• BIST 8058.33
  • Altın 1880.517
  • Dolar 28.892
  • Euro 31.7613
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 15 °C

Fly Air 3,5 ay kelle koltukta uçtu

Fly Air 3,5 ay kelle koltukta uçtu
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım uçuşları durdurulan Fly Air olayında yaşanan bir olayı anlatarak 3.5 ay süreyle yaşanan tehlikeyi gözler önüne serdi.

İSTANBUL- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım son dönemde yaşanan uçak kazalarını değerlendirirken, uçuşları durdurulan Fly Air olayında yaşanan bir olayı anlatarak 3.5 ay süreyle yaşanan tehlikeyi gözler önüne serdi.

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, özel havayolu şirketleri ile ilgili denetimlerde sorunlar yaşandığını belirterek, bu alanda en son ciddi olayın Fly Air’in uçuş  izinlerinin iptali döneminde yaşandığını söyledi.

Bakan Binali Yıldırım, Star Gazetesi’nde  yayınlanan Nevin Bilgin ve Hacer baş ile yaptığı söyleşisinde son 4 yılda büyüyen sivil havacılık sektörünün denetimi konusuna değinirken uçuşları durdurulan Fly Air’deki tehlikeyi gözler önüne serdi. Tehlike, yargı sürecindeki gecikmenin sektörde yarattığı riskli sonuçları ortaya koydu. 2006’da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yaptığı denetimlerde 2002’de İstanbul-Trabzon uçuşuyla faaliyete geçen Fly Air’in ‘idari, mali ve teknik açıdan yönetmelik gereklerini karşılayamaz duruma düştüğünü’ belirledi. Ayrıca şirket, doğmuş ve doğacak olan tüm borçlarını ödeyebileceğini belgeleri ile kanıtlayamadığı için hakkında işlem yapıldı. Bunun üzerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, şirketin işletme ruhsatını 20 Ekim 2006 tarihinde askıya aldı. Ardından da eksiklikleri tamamlaması için yönetmelik gereği şirkete 3 ay süre verildi. Bu süre içinde işletmenin durumunda herhangi bir düzelme olmayınca, 25 Ocak 2007’de Fly Air’in işletme ruhsatı iptal edildi.

 

AĞUSTOS SONRASI KRİTİK

 

Ruhsatın iptali üzerine Fly Air, yürütmeyi durdurma için başvurdu. İdare Mahkemesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün iptal kararı ile ilgili olarak 29 Ağustos 2007 tarihinde yürütmeyi durdurma, daha sonra da ruhsatın iptalini kaldırma kararı verdi. Bu karar üzerine şirket yeniden uçuşlara başladı. Ancak SHGM, mahkemenin bu kararını temyiz ederek Danıştay’a gitti. Danıştay, 9 Aralık 2007 tarihinde bakanlığı haklı buldu. Danıştay, mahkemenin verdiği karar ile ilgili de yürütmeyi durdurma kararı verince Fly Air’in uçuşları bakanlık tarafından yeniden durduruldu. Bakanlığın kararı yerinde olduğu halde şirket ağustos sonundan aralık ortasına kadar yaklaşık 3.5 ay uçuşlarına devam etti.

 

CEZAYLA YOLUNA GİRMİŞ

 

Konuyu Star’a değerlendiren Binali Yıldırım, SHGM’nin uçuşlarını iptal ettiği şirketlerin mahkemeden karar alıp yeniden uçuşa başlamasına tepki gösterdi. Yıldırım, "2003 öncesi SHGM ne dışarıdan ülkeye gelen uçaklara ne de yurt içinde uçuş yapan uçaklara denetim yapmamıştır" diye konuştu. Yıldırım, 2003-2005 arası denetimlerin arttığını, yabancı uçaklara 170, yerli uçaklara 375 denetleme yapıldığını, denetlemelerin en hızlı artan oran haline geldiğini anlattı. Yıldırım, Atlasjet’in uçağının düşmesinden sonra dosyaya baktığını belirterek, "Şimdi bu denetlemeler eksiklikler, onların giderilmesi... Bütün detaylar var dosyasında. Ben de merak ettim. Arkadaşların kusuru varsa bu vicdani sorumluluk, kaçamayız bundan. Ona özellikle baktım, bu firma için de 2005 denetim yapılmış. Uçuşu da askıya alınma noktasına gelmiş, cezalar verilmiş sonunda yoluna girmiş" dedi.

 

YA KAZA YAŞANSAYDI

 

SHGM’nin Fly Air’e gerek işletmedeki olumsuzlukları gerek uçuş emniyetindeki olumsuzlukları ve teknik eksiklikler nedeniyle bir durdurma kararı verdiğini belirten Yıldırım, "Ondan sonra sağdan soldan tazyikler de oluyor. Onun için, tabii bu konuda biz hiç esnemedik. Bu insan hayatıyla ilgili teknik bir konu. Yargıya taşıdılar işi, yargı da bizim kararımızı durdurdu. Şirket başladı çalışmaya. Aradan 3-4 ay geçti. Danıştay, bizim kararımızı doğru buldu. Mahkeme tekrar uçuşları durdurdu. Düşünebiliyor musunuz, bu arada bir kaza olsa ne olacak? Bu iş bir ihtisas konusu, keyfi bir uçağın uçuşu durdurulur mu, firmanın ticari itibarı var. Bunların hepsi düşünülüyor, ama hepsinin üstünde emniyet var. Emniyet olunca her şey biter" diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.