• BIST 119.904
  • Altın 396,230
  • Dolar 6,8580
  • Euro 7,7403
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C

Elmalı'nın marka değeri: 5000 yıllık ‘Arı Serenleri’ ile artıyor

Elmalı'nın marka değeri: 5000 yıllık ‘Arı Serenleri’ ile artıyor
Elmalı Belediyesi, günümüzoe sayısı 80’i bulan arı serenlerinin 14’ünü Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na tescil ettirerek koruma altına aldırdı.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN
ANTALYA - Elmalı bölgesinde kırsal mimarinin en güzel örneklerinden olarak 5000 yıldan beri kullanılan, ancak bakımsızlık nedeniyle terkedilen tarihi ‘Arı Serenleri”nın yeniden yaşatılması için proje başlatıldı. Elmalı Belediyesi, günümüzoe sayısı 80’I bulan arı serenlerinin envanterini çıkardı. Bunların içinden 14’ünü Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na tescil ettirerek koruma altına aldırdı.

ari-serenleri.jpg
ari-serenleri-001.jpg

ari-serenleri,-likya-lahitleri.jpg

Arı serenleri için Likya lahitlerinin örnek alındığı belirtiliyor

KOVANLARA ARI SALINDI
Elmalı Belediyesi tarafından Söğle Mahallesi'nde denizden 3 bin 70 metre yükseklikte bulunan arı serenleri kayıt altına alındı. Bölgede yerden 4- 5 metre yükseklikte, 2.2 metre genişliğinde taş duvardan örme, aralarında ardıç dilimleri yer alan 14 arı sereni bulunuyor. Ana gövdenin ikinci metresinde açılan kapıyla içten bir koridorla yukarı çıkılmasını sağlayan serenin tepesinde Likya lahitlerinden esinlenerek şekil verilmiş biçimde kara kovanlar yer alıyor. Kuzey- güney doğrultusunda yerleştirilmiş 60 kara kovanın üzeri ardıç kabuklarıyla kaplanırken, bu kovanlar ve örtülerle birlikte serenlerin yerden yüksekliği 7 metreye çıkıyor. Hersiri 300- 400 yıllık olduğu tahmin edilen ve kültürel geçmişi 5000 yıla dayanan serenlerden biri, Elmalı Belediyesi'nce restore edildi ve kovanlara arı salındı.

ari-serenleri-002.jpgUNESCO İÇİN ÇALIŞMA
Ayrıca Elmalı Belediyesi Başkanı Halil Öztürk projenin UNESCO Dünya Kültür Mirası'na aday gösterilmesi için girişimler başlattı. Böylece Elmalı Belediyesi tarihi bir görev üstlenerek unutulmaya yüz tutmuş, binlerce yıllık lezzet kültürümüzün simgesi olan Arı Serenlerini gün yüzüne çıkartarak bölgenin tanıtımına yeni bir katkıda bulundu.

ari-serenleri-004.jpg
ari-serenleri-006.jpgARI SERENLERİ

Arılar için bir çeşit sığınak işlevi gören ve yörede doğal kara kovanların adı olarak kullanılan “seren”, taş ve ahşap (ardıç ağacı) yapı malzemesiyle inşaa edilmiş, 6 metre yüksekliğe sahip dikdörtgen biçimli yapılardır.
Beydağlarının en yüksek zirvesi olan 3070 metre yükseklikteki Kızlar Sivrisi’nin eteklerinde yer alan, Likya lahitlerinden esinlenerek yapılan 5000 yıllık tarihe sahip arı serenleri Elmalı’nın olduğu kadar ülkemizin de ortak kültür mirasıdır.
Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkarak eski kültürü yeniden canlandırmak amacı ile başlatILAN “arı sereni” projesi ile binlerce yıllık kültür günümüzde yaşatılmaya çalişiliyor.

ari-serenleri-008.jpg

KORUMA VE KULLANMA YÖNTEMİ
Kırsal alanlarda arazide dağınık bir şekilde yer alan bu yapıların sadece koruma altına alınarak korunamayacağını düşünen Elmalı Belediyebi ‘koruma-kullanma’ yöntemini geliştirerek yörede seren arıcılığının teşvik edilmes için çalışıyor. Özellikle çok değerli olan ‘kara kovan balı’nın önemi konusunda halkı bilinçlendiriyor. Bu sayede serenlerin doğal dotusunu bozmadan kullanarak korunmasını sağladı. Böylece arı serenlerinden 5000 yıllık tarihi yeniden canlandırarak, insane li değmeden yüzde 100 doğal olan ‘kara koval balı’nı üretmeyi başladılar.

ari-serenleri-009.jpg

ELMALININ MARKASI: ARI SERENLERİ

Serenlerin mimarı özelliği ile dikkat çekmesi üzerine yaşatılması, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere taşınması adına önemini farkeden Elmalı Belediyesi arı serenlerini Elmalı’nın markası haline getirmeye byladı.

Serenlerin, kırsal mimari ürün olarak değerlendirilmesi ve yaşatılması, kültürel mirasımızın korunması ve gelecek nesillere taşınması bakımından ne denli önemli olduğunun farkında olarak; üretilen seren balı ve Arı serenleri Elmalı'nın markası haline getirilmeye başladı.
 

Bu haber toplam 3110 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler