• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C
  • Antalya 26 °C

Ekonomi muhabirliğinde 49 yıl…

Özkan Altıntaş

Hürriyet Gazetesi’ne başladığım 70’li yıllarda gazetelerin ekonomi servisi yoktu. İstihbarat Servisi’nin muhabirleri her habere giderdi. Bu gidişlerde İstihbarat Şefi hangi muhabirin hangi branşta başarılı olduğunu keşfeder ve bu gibi haberlere özellikle o muhabirleri gönderirdi.

Gazeteciliğe bu işin mektebi olan polis adliye muhabirliği ile başladım. Yani cinayete, yangına, mahkemeye, emniyete, cezaevi isyanına, terör olaylarına, çatışmaya gider oldum.

Bu arada ekonomi haberi adına nasibimize ne düşerse ona da giderdim.
O dönemde ekonomi haberi denilince işçi ve işveren kuruluşları, ticaret ve sanayı odalarıyla ilgili haberler yapılırdı. Birde iş adamlarıyla, sendika başkanlarıyla özel röportajlar yapılırdı.
Onlar toplantı yapar giderdik.
Kongre yaparlar giderdik.

Hürriyet’te bu tip haberlere giden arkadaşlar vardı.
Bunların en eskisi rahmetli Zeynel Akoğlu ile rahmetli Ulvi Yanardağ vardı.
Bir de Erol Gönenç, Ziya Akçapar ve Canan Barlas… O zamanlar soyadı Barlas değil Paker’di. Mehmet Barlas ile evlenince Barlas oldu…
Genellikle işveren kuruluşlarına Zeynel Akoğlu, işçi kuruluşlarına ise Ulvi Yanardağ giderdi. Onlardan arta kalan dönemlerde ise işçi, işveren, sanayi ve ticaret odaları gibi kuruluşlara ben giderdim.

Döviz kurları ve borsayı bile bizler takip ederdik. Akşam üzeri olunca Kapalıçarşı’da istihbarat noktalarında döviz kurları gelir ve biz haber yapardık. Gece muhabirlerine döviz kurlarını bırakırdık. Çünkü okuyucular döviz kurlarının ne olduğunu telefonla öğrenmek isterlerdi.
Ekonomi muhabirliği başta olmak üzere bir çokbranşta muhabirliği yıllarca İstihbarat Servisi olarak yürüttük.

Giderek para önem kazanmaya başlayınca Turgut Özal döneminde ekonomide hızlı değişim oldu. Bu değişim gazetelere de yansıdı ve özel bölüm kurmak zorunda kaldık.
İşte bu dönemde Hürriyet”e Necati Doğru transfer edildi ve Ekonomi Servisi kuruldu. Necati Doğru’nun yönetiminde Ekonomi Servisi, İstihbarat Servisi ile dayanışma içinde uzun süre çalıştık.
Ekonomi haberciliği denilince Necati Doğru’nun Günaydın Gazetesi’nde grafiklerle yaptığı çalışmalarla Ekonomi Servisi kimlik değiştirdi. Bana sorarsanız halen Sözcü’de köşe yazan değerli arkadaşım Necati Doğru Ekonomi gazeteciliğine renk getirdi…
Necati Doğru daha sonra Hürriyet”e gelince İstihbarat Servisi ile işbirliği içinde daha güçlü haberler yapardı. Ekibinde bulunan Vahap Munyar, Celal Pir, Erkan Çelebi ile işbirliği içinde çok güzel ve donanımlı haberler yapardık.

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin TİM’de yılbaşı toplantısının haberine ve yönetimine bakınca aklıma bunlar geldi.
Arkadaşlarımızın ekonomi muhabirliğini nereden nereye taşıdıklarını gördüm.
Bizim başladığımız dönemden bu yana aradan 49 yıl geçmiş…
Şimdi turizm yazarlığı ile yine “ekonomi” gazeteciliğini sürdürüyorum.
O dönemlerde Milliyet’te, Cumhuriyet’te, Tercüman’da, Akşam’da bizim gibi “her işe bakan” ekonomi muhabirleri de vardı.
Bir çok arkadaşımızı kaybetmişiz.
Kaybettiklerimize rahmet dilerken , EGD bayrağı altında ekonomi muhabirliğini yapan ve ödül alan arkadaşlarımı kutluyorum.
Herkese tüm insanlık adına sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir 2020 diliyorum.

Bu yazı toplam 974 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.