirten Cici, şöyle konuştu:

"Yapılan araştırmalarda, dışarıya oranla daha temiz ve serin olduğu belirlenen mağaranın havası gezenleri rahatlatıyor. Jeolojik yapı bakımından yörenin jeomorfolojik ve hidrolojik gelişim evrelerini, özelliklerini de içeren mağara, birbirinden farklı dört kattan oluşmaktadır.

Mağaradaki damlataşlar, sarkıt ve dikitlerin güzellikleri adeta insanları büyülüyor. Mağara içinden geçen dereden yankılanan sesi dinlemek ve görsel güzelliklerini seyretmek ise buraya gelen ziyaretçileri stresten arındırıyor."

 

Gökgöl Mağarası hakkında

 

Gökgöl Mağarası, Zonguldak - Ankara karayolunun hemen Zonguldak girişinde, yolun sağ kenarında yer alıyor.

Mağara içi damlataş birikimi yönünden son derece zengin olan Gökgöl Mağarası, traverten, sarkıt, dikit sütunlar ve damlataşlar ile süslü.

Gökgöl Mağarası' nın ilk 875 metresi turizm amaçlı kullanıma açık. Girişten Büyük Çöküntü Salonu' na kadar uzanan bu bölüm 2 - 15 metre genişlik, 1 - 18 metre yükseklikte olup, Fosil Giriş, Damlataşlar Galerisi, Çöküntü Salonu, Muhteşem Salon, Büyük Çöküntü Salonu ve Harikalar Salonu gibi adlarla nitelendiriliyor.

Aydınlatması yapılan bu alanda yürüyüş parkuru, köprüler ve seyir terasları bulunmaktadır. Ziyaret edenlerin yoğun ilgisini çeken Gökgöl Mağarasının yapılan araştırmalara göre astım hastalığına iyi geldiği bildirildi.

Mağaranın 875 metresinden sonraki bölümlerinin hizmete girmesi için Zonguldak Valiliği tarafından başlatılan etüd çalışması devam ediyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.