• BIST 8081.15
  • Altın 1900.505
  • Dolar 28.9343
  • Euro 31.8367
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 14 °C

Çelebi ile Global kapıştı

Çelebi ile Global kapıştı
Ortak bir şirket kurarak Antalya Limanı’nı alan Global ve Çelebi şirketlerinin aralarında anlaşmazlık çıktı. Global kararlara şerh koydu, suç duyurusu kararı aldı.

ANTALYA- Ortak bir şirket kurarak Antalya Limanı’nı alan Global ve Çelebi şirketlerinin aralarında anlaşmazlık çıktı. Global'in patronu kararlara şerh koydu, suç duyurusu kararı aldı. Global Yatırım Holding ile Çelebi’nin, Antalya Limanı’ndaki ortaklığı bitme noktasına geldi.

 

Global’in patronu Mehmet Kutman, şirketin 26 Aralık 2007 tarihli yönetim kurulu toplantısında alınan kararlara, 'kaynak aktarma' gibi önemli iddialarla şerh koydu.

Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu, iddiaları reddederek, “Şu an iddia edilen her konu zamanında Global tarafından da uygun görülerek oybirliğiyle alınmış kararların sonucudur” dedi.

 

2006'da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF) satışa çıkarılan Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri'ni, 61 milyon dolara Global - Çelebi ortaklığı olan Akdeniz Liman İşletmeciliği almıştı. Limanın marinasını işletme yetkisini alan Çelebi, marinanın, aradan geçen 7 aylık süreye karşın belgelerini alamaması nedeniyle taraflar arasında tartışma çıktı. Kutman'la Çelebi, yolların ayrılması için hisselerin satın alınması konusunda anlaşamadı. Anlaşmazlık sürerken Global, savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

 

Kutman ne diyor?

Antalya Liman İşletmesi Genel Müdürü Ayhan Çiftçi ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Bingöl yönetim kurulu kararıyla görevden alındı. Anlaşmazlık, ortak şirket Antalya Liman İşletmeciliği'nin yönetim kurulu toplantısında Global'in temsilcisi olarak Kutman'ın düştüğü şerhlere de yansıdı. Kutman'ın muhalefet şerhindeki en önemli iddia, "Antalya Liman İşletmeleri'nden borsada işlem gören Çelebi'ye kaynak aktarıldığı" şeklinde. Kutman'ın muhalefet şerhi şöyle:

'Kaynak aktarıldı...'

"Şirketin (...) defterlerinin şirket merkezinde olmadığı, ortaklardan Çelebi nezdinde olduğu (...) Bu toplantıda alınan kararlar çerçevesinde uyumlu çalışma imkânının kalmadığı anlaşıldığından şirketin yüzde 40 hissedarı olan Global Liman İşletmeleri temsilcisi olarak, şirketin yönetim kurulu üyelerinin azli ve yeniden seçimi gündem maddesi ile ivedilikle olağanüstü genel kurul toplantısına çağrılmasını talep ediyoruz.

Kruvaziyer terminal binası hakkında bugüne kadar karar alınmamış olması nedeniyle gerek şirketin gerekse ülkemizin ciddi kayıplara maruz kalması nedeniyle sorumlular (Can Çelebioğlu) hakkında yasal işlemlere başlanmasını talep ediyoruz.

Yönetim kurulunun bilgisi ve onayı olmadan Çelebi ile ilişkili şirketlere ödemeler yapıldığı tespit edilmiştir. Bu konuda Can Çelebioğlu hakkında yasal takibata geçilmesini talep ederiz."

 

Çelebi ne diyor?

Antalya Liman İşletmeleri ve Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu işlemlerin yönetim kararıyla olduğunu söyledi. Çelebioğlu şöyle konuştu;

"Her şey yönetimin kararları çerçevesinde yapıldığı için herhangi bir gayri yasal uygulama söz konusu değil. Şu anda iddia edilen her konu zamanında Global tarafından da uygun görülerek oybirliğiyle alınmış kararların sonucudur. Şirket bağımsız denetim şirketleri tarafından da denetleniyor.

'Baskı kurmak istiyor'

Suçlamalar gerçeği yansıtmıyor. Defterler mevcut ve düzenli tutuluyor. Suçlamalar Global’in şirketin hisse yapısında istediği değişiklikler için ortaklar üzerinde baskı kurmanın bir parçası. Bu yönetim kurulu toplantısına kadar alınmış kararlar bütün ortakların yüzde 100 mutabakatıyla alındı. Bu yönetim kurulunda kararlar yüzde 60 mutabakatla alındı. Global muhalif oyu kullandı. Marinanın işletme belgesi limanın marinaya sağlaması gereken yasal belgelerin verilememesi nedeniyle alınamamıştır. İlgili belgeler marinaya verildiği takdirde gerekli müsaadeler çıkarılacaktır."

 

Bu arada, Çelebi'ye bir dava da geçen ay açılmıştı. Antalya Havalimanı ihalesi şartnamesine uygun bilanço sunabilmek için mali durumlarını gösterir evrakta sahtecilik yaptıkları iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Çelebi AŞ yöneticileri Can ve Canan Çelebioğlu hakkında 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.(

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.