• BIST 10471.32
  • Altın 2433.171
  • Dolar 32.5052
  • Euro 34.9639
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 27 °C

Dondurma çubuğunu yalayan aldatılıyor

Özkan Altıntaş

Televizyonlarda altın sarısı bir dondurmanın reklamı yapılıp duruyor. Reklam öyle iştah açıcıki insanı tahrik ediyor. Herkes dondurmanın tadına bakmadan edemiyor. Nereye giderseniz Magnum dondurmanın tükendiğini ve yerine yenilerinin geldiğini görüyorsunuz.
Magnum dondurma aldığınızda birde sürpriz var…
Unilever’e ait Algida’nın Magnum “double çikolata ” ve piyasaya yeni sürdüğü “gold” dondurmaları üzerinde “Magnum hazzı Bentley kazandırıyor” denilerek dondurma çubuklarındaki şifrenin ve ad ile soyadın 2992’ye tüm operatörlerden gönderilmesi belirtiliyor.ÇUBUKLARI YALAYANLAR HÜSRANA UĞRUYOR

Herkes heyecan içinde çubukları yalıyor ve üzerindeki numarayı arıyor. Sonra ise verilen numaraya mesaj atıyor.
Ama bu mesajların sonu hep hüsran oluyor.
Masaj gönderenlere “Kampanya 1 Ağustos 2010’da sona erdi” mesajı geliyor.  Ambalajın üzerinde yer alan dondurmacininaltincagi.cominternet sitesine bakıldığında ise Bentley otomobili kazananların adları yer alıyor. Biten ve talihlileri belli olan kampanyanın ambalajlarda yer alan duyurusu üzerine binlerce dondurmaseverin ümitleri suya düşüyor.
Peki kampanya bittiyse bu ambalajlardaki duyuru nedir?
Tüketici neden aldatılıyor ve masraf ederek, kontur yiyerek boşa atılan telefon mesajları ile yüzlerce kişi neden mağdur ediliyor?

MİLLİ PİYANGO İDARESİ UYUYOR MU?
Bu gibi kampanyaların sorumlusu Milli Piyango İdaresi uyuyor mu?
Kampanya bitti demek sorunun çözümü değildir.
Piyasada satılan dondurmaların üzerinde hala kampanya duyurusu var. Üstelik dondurmaların son kullanma tarihi ise 13.06.2012 veya 10.07.2012 olarak görülüyor. Yani Algida biten bir kampanya için 2012 yılına kadar tüketiciyi aldatmaya devam edecek. Tüketicinin telefon mesajlarından haksız yere para kazanmayı sürdürecek.

ALDATMANIN HESABINI KİM SORACAK?
Böyle bir kampanya için piyasaya sunulan ambalajların üzerinde son kullanma tarihi kampanyanın sona erdiği 1 Ağustos 2010 olmalıydı. Ayrıca o tarihten sonra piyasaya sürülen ambalajların üzerinde kampanya duyurusu yer almamalıydı. Şimdi tüketicinin aldatılmasının hesabını kim soracak?OTOMOBİLİ KAZANANLAR BELLİ, KAMPANYA DUYURUSU SÜRÜYOR

2010 model Bentley Continental GTC otomobil talihlisi İstanbul’dan Ozan Mut, yedek talihliler ise Antalya’dan Gökhan Gürbüz ve İstanbul’dan Ali Uysal.
Otomobili kim aldıysa güle güle kullansın.
Kampanyaya Milli Piyango İdaresi izin vermiş ve 10.8.2010 tarihinde çekiliş yapılmış. Kampanya’ya 1 milyon 335 bin 805 kişi katılmış. Bu sayı sanırım o tarihe kadar katılım rakamıdır.
Peki o tarihten sonra ambalaja aldanıp katılanların katılmaya devam edenlerin ve sayısı ne kadardır?
Milli Piyango İdaresi izin verirken bu gibi aldatmacalara dikkat ediyor mu?
Şimdi merakla bekliyoruz.
Bu işin faturasını kim ödeyecek?
Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde bir sürü yasa ortaya çıkarken Avrupa kökenli bir şirketin Türk halkını aldatması hangi yasaya uyuyor?
Tüketici Koruma Kanunu’nu işleme koyanların, kanunun verdiği hakların takipçisi olmaları gerekmez mi?
Bizlere düşen Tüketici Koruma Derneklerini, yetkilileri uyarmak ve tüketicinin haklarını korumalarını sağlamak.
İnşallah birileri uyanırda aldatmacaya son verir.
Yoksa her zaman olduğu gibi aldatılan, aldatldığıyla kalır.

Bu yazı toplam 68139 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.