• BIST 9193.69
  • Altın 2061.566
  • Dolar 31.3078
  • Euro 33.7896
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 10 °C

Denizcilik vergileri Meclis'e taşındı

Denizcilik vergileri Meclis'e taşındı
CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, yazılı soru önergeleri vererek özel teknelerden alınan vergileri Meclis gündemine taşıdı.

ANTALYA -CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, özel teknelerden alınan vergileri Meclis gündemine taşıdı. Çöllü, konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a sözlü, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a da yazılı soru önergeleri verdi.

Önergesinde; Özel teknelerden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve yüzde 18 oranındaki Katma Değer Vergisi (KDV)'nin amatör denizciliğin gelişmesini engellediğini belirten Çöllü, ayrıca denizlerde yol çalışması yapılmamasına rağmen Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) alındığını hatırlattı. Çöllü, söz konusu vergilerin alınmasının doğru olup olmadığını sordu. Bu durumun denizcilikte gelişmiş ve Avrupa Birliği'ne üye ülkelerle kıyaslanmasını isteyen Çöllü, "Denizcilikte gelişmiş ülkeler ya da üyesi olmaya çalıştığımız AB ülkelerinde, özel teknelerden her yıl alınan vergiler var mıdır? Var ise, oranı ne kadardır? Bu konuda Maliye Bakanlığı ile bir görüşme yapılmış mıdır?" dedi.

 

Vergi yüksekliği nedeniyle özel tekne sahiplerinin yabancı bayrağa ve yasadışı yollara yöneldiğini hatırlatan Milletvekili Çöllü, bu konuda neler yapılacağını sordu. Çöllü ayrıca şunların yanıtlanmasını istedi: "Yıllara göre 2003-2006 döneminde ÖTV, KDV, MTV tahsilatı yapılan özel tekne sayısı kaçtır? Bu dönemde vergi türlerine göre toplam ne kadar tahsilat yapılmıştır? İlgili sektör kuruluşlarının, her yıl üretilen 7-8 bin teknenin büyük bölümünün yüksek vergiler ve özellikle de MTV nedeniyle yabancı bayrağa yöneldiği, bu nedenle de; ÖTV ve KDV tahsilatının yapılamaması nedeniyle, ciddi bir gelir kaybı yaşandığı tespitleri ile ilgili bir inceleme yaptınız mı?"

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.