• BIST 5.114,97
  • Altın 1312.477
  • Dolar 20.9351
  • Euro 22.3169
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 24 °C

Boz'dan üzüme yatırıma davet

Boz'dan üzüme yatırıma davet
Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.Yılmaz Boz , özel sektörü üzüme yatırım yapmaya davet etti

TEKİRDAĞ -Tekirdağ Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD), 2.istişare toplantısını Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.Yılmaz Boz ile yaptı. TASİAD'lı yöneticiler ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.Yılmaz Boz 'Tekirdağ'ın meseleleri' konulu istişare toplantısı ile TASİAD merkezinde kahvaltıda buluştu. Boz işadamlarını üzüme yatırıma çağırdı.

TASİAD Başkanı Kasım Özadalı ve yönetim kurulunun hazır bulunduğu istişare toplantısında konuşan Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr.Yılmaz Boz, Enstitü bünyesinde yapılan çalışmaları özetleyerek, özellikle pratiğe intikal ettirme şansı çok yüksek olan bazı çalışmaların üzerinde durulması gerektiğini vurguladı. Boz, "Türkiye asmanın anavatanı olup, binlerce yıldır üretim yapılmakta ve çok geniş bir gen kaynağı bulunmaktadır. Üzümün çok değişik değerlendirme şekilleri mevcuttur. İnsan sağlığına çok olumlu etkileri olan üzüm suyu üzerinde Enstitü bünyesinde önceki yıllarda başlatılan çalışmalar sonuçlarını vermeye başlamıştır. Asma genetik koleksiyonunda bulunan çeşitlerin üzüm suyuna uygunlukları tespit edilmiş olup; sıra bu çeşitlerin üzüm suyu üretiminde kullanılmasına gelmiştir." dedi.

 

Bu yıl örnek tesisi Tekirdağ İl Özel İdaresi katkılarıyla gerçekleştirdiklerini aktaran Boz, özel sektörü bu konuya yatırım yapmaya çağırdı. Boz, 'Tekirdağ Üzüm Suyu Projesi'ni yerli birisinin yapmasa da, günün birinde bu projeyi dışarıdan gelen bir yatırımcının yapacağını söyledi.

 

Tekirdağ'ı yatırımcıların cazibesi haline getirebilmek için projeler üretilmesi gerektiğini kaydeden TASİAD Başkanı Kasım Özadalı, istişare toplantılarında amaçlarının Tekirdağ için neler yapılabileceğini masaya yatırmak olduğunu belirtti. Özadalı, Tekirdağ Boz'un üzüm suyu ile ilgili projesini çok olumlu bulduklarını ve bunu faaliyete geçirme adına kendilerine düşen görevi yapacaklarını ifade etti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.