• BIST 1.979,83
  • Altın 781.85678
  • Dolar 13.5369
  • Euro 15.3341
  • İstanbul 2 °C
  • Ankara -7 °C
  • Antalya 3 °C

Frig Vadisi, Frig Ultra Maratonu ile dünyaya tanıtılıyor

Frig Vadisi, Frig Ultra Maratonu ile dünyaya tanıtılıyor
MÖ 1200’den kalma Frig Vadisi’nde düzenlenen FrigUltramaratonu’nda 1000 sporcu Afyonkarahisar’ın tantımı için tarihe doğru koştu.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
AFYONKARAHISAR- Afyonkarahisar’ın önemli turistik bölgelerinden olan Frig Vadisi’nin tanıtımı ile sporu birleştiren FrigUltramaratonu, Afyonkarahisar Valiliği’nin Desteği, Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsal ana sponsorluğunda ve başta NG Afyon olmak üzere turistik termal tesislerin desteğiyle yapılıyor. İlk çağdan günümüze kadar uzanan bölgede asırlardır atılan adımların izinde yapılan koşu şehrin en eski metropolisi olan Ayazini Metropolisi antik kentinten başladı.

frigultramaratonu,.jpg

frigultramaratonu,-001.jpg
frigultramaratonu,-002.jpg

YAKLAŞIK 1000 SPORCU KOŞUYOR
Çevresinde kayalara oyulmuş kiliseler, yerleşim yerlerinin bulunduğu Frig Vadisienda “Limit Sensin’ adlı ekip tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen, FrigUltramaratonu’na yurtiçi ve yurtdışından katılan 1000 sporcu saat 9.30’da Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser’in verdiği ‘start’ ile hep birlikte ‘geri sayım’ yaptılar ve yarışa başladılar. 
frig.jpegKonuşmanın ardından Limit Sensin Koordinatörü Ali Cem Aktaş’ın işaretiyle yarışlar başladı. Organizasyonda Türkiye’nin yanı sıra 7 ülkeden binin üzerinde sporcu, 6 kilometre (Aşk Vadisi Koşusu), 12 kilometre (Gizemli Frigya Koşusu), 22 kilometre (Göynüş Kral Vadisi Koşusu) ve 54 kilometre (Frig Ultra) parkurlarında yarıştı.
Törene, Vali Tutulmaz’ın yanı sıra Vali Yardımcısı ve İhsaniye Kaymakam Vekili Mehmet Boztepe, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nurullah Pervaneli, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser ve sporcular katıldı.

frigultramaratonu,-004.jpg
Maratoncular köyde koştu

frigultramaratonu,-006.jpg
frigultramaratonu,-005.jpg

FRİG VADİSİ’NİN DÜNYADA BENZERİ YOKTUR
Start öncesi konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Frig Vadisi'nin kültürel ve tarihi yapısıyla dünyada benzeri olmayan en özel vadilerinden birisi olduğunu belirterek, "Son yıllarda bu vadiyi, daha cazip hale getirmek için bu güzelliklerimizi toplumla ve sizlerle paylaşmak adına, güzel hizmetler yapma gayreti içindeyiz. Frig Vadisine her geçen gün artan ilgiyi, bugün başka bir boyutu ile görüyoruz. Katıldığınız için sizlere teşekkür ediyoruz" dedi.

frigultramaratonu.jpg

AFYONKARAHISAR AYAZINI KÖYÜ M.Ö.1200’DEN KALMA
Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ayazini Köyü’nü ilgi çekici yapan şey Frigler döneminden bu yana kullanılan yerleşim yeri olması ve köy sınırları içerisinde bulunan kaya yerleşim yapılarının varlığıdır.

frigultramaratonu,-003.jpg
Maratonculara ısınma hareketleri yaptırıldı

frigultramaratonu,.JPG
frigultramaratonu,-001.JPG
Tarihi mağara evlerde mercimek çorbaları pişirildi

frigultramaratonu,-021.jpg
Çaylar ikram edildi

M.Ö 750 yıllarında tarih sahnelerinde yer almaya başlayan Frigler’in Anadolu’da M.Ö 1200’lü yıllardageniş bir egemelik kurdukları tespit edildi. Eskişehir, Afyon, Kütahya bulunduğu topraklarda hüküm süren topluluğun boylar biçiminde bir yaşam sürdüğü belirlendi. Bölgede Roma ve Bizans dönemine ait kaya mezarları, kiliseler, kaya yerleşimleri bulunuyor. Aslanlı ve sütunlu mezar odaları, oyularak yapılmış dini mekanlar görülmeye değer noktalar. Ayrıca yine kaya oyumu ile yapılmış Avdalas Kaleside bulunuyor.

frigultramaratonu,-007.jpgFRİG VADİSİ’NİN GÜZELLİKLERİNDE UZUN KOŞU
Yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 1000 sporcunun katıldığı Frig Ultramaratonu’nun ilk gününde 6 kilometrelik Aşk Vadisi Koşusu, 12 kilometrelik Gizemli Frigya Koşusu, 22 kilometrelik Göynüş Kral Yolu Koşusu ve 54 kilometrelik Frig Ultra yarışması yapılıyor. Frig Vadisi’nin doğal ve tarihi güzellikleri arasında gerçekleşen maraton, 6K, 12K, 22K ve 54K olmak üzere Frigya medeniyetlerinden izler barındıran dört özel parkurda koşuluyor.
Ultramaraton’un ikinci gününde ise, geçen yıl olduğu gibi Karahisar Kalesi’ne tırmanma yarışı ile rekabet ve eğlence bir arada yaşanacak. Kale Yarışı ile yarışmacılar, efsanelere konu olan Karahisar Kalesi’ni de yakından görme fırsatı elde edecekler.

