• BIST 9193.69
  • Altın 2061.812
  • Dolar 31.3601
  • Euro 33.8206
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 10 °C

Gebze-İzmir otoyoluna onay

Gebze-İzmir otoyoluna onay
Ulaştırma Bakanlığı'nın altı yeni otoyol projesinden ilki olan Gebze-İzmir otoyol projesinin uluslararası ihalesi için Yüksek Planlama Kurulu'ndan onay çıktı.

ANKARA- Ulaştırma Bakanlığı'nın hazırladığı altı yeni otoyol projesinden ilki olan Gebze-İzmir otoyol projesinin uluslararası ihalesi için Yüksek Planlama Kurulu'ndan onay çıktı. 

İzmit Körfezi'ne bir köprü yapımını da kapsayan yaklaşık 5 milyar dolarlık (6 milyar yeni lira) proje için mart ayı başına kadar ihale ilanına çıkılması planlanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü, yıl sonuna kadar ihaleyi tamamlayarak en geç 2009 yılının başında yer teslimi yapmayı hedefliyor.

Ulaştırma Bakanlığı, 6 yeni otoyol projesi üzerinde çalışmaya başlamış, bunlardan ilki olan ve Gebze-İzmir Otoyol Projesi olarak tanımlanan 'İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu Projesi'ni ocakta Yüksek Planlama Kurulu'na göndermişti. Proje, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devret modeliyle ihale edilecek. Genel müdürlük daha önce sadece Göcek tünelinin yapımında bu yöntemi uygulamıştı. Kurum, bu sebeple pek çok ihalesini yap-işlet-devret yöntemi ile yapan Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü ve Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün uyguladığı ihalelerin şartnamelerini inceliyor. Yetkililer, ihalede inşa edilecek otoyoldan araç geçişi için garanti verilmesinin ve garanti edilen rakamın altında kalınması durumunda farkın devlet bütçesinden ödenmesinin planlandığını belirtti. Projede 20 kilometrede bir park, 50 kilometrede bir akaryakıt istasyonu ve 200 kilometrede bir motel yapılması da yer alıyor. İhaleyi kazanacak firma bu tesisleri kendisi işletebileceği gibi kiraya da verebilecek. Geçiş ücreti ve araç garantisi belli olan otoyol için ihaleye katılacak firmalardan işletme yılı süresi talep edilecek. Bu kapsamda, şartname şartlarını yerine getiren ve en kısa süreyi taahhüt eden firma ihaleyi kazanacak.

İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol Balıkesir'den geçerek İzmir'e kadar uzanacak. Otoyolun uzunluğu 421 km olarak hesaplanıyor. Ulaştırma Bakanlığı, 5 yıl içinde altı yeni otoyol yapımını planlıyor. Öncelikli ve trafik yoğunluğu fazla olan ana arterler dikkate alınarak yapılması hedeflenen yeni otoyollar, bütçe imkânları dışında alternatif finans kaynakları kullanılarak hizmete sokulacak. Otoyollarla, ülkenin üç büyük kenti İstanbul, Ankara ve İzmir'in daha güvenli bir ulaşım ağı ile birbirine bağlaması hedefleniyor. Beş yılda altı otoyol inşası planlanıyor

 

Kınalı-Malkara-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu (Çanakkale Boğaz Geçiş Köprüsü dahil)

Ankara-İzmir ayrımı, Afyon-Burdur, Antalya Otoyolu ve Antalya çevre yolları

Gebze-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu (Körfez Geçiş dahil)

Ankara-İzmir ayrımı, Beylikova-Eskişehir-Bursa Otoyolu

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Geçiş Köprü)

Ankara-İzmir Otoyolu

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.