• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 18 °C

Çalınan tarihi eserler bulundu

Çalınan tarihi eserler bulundu
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Resim ve Heykel Müzesi'nden çalınan 17 tarihi eserin bulunduğunu belirterek"Her eser halkın malıdır" dedi.

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Resim ve Heykel Müzesi'nden çalınan 17 eserin ele geçirildiğini belirterek “Resim Heykel Müzesinde ne kadar eser kaybolmuşsa bunların hepsi halkın malıdır, hepsini geri istiyoruz”dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bir süre önce Resim Heykel Müzesinden çalınan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonla bir kısmı ele geçirilen tablolarla ilgili açıklama yaptı. Bakan Ömer Çelik, eserlerin çalınmasının önüne geçmek için yeni yöntemler geliştirdiklerini belirtti. Ve Resim Heykel Müzesindeki her eserin halkın malı olduğununsöyledi.

calinan-tablo.jpg

17 ESER YENIDEN RESIM HEYKEL MÜZESINE

Bakan Ömer Çelik: “302 tane eser kayıp Resim Heykel Müzesinden. Bunların 120 kadarı resim diğerleri başka objeler. Aslında bu yıllardan beri konuşulan bilinen bir şeydi. Ben göreve geldikten sonra bununla ilgili bir rapor istedim. Rapor önüme geldiğimde doğrusu çok rahatsız oldum. 302 tane eser kayıp, bazı eserlerin orijinal olup olmadığı kuşkulu. Bunlar Türkiye'nin milli hafızasının, milli kültürünün parçası olan, Türkiye'nin milli koleksiyonundan çalınmış eserler.

Bu konuyla ilgili araştırma talimatı verdim. Müfettişlerimiz bir araştırma yaptılar. 1,5 yıl süren bir araştırma oldu, bütün katalogları, müzayede evlerini, antikacıları taradılar. Çok sayıda koleksiyonerle, müzayede evi sahibi ile görüştüler ve benim önüme bir rapor getirdiler. Rapor sonunda bu eserlerin bazılarının muhtemel bazı adreslerde olabileceği şeklinde bir tespit ortaya çıktı. Ve bu artık iyice somutlaştığı için de Bakanlığımız tarafından savcılığa başvuru yapıldı. Başsavcılık makamı ve Emniyet çok büyük bir hassasiyetle yaklaştı.

Onun öncesinde ben müfettiş raporu önüme geldikten, bu operasyon için, bu süreç için  düğmeye basmadan evvel sayın Cumhurbaşkanımıza Başbakanken arz ettim. Böyle bir durum var ve bunun üstüne gideceğiz diye. Kendisi de 'Şimdiye kadar niye yapılmamış, sonuna kadar üstüne gidin.' dedi. Ve netice itibarıyla süreç başladı. İlk aşamada yapılan tespitler sonucunda belli bir miktarda eser bulundu. Sonra 12 tane eser bu operasyonları duyanlar tarafından Bakanlığımıza iletildi ve 43 eser oldu. Onların orijinal olup olmadığına dair tetkiklerini yaptık.  Ve sonuçta bize, Resim Heykel Müzesine ait oldukları ortaya çıktı.

Şimdi bu soruşturma devam ediyor. Bu günde 4-5 tane ilde eş zamanlı operasyon yapıldı. Yapılan operasyon  sonucunda 17 eser ele geçirildi. 22 kişi gözaltına alındı.”

Resim Heykel Müzesindeki Eserler Türkiye'nin Kültürel Mirasının Bir Parçasıdır

“Buradaki hassasiyet şu; bunlar bütün Türkiye'nin ortak mülkiyetinde olan eserlerdir. Hem Türk sanat tarihi açısından hem dünya tarihi açısından önemli eserler var bunların içerisinde. Hoca Ali Rıza'nın bir eseri ele geçirildi. Bu eserlerin bir kısmına paha biçilemiyor. Örneğin 60 tanesinin toplamda 50 milyon lira değerinde olduğu söyleniyor. Bunlar bütün Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak mirasına aittir. Ve biz bunları geri istiyoruz.

Elindeki eserlerden şüphelenenler bunu Bakanlığa iletsinler. Bize başvursunlar, bizim uzmanlarımız gelip incelesinler. Çünkü ben bu incelemeleri çok titiz yaptırıyorum. Eserler bize gelse bile ilk tespitlerde bize ait olduğu söylense bile daha sonra Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği yaparak tam orijinal olduğunun anlaşılmasını istiyorum. Şuana kadar sonuçlar böyle.”

İYI NIYETLI ALıCıLARA TEŞEKKÜR EDECEĞIZ

“Birde şu var: İyi niyetli alıcılar olabilir. Yani 10 yıl evvel, 20 yıl evvel bu eserler çalınmış olabilir. Bunlara bir kimlik uydurulmuş olabilir. Eserler 5 kere 10 kere el değiştirmiş, 10'uncu aşamada hakikaten samimi bir iyi niyetli alıcı gidip bunu almış, parasını da ödemiş ve bu eser onun evinde ele geçirilmiş olabilir. Şimdi bu kişiyi baştan suçlamak doğru değil. Yani burada savcılık soruşturması sonuçlanana kadar, yargı kararını verene kadar kimseyi baştan suçlu ilan etmemek lazım. Hele de iyi niyetle kültür sanata para yatıran işadamlarını, koleksiyonerleri baştan suçlu ilan etmemek lazım.

Ama kimin iyi niyetli alıcı olduğunu, kimin kötü niyetli davrandığını bu soruşturmanın sonucunda göreceğiz. Eğer sonuçta elindeki eser ele geçirilmiş birisi iyi niyetli alıcı ise biz ona teşekkür edeceğiz. Çünkü diyeceğiz ki 'Siz bu eserlerin yok edilmesini, çalınmasını, kaybolmasını engellemiş oldunuz. Sizin bir kusurunuz yok, siz bilmeden bunu almışsınız' diye.

Bundan sonra soruşturma devam edecek. Bir daha aynı durum yaşanmasın diye şöyle bir yöntem izleyeceğiz: Mesela yıllar içinde bu nasıl olmuş: Birincisi darbe döneminde bu çok suistimal edilmiş. Kontroller iyi yapılmadığı için Türkiye'de sistem çöktüğü için darbe dönemlerinde eserler alınmış birilerinin evlerine konulmuş daha sonra da bunların izi kaybolmuş. Güya sergilenmek için teşhir için gönderilmiş ama daha sonra izi kaybettirilmiş eserlerin. Bir kısmının örneğin 43 tane eserin sahte olduğunu tespit ettik Resim Heykel Müzesi'ndeki. Bu da şunu gösteriyor demek ki çalmak için sahtelerini yaptırmışlar orijinalleri ile değiştirmişler.”

ÇİPLİ SİSTEM TAKİBİ

“Biz sadece mekanları koruyoruz ama bu yöntemin yeterli olmadığı gözüküyor. Her tabloya bir çip takılarak her tablonun kendisini takip edeceğiz. Yani o tablo temizlik için bile yerinden oynatıldığında bunu sistemde göreceğiz. Bunu yapacağız. Ama şu anda yürüyen soruşturma bağlamında önemli olan şu: Resim Heykel Müzesinde ne kadar eser kaybolmuşsa bunların hepsi halkın malıdır, Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak değeridir. Bunların hepsini geri istiyoruz. Kötü niyetli alıcılar cezasını çeksin. İyi niyetli alıcılara da teşekkür edeceğiz. Bu eserleri korudukları için.”

Bakanlık

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.