frigultramaratonu,-008.jpg

KOŞARKEN ÇÖP TOPLAYACAKLAR

Frig Vadisi Ultra Maratonu ve ikincisi düzenlenen Afyonkarahisar Kale Yarışı’nda sporcular çevre temizliği içinde ter dökecek. Geçtiğimiz yıl Sapanca Ultra Maraton’la büyük bir farkındalık yaratan, İsveç’te başlayan ve sosyal medya sayesinde dünyaya yayılan ‘Plogging-Koşarken Çöp Topla’ trendi bu yıl da Frig Ultra Maraton’da devam ediyor. Maraton katılımcıları kitlerin içerisinde verilen çöp poşetleriyle belirli noktalarda durarak hem doğayı koruyacaklar hem de tarihin izlerini keşfedecekler.
Afyonkarahisar'da 6'ıncısı olan Frig Ultra Maratonu 3 kategoride yaklaşık 1000 sporcunun katılımıyla koşuldu. Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir sınırlarında yer alan tarihi Frig Vadisi'nde düzenlenen. Sporcuları maraton güzergahında bulunan köylerde yaşayan çocuklar ilgiyle izledi.

frigultramaratonu,-009.jpg

AŞK VADISI KOŞUSU…

Ayazini Köyü’nün tarihi sokaklarının keşfedileceği, Frig Vadileri’nin kalbinden başlayan Aşk Vadisi Koşusu’nda sporcular Afyonkarahisar’ın bir çok kültür noktasını da deneyimleme fırsatı bulacak. Koşmaya yeni başlayanlar, hafif tempoda koşarak daha çok tarihi yaşamak isteyenler, Frig Vadisi manzaralı 6K’lık parkuru tercih ediyor.

frigultramaratonu,-010.jpg

GIZEMLI FRIGYA KOŞUSU…

Frig Vadisi’nde koşma keyfini yaşayacak olanlar, bölgenin tüm dünya tarafından bilinen Peribacaları, Ayvaz Kalesi, Aslan Taşı, Büyük Yayla Göleti ve Kumbet gibi kültür noktalarını da deneyimleme fırsatı bulacak. Afyonkarahisar Ayazini Köyü’nden başlayıp gizemli Frigya patikalarından ilerleyen yarışçılar Üçlerkayası köyünde 12Km’lik etabı sonlandıracaklar.

frigultramaratonu,-011.jpg
Ayazini Köyü hanımları gözleme yaptılar

frigultramaratonu,-013.jpg

GÖYNÜŞ KRAL YOLU KOŞUSU…

İlk çağdan günümüze kadar atılacak olan adımlar, şehrin en eski metropolisi olan Ayazini Metropolisi antik kentinten başlayacak. Sporcular, Ayazini Köyü’nden tarihi kalelere ulaşmak için Gönül Vadisi’nden geçerek Avdalaz kalesine ulaşacaklar. Frigya’nın gizemiyle başbaşa kalacak olan yarışmacılar, Göynüş Vadisi, Aslantaş, Yılantaş ve ilk yazıtlarda tarihin izlerine ayak basacaklar. Sporcular, 3500 yıllık tarihi Kral yolları ile Aşk Vadisi’ne ulaşarak 22K’lık parkuru tamamlayacaklar.

frigultramaratonu,-015.jpg
frigultramaratonu,-016.jpg
Köy girişinde kaya oyması ile yapılmış olan kilisenin yapı özelliği dış cephe olarak kaya yüzeyine oyulmuş apsisli ve kubbeli olmasıdır. Çevresine bitişik kaya odalarıyla birlikte 1000’li yıllarda yapılmış manastır yapısı olarak görülüyor.

FRIG ULTRA 54K…

Afyonkarahisar Ayazini Köyü’nden başlayıp gizemli Frigya patikalarından ilerleyen yarışmacılar Üçlerkayası köyünde tarihi su obruklarında mola verdikten sonra, Aslantaş, Gora filminin çekildiği Memeç kayalıkları ve doğal güzelliğiyle bilinen Emre gölü güneyinden ilerleyerek Bayramaliler köyüne ulaşan yarışmacılar 54K’lık parkuru tamamlayacaklar.

frigultramaratonu,-017.jpg
Köy içerisinde günümüzde kullanılan mezarlık ile tarihte kullanılan mezarlık aynı bölgede. Bazı kaya mezarlarında bulunan aslan kabartmaları ve çeşitli süslemeler o dönemde bölgede yaşan önemli kişilerin bu mezarda bulunduğunun göstergesi olarak düşünülüyor.

frigultramaratonu,-018.jpgfrigultramaratonu,-019.jpg2K’LıK NEFES KESEN MARATON: AFYONKARAHISAR KALE YARıŞı

Afyonkarahisar Valiliği 22 Eylül saat 11:30’da yarışmaya başlayacak olan sporcular, 100-150 metrelik bir tırmanıştan sonra toplamda 226 metreyi tamamlayıp, kalenin eteklerinden dönerek zirvede yarışı sonlandıracaklar. Büyük bir heyecan ve adrenalin yaşatacak olan Afyonkarahisar Kale Yarışı’nda zirveye ulaşmak için koşucular 550 basamağı koşarak çıkarken unutulmaz bir deneyim yaşayacaklar.

Bu haber toplam 3231 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.