• BIST 9374.2
  • Altın 2033.93
  • Dolar 31.035
  • Euro 33.5905
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 14 °C

El Maktum'a "Yıldırım" destek!

El Maktum'a "Yıldırım" destek!
Kocaeli Yarımca'da aldığı arazideki yasal izinlerin çözemeyen Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Dubai Ports'un imdadına F.Bahçe Başkanı Yıldırım yetişti..

KOCAELİ- Liman kurmak için Kocaeli Yarımca'da satın aldığı arazideki yasal izinleri bir türlü çözemeyen Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Dubai Ports'un imdadına Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Yıldırım yetişti. Yıldırım'ın şirketi Maktaş'ın taşeronlar aracılığıyla inşaatını yapmaya başladığı limanda, Dubai Ports yetkilileri, Yıldırım'ın bürokratik işlemlerde yardımcı olduğunu belirtti. Evyap'ın liman yapmak için aldığı ancak daha sonra 82 milyon dolara Erdemir'e sattığı Yarımca arazisinde son günlerde hareketlilik arttı. 2005'te arazinin yüzde 50'sini 105 milyon dolar vererek alan Dubai Ports, gerekli izinleri almak için harekete geçti. Genelkurmay, Ulaştırma, Bayındırlık ve Çevre Bakanlıkları, Denizcilik Müsteşarlığı, Kocaeli Valiliği ve Körfez Belediyesi'nin de bulunduğu 7 kurumdan izin için uğraşan Dubai Ports, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için uzun süre çaba harcadığı öğrenildi.

 


Aziz Yıldırım liman inşaatı konusunda şirketi Maktaş'la birlikte Yarımca'da faaliyetini sürdürüyor. Maktum ile ortaklık konusunda net bir şey söylenmemesine karşın Yıldırım'ın taşocaklarını limanın dolgusunda kullanılacak taş konusunda ikna görüşmeleri yaptığı edinilen bilgiler arasında. Dünyanın çeşitli yerlerinde 27 liman işleten Dubai Şeyhi El Maktum'un ABD'de liman alım isteği "güvenlik" gerekçesiyle geri çevrilmişti.


YILDIRIM DEVREYE GİRDİ

ÇED raporunun bir türlü çıkmaması nedeniyle planlanan şekilde inşaata başlayamayan Dubai Ports'un, imdadına Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım yetiştiği öğrenildi. Dubai Ports yetkilileri, bürokratik işlemler konusunda 'yardımcı' olduğunu söyledikleri Aziz Yıldırım'ın Dubai Ports Genel Müdürü Robert Walker ile birlikte limanla ilgili ilçe kaymakamı, belediye başkanını ziyaret etmesi de şirkete 'yardımcı olduğu' bilgisini destekler nitelikte. Ayrıca Yarımca arazisindeki inşaatı yerinde izleyen SABAH, Aziz Yıldırım'ın şirketi Maktaş'ın taşeronlar aracılığıyla limanda köprü ve üst geçit inşaatına başladığı liman inşaatının üstgeçidinin yapıldığını gözlemledi. Yıldırım'ın sık sık bölgeye giderek gelişmeleri yerinde takip ettiği belirtilirken bin 200 konteyner kapasiteli liman inşaatının tamamı 2008'de bitirilmesi hedeflendiği kaydediliyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Dubai Ports Genel Müdürü Walker'ın yardımcısı Eda Gençarslan, Aziz Yıldırım'ın liman işletmesine ortak olup olmadığıyla ilgili sorumuza, "Aziz Yıldırım bize bürokratik konularda yardımcı oluyor. Ortaklıkla ilgili henüz kesinleşmiş birşey yok. Ancak olabilir" diyerek Yıldırım'ın desteğini doğruladı.

 

İZİNLER BİTMEDİ

Bazı izinlerin henüz kesinleşmediğini belirten Gençarslan, gelişmelerle ilgili basına sadece Dubai'de bulunan merkezin açıklamaya yetkili olduğunu belirterek detay vermek istemediğini söyledi.

