• BIST 8026.27
  • Altın 1972.897
  • Dolar 28.8908
  • Euro 31.4354
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

Gezide gaz sıkan polise fidan cezası

Gezide gaz sıkan polise fidan cezası
"Kırmızılı kadın"a biber gazı sıkan polis memuru 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, "600 fidan dikme" ve "fidanlara 6 ay boyunca bakma" koşuluyla 5 yıl ertelendi.

İSTANBUL- Gezi Parkı direnişinin simgesi haline gelen "Kırmızılı kadın"a biber gazı sıkan polis memuru 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, "600 fidan dikme" ve "fidanlara 6 ay boyunca bakma" koşuluyla 5 yıl ertelendi.

Kırmızı elbisesi, omzundaki alışveriş çantası ve arkaya savrulan saçlarıyla, Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Gezi Parkı protestolarını sembolü haline gelen ‘Kırmızılı Kadın’ Ceyda Sungur’a yakın mesafeden biber gazı sıkarak görevi kötüye kullandığı iddia edilen Polis memuru Fatih Zengin’in yargılandığı davada 5. duruşmada karara bağlandı.

KARAR DURUŞMASıNA SANıK VE ŞIKAYETÇI HAZıR BULUNDU
İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 73. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Fatih Zengin ve şikayetçi Ceyda Sungur hazır bulundu.

“SANıĞıN CEZALANDıRıLMASıNı TALEP EDIYORUZ”
Ceyda Sungur’un avukatı İlkay Bahçetepe savunmasında müvekkilinin Anayasal toplanma ve basın açıklaması yapma özgürlüğünün kısıtlandığını belirtti. Sanıktan şikayetçi olduklarını tekrarlayan Avukat Bahçetepe, “Kimyasal silah olarak kabul edilebilecek biber gazı ile müvekkilimin herhangi bir şiddet içeren eylemi olmamasına ve herhangi bir alet bulundurmamasına rağmen orantısız güç kullanılarak yaşam hakkına müdahale edildi. Sanığın bir metreden az mesafeden biber gazı kullanarak orantısız güç kullanması nedeni ile cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

gaz-sikan-polis1.jpg

CEZA, TOPLUMDA ADALETE OLAN GÜVENI ARTıRACAKTıR”
“Sanığın olaydan sonra pişmanlık göstermediği kanaatindeyiz” diyen Avukat Bahçetepe, “Ayrıca dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İçişleri bakanlığı ve bu emri veren kamu görevlilerinin de sorumlu olduğunu düşünüyoruz. Bu yönde başvurularda bulunmuştuk. Sanığa verilecek ceza, toplumda adalete olan güveni artıracaktır” diye konuştu.

“MEHMET İSTIF’TEN DAHA ŞANSLı OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM”
Şikayetçi Ceyda Sungur ise “Mersin’de Gezi eylemlerinde Mehmet İstif’e 40 cm mesafeden biber gazı sıkılması sonucu dil kökü kanserine yakalandı. Mehmet İstif 13 Mayıs 2014 tarihinde hayatını kaybetmesine sebebiyet verilmiştir. Bu konuda kendimin daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” dedi.
“Müvekkilim amirinden aldığı talimatlar doğrultusunda bibergazı sıkarak belli bir mesafede ilerlemiştir”
Sanık Zengin’in avukatı Funda Sadıkahmet Alp ise müvekkilinin ameliyatlı bir durumdayken görev yapmaya devam ettiğini belirterek şunları söyledi:
“Olay hiyerarşik ve alt-üst ilişkisinden kaynaklı, emniyet müdürlüğü tüzüğünde belirtildiği şekilde… Eğitim sonucu ‘Model 5′ cihazını kullanabilen 4-5 kişi bulunmaktadır. Bilirkişi raporunda gösterildiği şekilde meydana gelen olaylar çok sakin olaylar değildir. Müştekiye karşı müvekkilimin yaralama kastı söz konusu değildir. Gelişmeler sonucu amirinden aldığı talimatlar doğrultusunda bibergazı sıkarak belli bir mesafeda ilerlemiştir. Müşteki dışında başka bir kimse olsa ona karşı da söz konusu eylemi talimatlar doğrultusunda yerine getirecektir. Görevi kötüye kullanaması ve zor kullanma sınırının aşılması yönündeki suçlamaları kabul etmiyoruz. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum.”
Son sözü sorulan Sanık Fatih Zengin de “Beraatimi istiyorum” dedi.

