• BIST 10676.65
  • Altın 2423.447
  • Dolar 32.2006
  • Euro 34.9235
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 20 °C

Çeşme'de 3'üncü yaş turizmi

Çeşme'de 3'üncü yaş turizmi
Çeşme'de İzmir'in sağlık turizminde kaderi için Uluslararası 1'inci EURO MENA (Avrupa- Orta Doğu-Kuzey Afrika Ülkeleri Birliği) Forum ve Fuarı başladı

İZMİR-  Çeşme'de İzmir'in sağlık turizminde kaderi için 28 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası 1'inci EURO MENA (Avrupa- Orta Doğu-Kuzey Afrika Ülkeleri Birliği) Forum ve Fuarı başladı. Çeşme Radisson Blu Resort'teki forum ve fuarın ilk günü açılış konuşmaları yapıldı. Engelli ve yaşlı bakımında atılacak adımları belirlemek üzere 23 ülkeden kamu, özel sektör ve sivil toplum temsilcisin katıldığı forum ve fuarda, gelişmiş ülkelerin deneyim ve tecrübeleri, gelişmekte olan ülkelerle paylaşılacağı bildirildi. Ayrıca forumda, Birleşmiş Milletler 2002 Uluslararası Yaşlanma Eylem Planı ve Engelli Hakları Sözleşmesi kapsamında bu konudaki en iyi uygulamalar değerlendirilip, gelecek eylem planı da tartışılacağı belirtildi.
Uluslararası forumun açılışında konuşan İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, her ülke gibi ülkemiz için de turizm olgusunun vazgeçilemez bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Turizm Derneği'ni ilk kuran şehir İzmir'dir. Son 30 yılda ülkemiz turizm alanında çok ciddi gelişmeler kaydetti. Toplumumuzda turizm bilinci gelişti. Bu konuda fevkalade tesislere sahip olduk. Ülkemiz elbette İspanya kadar turizm potansiyelini yakalayabildiğini söyleyebilmek mümkün değil. Çok çalışmamız gerekiyor. İzmir'in ülkemizin fevkalade gelişmiş şehirlerine göre turizm konusunda bir gelişim göstermediği görülmekte. İzmir'in turizm konusunda gelişmesi için ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. İzmir doğal ve kültürel yapısı itibariyle her türlü turizm ihtiyacına cevap verebilecek potansiyele sahiptir. Buradaki tartışmaların İzmir turizmi için bir veri olacağını düşünüyorum" dedi.

Açılışa Yunanistan'daki havalimanı grevi nedeniyle yetişemeyip, telekonferans ile katılan Avrupa Erişilebilir Turizm Ağı (European Network for Accessible Tourism-ENAT) Başkanı İvor Ambrose de "Erişilebilir turizmle ilgili nokta, dünyada çok önemli bir gelişme noktası. Engelli insanların da seyahat etme ihtiyaçları var. Bu konferans yoluyla size seslenmekten çok mutluyum" dedi.

EURO -MENA Başkanı İbrahim Abu Helil ise erişilebilir turizm için İzmir en iyi aday şehir olduğunu belirtip, "Buraya İzmir ile deklarasyon imzalamaya geldik" dedi.

 

"YABANCILAR İZMİR'DEKİ SAĞLIK KURULUŞLARINI TERCİH EDİYOR"

Di-Ar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Araç ise dünyada şu anda 1 milyar engelli, 600 bin 0-5 yaş arası çocuk ve 650 bin de 60 yaş üzeri insan bulunduğunu, ayrıca 2.3 milyar kişinin de bakım için hizmet verdiğine dikkati çekip, "2013 yılında sağlık turizminde dünyadaki pasta, 60 milyar dolardan 100 milyar dolara çıktı. İzmir olarak hedefimiz sağlık turizminden yılda 1 milyar dolar gelir elde etmek" dedi

Plastik ve estetik cerrahi, saç ektirme, göz ameliyatları, tüp bebek, açık kalp ameliyatı, deri hastalıkları, check up, kanser tedavileri, kulak burun boğaz, diyaliz ve kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, beyin cerrahisi, ortopedi, diş, spa, fizik tedavi rehabilitasyon alanlarında gerek düşük maliyet, gerekse yüksek kalite ve teknoloji standartları nedeniyle gelen yabancı hastaların İzmir'deki sağlık kuruluşlarını tercih ettiğini vurgulayan Araç, "Bu forum hangi noktaya geldiğimizi dünyaya duyuracak" diye konuştu.

