• BIST 2.390,79
  • Altın 915.132
  • Dolar 15.5989
  • Euro 16.2799
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 18 °C

Çanakkale köyleri eko turizm adıyla imara açılıyor

Çanakkale köyleri eko turizm adıyla imara açılıyor
Tarım ve hayvancılığın en iyi örneklerinin sergilendiği Çanakkale’nin köylerinde eko turizm adı altında yeni yeni alanlar imara açılıyor. "

ÇANAKKALE- Tarım ve hayvancılığın en iyi örneklerinin sergilendiği Çanakkale’nin köylerinde eko turizm adı altında yeni yeni alanlar imara açılıyor. İl Genel meclisi İmar Komisyonu’nun ardından meclisten geçen birçok köydeki alanların imara açılması dikkat çekti. Bu imar değişikliği sonrasında eko turizm adı altında köylere ve çevreye zarar verilmesinden korkuluyor.
Merkezi iktidarın 5 yıl önce çıkardığı “Eko Turizm” adı altında yapılaşmaya izin veren plan ve Assos sahillerini tehdit ediyor. Beton yığınlarının mantar gibi büyüğü Assos sahillerindeki yağmaya yerel iktidar olan CHP’nin il Genel Meclisinde da onay vermesi yada seyirci kalması büyük tepkilere yol açıyor.

canakkale-koyleri-002.jpg
Çanakkale kırsalında yer alan ve zeytinlik harici diğer tüm tarım alanlarının, kamusal alan terki yapılmadan yüzde 10 imara açılmasının önü açılmak isteniyor. Ekoturizm imar değişikliği adı altında şu ana kadar yaklaşık 200 tarım arazisi imar yolu açıldı.

Kırsal alanda, yörenin doğal dokusuna zarar vermeden, yerelin kendi koşulları içerisinde oluşacak, ekolojik/kırsal turizm yeni bir rant kapısı olarak kullanılmak isteniyor. "Eko turizm" adı altında, köylünün bu sektöre uygun alanlarını ucuz fiyatta alarak, `konut` inşaatları ile daha değerli hale getirilerek yaratılan "devremülk` tarzı oluşumlar ekolojik tahribatın yeni adımı olarak görülüyor. Çanakkale ise, eko turizm dosyaları yoğunluğu ile dikkat çekiyor...

Kuzey Ege`de, Ayvacı, Ezine ve Bayramiç bölgesi üzerinde son dönemde artan eko turizm yatırım dosyaları bir hayli fazla! Çanakkale`nin Kuzey Ege bölgesi, arkeolojik ve doğal SİT alanları, tarım ve ormanlık alanları ile zeytinlik alanları gibi "korunan" bir bölge olması nedeniyle; yoğun inşaat faaliyetlerine, büyük turizm yatırımlarına ya da yazlık, tatil köyü gibi kişisel ya da ticari yatırımlara "izin" verilmiyor! Hal böyleyken bu alanlara girmenin, buralarda, özellikle kırsal alanlarda `konut` yapımı üzerinden kişisel ya da ticari yatırım yapmanın herhangi bir olanağı yok! Ancak, "ekolojik turizm" ya da "kırsal turizm" adı altındaki imar düzenlemesinden faydalanarak, bu alanların da kullanıma açılmasının yolu bulunmuş!

canakkale-koyleri.jpg

Doğası, tarihi, konumu ve havası ile Çanakkale dünyada sayılı yerlerden biri. Dünyada az bölgeye nasip olan bu özellikleri barındıran Çanakkale son zamanlarda çok rağbet alıyor. Çanakkale Boğazı, Kazdağları, ve verimli tarım toprakları ile il ayrı bir yere sahip. Türkiye’de köylerin nüfus sayısının şehir merkezindeki nüfusa oranın en fazla olduğu il Çanakkale. Bu oranda köylerin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda köylerde hayvancılık ve tarım çok gelişmiş durumda. Buralarda yetişen hem tarım hem de süt ürünleri adeta birer marka konumuna geldi.
Köylerdeki bu verimliliğin yanında doğası ve havası da ayrı bir güzel. Durum böyle olunca son zamanlarda köylere olan ilgi arttı. Buna pandemi de eklenince büyük şehirlerden kaçanlar Çanakkale’nin köylerinde arazi alıyor.

TARIM EKO TURİZME Mİ KURBAN EDİLİYOR?
Köylere ilgi artması ile buralarda son zamanlarda ranta açılıyor. Köylerdeki imar kısmı ile il genel meclisi ilgileniyor. Son zamanlarda birçok köyde imar değişikliği yapıldı. Buralardaki imar değişikliği ise İl Genel Meclisi tarafından onaylanıyor Yapılan başvuru sonrasında ilk önce İl Genel Meclisi İmar Komisyonu bölgeye giderek inceleme yapıyor. Yaptığı inceleme sonrasında bu imar değişikliği ele alınıyor. Komisyondan geçen imar değişikliği de genelde il genel meclisinden onay alıyor. Çanakkale merkezden Ayvacık ilçesine kadar birçok köyde imar değişikliği yapılarak alanlar Eko Turizme açıldı. Bunlardan biri de merkeze bağlı Yapıldak köyünde 205 ada 2 parsel Eko Turizm, Kırsal Turizm Tesisi Alanı olarak uygulama imar planı değişikliği kabul edildi. Aynı şekilde merkeze bağlı Salihler Köyünde de 114 ada 89 parsel, Eko Turizme açıldı. Ayvacık ilçesine bağlı Söğütlü köyü, 193 ada 1 parsel Eko Turizm Alanı olarak ilan edilmiş. Aynı şekilde Ayvacık ilçesine bağlı Ahmetçe Köyü 333 ada 11 parsel Eko Turizm alanına dönüştürüldü. Bu köylerdeki imar değişikliği gibi birçok ilçe ve köyde aynı durum söz konusu. Köylerde peş peşe eko turizm patlaması ve imar değişikliğinin önce imar komisyonunda sonra il genel meclisinden geçmesi ise dikkat çekiyor.

canakkale-koyleri-001.jpgÖZEN GÖSTERMESE ÇEVREYE ZARAR VERİR
 Ekoturizm, çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen, doğal ortamın sürdürülebilirliğini sağlayan ve yerel halkın sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlayan turizm türü olarak tanımlanıyor. Günümüzde ulaşım olanaklarının ve dünya genelinde refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte turizm sektörü ciddi bir büyüme gösterdi. Bu noktada turizmin bir alt alanı olan doğa turizmi de en hızlı büyüyen turizm türlerinden birisi oldu. Ancak el değmemiş doğal yerlere yapılan bu turizm türünde, gerekli özen gösterilmediği takdirde, doğal çevrenin zarar görmesi kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple ortaya ekoturizm kavramı atıldı. Günümüzde dünya genelinde gerçekleştirilen doğa turizminin büyük kısmı ne yazık ki ekoturizm tanımına uymuyor, doğaya zarar vermekte ve bu sebeple de sürdürülebilir bir turizm olmamakta. Doğa turizminin amacı, doğayı görmek olduğu için, bu turizm sonucunda doğanın zarar görmesi ilgili bölgedeki doğa turizmini sona erdirecek

Kaynak: Burası Çanakkale, Aynalı Pazar, Çanakkale Olay
Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.