“KASTEN YARALAMA” SUÇUNDAN 10 AY HAPIS
Kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme sanık Fatih Zengin’i, şikayetçi Ceyda Sungur’a karşı “Kasten Yaralama” suçunu işlediği gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmadaki iyi halini ve yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varan mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

“300 ORMAN FIDANıNıN 6 AY SÜREYLE BAKıM VE GÖZETIMI”
Kasten yaralama suçundan sanık Fatih Zengin’e 5 yıl denetim süresine tabii tutan mahkeme, Orman İdaresi’nice temin olunacak ve gösterilecek alana 300 orman fidanı dikme, 6 ay süreyle de bakım ve gözetimi yükümlülüğü verdi.

“GÖREVI KÖTÜYE KULLANMA” SUÇUNDAN 10 AY HAPIS
Mahkeme, Sanık Fatih Zengin’in müşteki Ceyda Sungur’un etrafında bulunan açık kimliği tespit edilemeyen şahıslara herhangi bir uyarı yapmadan ve talimatlara aykırı bir şekilde biber gazı sıkarak ve tekme atarak “Görevi kötüye kullanmak” suçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmadaki iyi halini ve yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varan mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

TOPLAM 600 FIDAN
Görevi kötüye kullanma suçundan sanık Fatih Zengin’e 5 yıl denetim süresine tabii tutan mahkeme, Orman İdaresi’nce temin olunacak ve gösterilecek alana 300 orman fidanı dikme ve 6 ay süreyle bakım ve gözetimi yükümlülüğü verdi.

MAHKEMEDEN SUÇ DUYURUSU
Mahkeme ayrıca, “Görevi kötüye kullanma” suçunu oluşturabilecek ihmaller ve talimatlar bakımından kamu görevlileri hakkında kesinleşmiş kararla birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

AVUKATLıK MASRAFıNı SANıK POLIS ÖDEYECEK
Kararda şikayetçi Ceyda Sungur’un avukatlık ücreti olan bin 500 TL’nin, Sanık Fatih Zengin’inden alınarak, şikayetçi Sungur’a verilmesi de kararlaştırıldı.

İDDIANAME
Kamuoyunda ‘Gezi Parkı’ eylemleri olarak adlandırılan olaylar kapsamında 28 Mayıs 2013 günü İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü civarlarında çok sayıda göstericinin katıldığı bir eylemin meydana geldiği anlatılan iddianamede, gösteriye katılmak amacıyla olay yerine giden müşteki Ceyda Sungur’a ve etrafta bulunan açık kimliğiyle tespit edilemeyen bir kısım şahıslara herhangi bir uyarı yapılmadan şüpheli Fatih Zengin tarafından biber gazı sıkıldığı belirtiliyordu. İddianamede, şüpheli Zengin’in bibergazını kullanırken ‘toplumsal olaylarda görevlendirilen personelin hareket, usul ve esaslarına dair yönerge ile gözyaşartıcı gaz silahları ve mühimmatları kullanım talimatlarına’ aykırı hareket ettiği vurgulanıyordu. İddianamede bilirkişi raporunda yer alan fotoğraf ve video görüntülerinin açıkça tespit edildiği kaydedilerek şu ifadelere yer verilmişti: “Şüpheli polis memuru Fatih Zengin’in, müşteki Ceyda Sungur’a bir metreden daha az mesafeye yaklaşarak yüzünü hedef almak suretiyle biber gazı sıktığı, gazdan etkilenen müştekinin arkasını dönmesine rağmen şüphelinin gaz sıkmaya devam ettiği ve eylemin devamında çevrede bulunan göstericilere de yine benzer şekilde yakın mesafeden ve hedef gözeterek gaz sıktığı, göstericilerden birine tekme attığı, olayın müştekisinin eylemin öncesinde ve sonrasında herhangi bir taşkınlık yapmadığı buna rağmen bahse konu eyleme maruz kaldı.” İddianamenin sonuç kısmında şu ifadeler kullanılmıştı: “Şüpheli Zengin’in, müşteki Sungur’a yönelik eylemi her ne kadar zor kullanma yetkisine ilişkin sınırların aşılması suretiyle orantısız güç kullanma suçunu oluşturmakta ise de gerek olay yerindeki göstericileri hedef gözeterek biber gazı sıkması ve gerekse darp eylemini gerçekleştirmesi birlikte değerlendirildiğinde eylemin bir bütün halinde görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğunu, süphelinin savunmasının oluş ve dosya kapsamına aykırı olduğu ve bu süretle üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır.” İddianamede şüpheli Fatih Zengin’in ‘Görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi talep ediliyordu. 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.