"TURİZM ÇEŞİTLERİNİN PLANLANMASI SON DERECE ÖNEMLİ"

Toplantıya İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ı temsilen katılan İzmir Ticaret Odası Kruvaziyer Limanı temsilcisi Mine Güneş Kaya ise yaptığı sunumda şunları söyledi:

"Engelli, ulaşılabilir, sürdürülebilir ve üçüncü yaş grubu için 'herkese turizm' denilince, İzmir'de bu şekilde yapılan uluslararası etkinliklerin az sayıda olması çok büyük bir eksiklikti. Euro-MENA sayesinde şimdi hem Avrupa, hem de Ortadoğu pazarının tecrübesi İzmir'de buluşuyor. Herkes için sağlıklı bir yaşam sürmek çok önemli. Uzun yıllar önceki temiz iklim koşullarında yaşama şansını çoktan yitirip, çok katlı binalara mahkum olmuş, yoğun çalışma koşulları içerisindeki günümüz insanları için bu daha da önemli hale geliyor. Günümüz insanları yaşlılığı sakin bir hayat anlamaları ve yeniden yaşamaları için bir fırsat olarak görmeli. Çünkü yaşlılar, gençlere göre daha bilinçli oldukları için de hayatın onlara sundukları fırsatları değerlendirmek istiyorlar. Ne de olsa yaşlı insan, bilge insandır ve tarihte bilinen ilk eser Homeros'un İlyada ve Odyssesia'sında bile bu geçer. Amerika Birleşik Devletleri'nde 65 yaş ve üzeri nüfus, genel nüfusun yüzde 12'sini, Türkiye'de ise yüzde 5,6'sını oluşturmakta. 2050 yılında ise dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'lik bölümünü yaşlıların oluşturacağı söyleniyor. Dolayısıyla, ülkemiz turizmi için önemli bir potansiyel hedef kitle olan yaşlı pazarının dikkatle incelenmesi ve bu pazara uygun turizm çeşitlerinin planlanması son derece önemli."

"ÇEŞME'NİN TERMALİYLE TANIŞIN"

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOP) Başkanı Veysi Öncel de Çeşme'de böyle bir toplantı düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirip, " Çeşme'de 120 otelin başkanlığını 19 seneden beri yapıyorum. Sizi tüm otellerimiz adına saygıyla selamlıyorum. Çeşme, ilerleyen, yükselen bir yıldız. Özellikle yaz aylarında en çok konuşulan ve en çok ziyaret edilen bir belde. Sizler Çeşme'nin en kötü kış aylarında geldiniz. Ama yine de Çeşme'nin güzelliklerini yaşamanızı arzu ediyoruz. Çeşme'yi görün. Termaliyle tanışın. Engelli ve yaşlı turizme çok önem veriyoruz. Bununla ilgili olarak, sanıyorum bu yılın sonuna kadar, 60 ortaklı, dünyanın en iyi termal merkezinin ve engellilere ait bir tesisin temelini atacağız. 40 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Çeşme, Türkiye'nin en değerli sıcak suyuna sahip. Bu suyu en iyi şekilde değerlendirmek için kamu ve özel sektörün bir araya gelerek kurduğu bir şirketin yatırımını gerçekleştireceğiz. Bu yüzden burdaki toplantı da çok önemli. Değerli görüşlerin ortaya atılacağı bir toplantı olacağını umuyorum" dedi.

İYİ NİYET ELÇİSİNDEN KONSER

Dört gün sürecek forum ve fuar aynı zamanda önemli bir konsere de evsahipliği yapacak. İngiltere'de yayınlanan The X Factor yarışmasında 2011 yılında birinci olan Emmanuel Kelly, 30 Kasım'da bir konser verecek. Irak'ta, 'savaşta yaralanıp öldü' diye bir kutu içinde terkedilen kolları ve bacakları olmayan Emmanuel Kelly, Avustralyalı Moira Kelly tarafından evlat edinildi. Engellilerin sesini duyurmak için yetenek yarışmasına katılan Kelly, John Lennon'ın 'imagine' (Hayal Et) adlı eserini seslendirmesiyle milyonların hayranlığını kazandı. Avustralya hükümeti tarafından iyi niyet elçisi ilan edilen Kelly, konserlerinden elde edilen geliri Siyam (yapışık) ikizlerinin tedavisi için kurulan vakfa bağışlıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.