• BIST 7948.6
  • Altın 1888.3
  • Dolar 28.8476
  • Euro 31.4657
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Coca- Cola'ya Rusya'dan dava

Coca- Cola'ya Rusya'dan dava
Rusya'da Ortodokslar Coca Cola'nın kilise sembollerini değiştirerek ve haç işaretini ters kullanarak reklam yapmasını mahkemeye verdi.

MOSKOVA -Rusya'nın Nijni-Novgorod şehrinde bir grup Ortodoks Hristiyan Coca Cola'nın kilise sembollerini değiştirerek ve haç işaretini ters kullanarak reklam yapmasını eleştirerek mahkemeye başvurdu. Ters kullanılan işaretlerin 'Satanizm' in sembolü olduğu iddia ediliyor.

 

Mahkemeye başvuran Nina Moiseyeva ve Galina Bratanova 'Coca Cola şirketinin dini rencide eden reklamları kaldırması, şirket yöneticilerinin de ulusal ve dini ayrımcılık yaptıkları gerekçesi ile Rus ceza yasasının 282. maddesine göre yargılanmalarını istedi. Davacılar şirketin tüm şehir caddelerindeki panolarda yer alan reklamlarda şehirde bulunan kiliselerin, Minin ve Pajarzki kutsal anıtlarının, kutsal haç ile kilise çanının değiştirilmiş şekilde kullanılmasının kendilerini şok ettiğini ifade etti.

 

 

Bir grup Ortodoks da şehir ve kilise yönetimine başvurarak inançlarının sembolü olan kutsallara saygı duyulması için görevlerini yapmasını istediler. Coca -Cola firmasının bölge temsilciliğinden yapılan açıklamada şirketlerinin tarihi ve kültürel mirasları korumak amacı ile bu tür reklam çalışmalarını yaptıkları kaydedildi. Ria Novosti Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Nijni-Novgorod Coca- Cola temsilcisi de tarihi ve kültürel değerlerin pazarlamada kullanılmasının normal olduğunu, şirketin hedefinin bu tür değerlerin akılda kalmasını sağlamadan yana olduğunu söyledi.

 

 

Nijni Novgorod ortodoks kilisesi bölge temsilcisi de yaptığı açıklamada ortodoks sembollerinin reklamlarda kullanılmasının normal bir davranış olarak görülebileceğini ifade ederek, "Ortodoks halkın bilinçlerinin artması sevindirici. Böyle bir şikayetin din adamlarından değil de düz insanlardan gelmesi önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.