• BIST 5.114,97
  • Altın 1312.477
  • Dolar 20.9351
  • Euro 22.3169
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 24 °C

Fitur Fuarı profesyonellere açıldı

Fitur Fuarı profesyonellere açıldı
Dünyaca önemli Madrid Fitur Turizm Fuarı'nde Retur Seyahat Acentesi sahibi İskender Çayla, eşi ve ekibiyle tam kadro yer aldi.

MADRİD- Dünyanın en önemli ve Avrupa'nın gözdesi olan İspanya'nın Madrid şehrinde düzenlenen Fitur Turizm Fuarı İspanya Kralı Juan Carlos ve  Kraliçe Sofía'nın katılımıyla 28. kez kapılarını açtı. Açılışta Kral Juan Carlos fuarın turizm endüstrisinde önemli bir rol oynadığını belirterek, “İspanyol ekonomisi ve diğer ülkeler için önemli bir harekettir. Fuarla toplumlar sosyal, kültürel hareket kazanıyor” dedi.

Fitur Fuarı'na tur operatörlerinden, otellere, turizm kuruluşlarına ve çeşitli medya organlarına kadar turizmin her alanından katılımcılar ilgi gösterdi. Beş gün süresince açık kalacak fuar ilk 3 gününde profesyonelleri konuk edecek, son iki günde ise genel ziyarete açılacak. Feria de Madrid fuar alanında düzenlenen fuar geçtiğimiz yıl 150 bin metrekareye yayılan bir alanda yapılmıştı.

 Türkiye, İstanbul, TUROB, TUROFED; THY ve TÜRSAB

 

Madrid Turizm ve Kültür Müşaviri İsmail Aksel,"Portekiz ve İtalya'dan sonra 564 metrekareyle üçüncü büyük stant Türkiye olacak. Kamu ve özel sektör olarak 31 standımız mevcut var. Bu stantlarda sektör temsilcileri, acenteci ve otelciler olacak. Stantta İstanbul destinasyonuna ağırlık veriyoruz. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık ve müşavirlik olarak ortak bir proje hazırladık. Tarihi eserlerin replikalarını getiriyoruz. Bunları fuar alanında sergileyeceğiz. Bu konuda bir rehber arkadaşımızı görevlendirdik. Eserler hakkında bilgi verecek. Ayrıca ilk kez Kahramanmaraş'tan dondurmacı getiriyoruz. Ana malzemelerin hepsi, Maraş'tan getirilecek. Standımızda hat ve ebru sanatçıları, cam ustası, ile su kabağından oyup abajur yapan bir sanatçı gelecek Kuru Kahveci Mehmet Efendi gelecek. Ebru sanatçısı geliyor. Su kabağını oyup, abajur yapan sanatçı da gelecek" şeklinde konuştu.
Fuarda THY, TUROFED, TUROB kalabalık ekibiyle yer alırken, TÜRSAB'ın her zamanki gibi kısıtlı ekiple temsil edildiği görüldü.

 TUROB en kalabalık ekiple yer aldı

 

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği TUROB,  Fitur Fuarı'nda İstanbul'u ve Türkiye'ye tanıtmak için dünya fuarlarına gönderdiği yönetim düzeyindeki ekibiyle yer aldı.
TUROB standında, tüm uluslararası fuarlarda olduğu gibi ziyaretçilere, İstanbul hotels flyer, İstanbul guide, İstanbul CD, İstanbul map, 2010 Avrupa kültür başkenti broşürleri, İstanbul posterleri veriliyor.

İspanyol turistlerin başta İstanbul olmak üzere ülkemize son yıllarda yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden TUROB Genel Sekreteri Erhan Çakay fuar sırasında standı ziyaret edenler ve tur operatörleriyle ikili görüşmeler yaparak, ülkemize davet edecekle belirterek şunları söyledi:
"2006 yılda 234 bin 334 turisti, 2007 yılında ise 288 bin 358 turisti ağırladık. 2006 yılından, 2007 yılına yüzde 23.5'lik bir artış gerçekleşti. İspanya'dan özellikle İstanbul'a yoğun bir talep var. Tarih ve kültür turizmi ağırlıklı İstanbul'a gelen turistler başta Tarihi Yarımada olmak üzere kentimizin birçok potansiyelini görüyorlar. 2008 yılında İspanya'dan 350 bin turistin gelmesini hedefliyoruz."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.