DUBAI PORTS GENEL MÜDÜRÜ: BİR ŞEY SÖYLEYEMEM

Dubai Ports Genel Müdürü Robert Walker'ın yardımcısı Eda Gençarslan, "Ortaklık konusunda kesinleşmiş birşey yok. Aziz Bey bize bürokratik konularda yardımcı oluyor" diye konuştu..

 

Dubai Ports Genel Müdürü Walker'ın Aziz Yıldırım'la birlikte ilçe kaymakamını ziyaret ettiklerini söyleyen Walker'ın yardımcısı Eda Gençarslan, şunları söyledi:

 

* Nasıl gidiyor çalışmalar?

İyi gidiyor.

 

* Yarımca Limanı'yla ilgili bir haber yapacağım. Son durumu soracaktım.

Bizim şu an bir habere katkı olabilecek durumumuz yok.

 

* Geçtiğimiz günlerde oraya gittim. Bir üst geçit inşaatı ve yol çalışmaları başlamış.

Yol çalışmaları yok, sadece üstgeçitle ilgili bazı çalışmalar var.

 

* Sanıyorum ki teknik izinler alınmış ve bildiğim kadarıyla 7 kuruluşun görüşleri tamamlanmış. Aziz Yıldırım ve Walker kaymakamı ziyaret etmişler.

Evet biz hep ziyaret ediyoruz. İlişkilerimizi sürdürmeye çalışıyoruz.

 

* Bu izinler tamamlandığına göre 2008 içinde liman çalışmalarını tamamlayacaksınız, öyle görünüyor. Ya da bu yıl içinde başlamış olursunuz herhalde?

Çalışmalar bu yıl başlamış olacak, fakat izinlerimiz henüz tam değil.

 

* Hangi izin kaldı peki şu an?

O kadar detay vermek istemiyorum şu aşamada... Daha inşaata bile başlamamışken basında çok fazla yer almak istemiyoruz.

 

* Peki Aziz Bey'in işletmenize ortaklığı olacak bildiğim kadarıyla. O konuyla ilgili ne söyleyebilirsiniz?

Ben bu konuyla da ilgili yorum yapmam şu aşamada. Çünkü şu an çok kesin şeyler yok.

 

* Aziz Bey'le ilgili böyle bir şey duyduk. Yazmak ve onun teyidini almak istiyoruz. Aziz Yıldırım ve Mr. Walker belediye başkanını ziyaret etmişler inşaat koordinatörü Haydar Kılıç ile beraber ...

Evet. Aziz Bey bize yardım ediyor.

 

* Peki sadece yardımcı mı oluyor, yoksa bir ortaklık mı söz konusu?

Öyle olacak fakat henüz bütün bu şirketler falan kurulmuş değil o yüzden size kesin bir şey söyleyemiyorum.

 

* Aziz Yıldırım size yardımcı oluyor ama işletmesine ne kadar ortak olduğu belli değil ama bunlar konuşuluyor. Aziz Yıldırım da bürokratik konularda size yardımcı oluyor anladığım kadarıyla.

Evet aynen öyle.

Erdemir 82 milyon $'a aldı, yarısını 105 milyona sattı

Özelleştirme İdaresi'nden araziyi 1998'de açık artırmada 30.5 milyon dolara Evyap almıştı. Ancak 1999 depreminden sonra imar planı değişince Evyap yatırımını Tuzla'ya kaydırdı. Atıl kalan araziyi limanından yararlanmak isteyen Erdemir, 82 milyon dolara satın aldı. Erdemir ise 2005'te arazinin bir kısmını 105 milyon dolara Dubai Ports'a sattı. Alınan bilgilere göre daha önce Evyap'ın liman yapmak için çalışmalara başladığı ve 35 dönümlük bir denize dolgu yaptığı bölgede yaklaşık 170 dönümlük bir alanın daha doldurulacağı gerekçesiyle Yıldırım, bölgede bulunan taşocağı sahipleriyle görüşüyor. Arazinin denizde yapılan dolgusuyla birlikte yaklaşık 470 dönüm olacağı belirtiliyor.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.