• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 26 °C
  • Antalya 26 °C

Finnair, misafirleri Noel Baba’ya götürüyor, THY ne yapıyor?

Özkan Altıntaş

Finlandiya’nın milli havayolu Finnair, dijital teknolojiye yaptığı yatırımın semeresini pandemi döneminde görmeye başladı.
Finnair VR uçuşu ile misafirlerini, arka planda kuzey ışıkları bulunan nefes kesici manzara eşliğinde, ZOAN, VR teknolojisinin yardımıyla aileleri Noel Baba ile tanışmak için Rovaniemi'de Noel Baba Köyü'ne götürüyor.

noel-baba-rovaniemi-001.jpg

noel-baba-rovaniemi-005.jpg
Turizmciler Beyaz Zambaklar Ülkesi, Finlandiya Helsinki'de

SARHOŞ NOEL BABA, İLE BİR ANIM
2013 yılında bir grup turizmci ile ziyaret ettiğim Finlandiya’da, Laponya’nın göbeğindeki Rovaniemi şehrine yaklaşık 100 km uzaklıkta karlarla kaplı masallardan fırmlamış gibi görünen Noel Baba Köyü beni şaşırtmıştı.
Özel ışıklandırılmış renkli sokaklarından geçerek gidiğimiz Noel Baba’nın evinde Noel Baba kıyafetleri giymiş olan nöbetçi Noel baba ile grup fotoğrafı bile çektirdik.
Ama fotoğraı çektirirken, Noel Baba’nın hayli sarhoş olduğun farketmiştim.
Çakır keyif olan Noel Baba’ye “İşler nasıl gidiyor?” diye sorduğumda “Standart… Kimin sırası gelince giyiyor kıyafeti, yaklaşık bir saat boyunca konuklarla fotoğraf çektiriyor” demişti.
“Kaç kişisiniz?” şeklindeki soruma “İçerde nöbet sırasını bekleyen 30 Noel Baba var” demişti.

noel-baba-rovaniemi.jpg

NOEL BABA’NIN KIŞLIĞI ROVANIEMİ, YAZLIĞI DEMRE
Bunun üzerine araya sıkıştırdım “Burası Noel Baba’nın evi değil. Noel baba burada değil Türkiye’de Antalya Demre’de yaşadı” dedim.
Sarhoş Noel Baba’nın cevabı ilginçti “Orası Noel Baba’nın yazlığı, burası kışlığı” demişti. Bu bile farklı bir bakıştı ve değerlendirilmeliydi.
Finlandiyalı nöbetçi Noel Baba’nın sözleri doğruydu ve bizim bu fırsatı hiçbir zaman değerlendiremediğimizi düşündüm ve hala düşünüyorum.
Ama bu hafta ‘Good News From Finland’a yer alan haber beni yeniden o günlere götürdü ve Noel yaklaşırken o fotoğrafı yeniden gündeme taşıdım.
Böylesine değerli tarih ve kültüre sahip Türkiye’nin her seferinde hangi fırsatları kaçırdığı film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti ve üzüldüm.

noel-baba-rovaniemi-002.jpgTÜRK HAVA YOLLARI VE BAKANLIK NE YAPIYOR?
Türk Hava Yolları’nın da dünyanın her tarafından misafirlerini yılbaşında Noel Baba’nın yaşadığı Antalya’nın Demre’sine götürmesini beklerdim.
Pandemi döneminde ‘Geleceğin Türkiye turizmi’ için yılbaşının ve Noel Baba’nın algı operasyonu için bulunmaz bir fırsat olduğunu düşündüm.
Bu kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde Türk Hava Yolları’nın yapması gerektiğini farkettim.
Dünya ülkeleri gelecekte turizmi kurtarmak için 2027’ye kadar planlar yaparken henüz Türkiye’nin 2021 için turizm planı bile olmadığı ortadadır.
Türkiye turizminin geleceği için dünyanın gözdesi olan kutsal tarihi değerleri dünyaya sunmak için zaman geldi de geçiyor bile…

BEKLIYORUZ…
Böyle bir dönemde Türkiye’nin Finnair gibi sana ortamın imkanlarından yararlanarak Türkiye’nin dünyada benzeri olmayan bölgeleri için sanal etkinlikler yaparak “Destinasyon Yönetimi” kavramını lafta değil harekette göstermesini bekliyoruz.

noel-baba-rovaniemi-003.jpgFINNAIR, GEZİ GELİRİNİ UNİCEF’E BAĞIŞLAYACAK
Gelelim Finair ve ZOAN’ın VR teknolojisinin yardımıyla aileleri Noel Baba ile tanışmak için Rovaniemi'ye götürmesine…

İki Finli şirketin, sezonun ruhunu küresel kitlelere ulaştırmak amacıyla VR ve Noel'in büyüsünü birleştirmek için bir kampanya duyurdu.
Bu yıl Noel Baba’nın Köyü’nü herkesin evine getiriyor.
Kampanyadan elde edilen tüm kazançlar, salgının dünya çapındaki çocukların yaşamları üzerindeki etkisini en aza indirmek için UNICEF'e bağışlanacak.

PANDEMIDEN UZAK GÜLÜMSEME
Finnair Küresel Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mikko Turtiainen duyuru şöyle yaptı:
“Sanal gerçekliğin büyüsü sayesinde Finnair, seyahat kısıtlamalarına rağmen aileleri bu kış harikalar diyarının tadını çıkarmak ve Noel Baba ile tanışmak için Lapland'daki Rovaniemi'ye 'uçuruyor'. Umarım bu seyahat, katılanları pandemiden uzaklaştırır ve yüreklere büyük bir gülümseme getirir, ” dedi

noel-baba-rovaniemi-004.jpgEVLERİNİN KONFORUNDA NOEL BABA ZİYARETİ
Mikko Turtiainen yapılacak etkinlik hakkında şunları anlattı:

“Deneyimin tadını kişisel VR cihazlarından, dizüstü bilgisayarlardan ve cep telefonlarından çıkarabilirsiniz. Programda içecekler ve kuzey ışıkları garantilidir. Bunlar yanında birinci sınıf bir uçuşun yanı sıra programda sürpriz bir misafir yer alacak.

Noel Baba'nın resmi havayolu şirketi olarak, gerçekten unutulmaz bir tatil deneyimi yaratmak için modern teknolojiden yararlanmaktan heyecan duyuyoruz.
Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimiz, Finnair Business Class'ta oturmanın heyecanını yaşarken, Finlandiya Laponyasının zamansız harikasını ve tatil neşesini kendi evlerinin konforunda yaşayabilecekler. "

FINNAIR’İN TEKNOLOJİ YATIRIMI, ZOAN

Finnair, 2016'dan beri VR teknolojilerini geliştirmeye yatırım yapıyor ve salgının endüstrisinde sanal deneyimlere olan ihtiyacı artırdığına inanıyor.
ZOAN , kurulduğu 2010 yılından bu yana etkileyici bir portföy oluşturdu ve Finlandiya Ulusal Opera ve Balesi ve Helsinki Şehri ile birlikte çalışarak, 1,4 milyon izleyici toplayan sanal bir konser düzenlemesine yardımcı oldu. Noel baba Köyü seyihata için yapılacak işbirliğinin tatil sezonunun çok ötesinde yankı uyandırması ihtimalinin çok yüksek olduğu belirtildi.

SİSTEM TÜM DESTİNASYONLARDA KULLANILACAK
Finnair müşteri deneyiminden sorumlu Başkan Yardımcısı Tiina Tissari "Sanal gerçekliğin, uçak içi fiziksel deneyimi tamamlamak için kullanılabilecek önemli bir araç olduğunu düşünüyoruz" diye öngördü .

Müşteriler, VR aracılığıyla turistik yerleri ve konumları kontrol ederek tatil destinasyonlarını seçebilir veya seyahat planları yapabilir. Ayrıca, müşterilerin yolculuklarını kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine uyacak şekilde özelleştirip geliştirebilmeleri için uçuş içi deneyimin daha kişisel hale geleceğine inanıyoruz."

Bu yazı toplam 1481 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.