• BIST 10899.28
  • Altın 2461.417
  • Dolar 32.1748
  • Euro 34.8331
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 21 °C

Dalyan'ı kirletene 3 bin YTL ceza

Dalyan'ı kirletene 3 bin YTL ceza
Muğla'da yapılan toplantıda, Köyceğiz ve Dalyan kanalının temiz tutulması için kirletenler hakkında 3 bin YTL'ye kadar ceza verilmesi karara bağlandı.

MUĞLA- Turizm sezonunda, Muğla Dalyan kanalında yapılan gezi teknelerine yönelik olarak yeni düzenleme getirildi. Teknelerin güzergahları ile Köyceğiz ve Dalyan kanalının temiz tutulması için Muğla'da yapılan toplantıda, göl ve kanalı kirletenler hakkında 3 bin YTL'ye kadar ceza verilmesi karara bağlandı.

 

Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Köyceğiz Gölü ve Dalyan kanallarının, ülkemiz turizminde önemli bir yeri bulunduğuna dikkat çekerek, turizm sektörünün olumsuz etkilenmemesi için Köyceğiz Gölü'ndeki ve Dalyan Kanalları'ndaki tekne trafiğinin yeniden düzenlendiğini belirtti.

 

Yiğenoğlu, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalları İdare Kurulu'nca, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalları'nın 2008 yılındaki tekne trafiği ile Kurul kararlarına uymayan teknelerin sürücülerine uygulanacak para cezalarının yeniden belirlendiğini açıkladı.

 

Yapılan düzenlemeye göre, Köyceğiz Gölü'ne ve Dalyan Kanalları'na sürat teknelerinin girişine izin verilmeyecek. Bu karara uymayan sürat teknesi sürücülerine 1.000 YTL para cezası uygulancak ve tekneler de seferden men edilecek. Yapılan kontrollerde, gölü ve kanalları kirlettiği belirlenen teknelere bin 500 YTL para cezası kesilecek, tekrarı halinde ise  bu ceza 3 bin YTL'ye çıkarılacak.

 

Bu arada, İdare Kurulu kararlarıyla, teknelerde ve sürücülerde bulundurulması gereken muayene belgesi, plaka, sürücü yeterlilik belgesi gibi belgelerle, çeşitli avadanlıklarla ilgili esaslarla, kurallara uymayan tekne sürücülerine uygulanacak para cezaları da yeniden belirlendi.

 

Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu başkanlığında gerçekleştirilen Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalları İdare Kurulu'nda Köyceğiz ve Ortaca Kaymakamlarıyla, ÖÇKK İl Müdürü, Köyceğiz ve Dalyan Belediye Başkanları, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürü ve Dalyan Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı bulunuyor.

 

Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde kalan, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalı'nın yer aldığı alanda, ekolojik dengenin sağlanması amacıyla Özel Çevre Koruma Kurumu tarafından Almanya'nın finans kurumlarından (Kfw)'nin hibe desteğinde, "Köyceğiz-Dalyan Çevre Koruma ve Alt Yapı Projesi" uygulanıyor.

 

Yörenin doğal güzelliklerinin yanı sıra Köyceğiz Gölü kıyısındaki kaplıcalar ve çamur banyolarıyla Dalyan Kanalı kenarındaki tarihi kaya mezarları ve Kaunos antik kenti, önemli bir turizm potansiyeli olarak görülüyor.

Dalyan kanalları ve kanalların denize bağlandığı yerdeki İztuzu sahillerinin "Caretta Caretta" cinsi deniz kaplumbağalarının yaşama ve üreme alanı olması bakımından da büyük önem taşıyor.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.