• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 28 °C

Boeing'in geliri 22,1 milyar dolar

Boeing'in geliri  22,1 milyar dolar
Boeing, daha yüksek ticari teslimat sayısına bağlı olarak %8 artış gösteren ilk çeyrek gelirini 22,1 milyar dolar olarak açıkladı

İSTANBUL- Güçlü faaliyet performansı sayesinde hisse başı esas faaliyet kazancı (GAAP dışı) %12 artarak 1,97 dolara yükseldi; GAAP hisse başı kazanç ise 1,87 dolar olarak gerçekleşti Artan ticari teslimatların sonucu olarak gelir %8’lik artışla 22,1 milyar dolara ulaştı 5.700’ün üzerinde ticari uçak siparişini de içeren bekleyen iş tutarı 495 milyar dolar düzeyinde gücünü kuruyor

17 MILYON HISSE 2,5 MILYAR DOLARA GERI ALıNDı
9,6 milyar dolar tutarındaki nakit ve menkul kıymetler güçlü likidite sağlıyor
2015 finansal verileri ve teslimatlara ilişkin görüşler teyit edilmiş oldu

boeing1.jpg

Boeing, daha yüksek ticari teslimat sayısına bağlı olarak %8 artış gösteren ilk çeyrek gelirini 22,1 milyar dolar olarak açıkladı (Tablo 1). Hisse başı esas faaliyet kazancı (GAAP dışı), şirketin tüm birimlerinin güçlü performansı sayesinde %12 artarak 1,97 dolara yükseldi. Hisse başı GAAP kazançları 1,87 dolar olarak gerçekleşti. Şirket, 2015 yılına ilişkin finansal verileri ve teslimatlara ilişkin görüşlerini doğrulamış oldu.
“Disiplinli çalışmalarımız ve üretkenliğe üst seviyede odaklanmamız sayesinde, müşterilerimize olan artan taahhütlerimizi yerine getiriyor ve aynı zamanda işletmemizi karlı şekilde büyütüyoruz. Güçlü faaliyet performansımız ve mali performansımız, hissedarlarımıza rekabetçi getiriler sağlamaya devam etmemize ve aynı zamanda teknolojiye ve çalışanlarımıza yatırım yapmamıza imkan sağlıyor” diyen Boeing Başkanı ve CEO’su Jim McNerney, “Takım çalışanlarımız endüstri lideri uzay ve havacılık ürünlerimizi ve hizmetlerimizi verimli şekilde teslim etmek için çalışırken tüm yıl için tahminlerimiz olumlu olmaya devam ediyor. Aynı zamanda, geliştirme programlarına ilişkin kilometre taşlarına daha hızlı ulaşmak ve müşterilerimizin ürün ve hizmetlerimizi daha kolay satın alabilmelerini sağlamak için şirketimizin tüm birimlerindeki yetenekli kişilerin uzmanlıklarını en üst seviyeye çıkarıyoruz” dedi.
Bu çeyrekte faaliyet nakit akışı; gelirler ile harcamaların zamanlamasını, ticari uçak üretim hızlarını ve güçlü faaliyet performansını yansıtacak şekilde 0,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek boyunca şirket, 17 milyon hissenin geri alımını 2,5 milyar dolar karşılığında gerçekleştirdi. 9,5 milyar dolarlık geri alım ise önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde tamamlanması beklenen mevcut geri alım yetkisi çerçevesinde bırakıldı. Şirket, bu çeyrekte aynı zamanda 0,6 milyar dolar değerinde kar payı ödemesi yaptı. Bu rakam, hisse başı kar payında önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık %25’lik bir artışı yansıtıyor.
Menkul kıymetlerdeki nakit ve yatırımların toplamı, çeyreğin başında 13,1 milyar dolar değerindeyken, hisse geri alımları ve nakit akışlarının zamanlamasından dolayı çeyrek sonunda 9,6 milyar dolara indi. Yılın başında 9,1 milyar dolar olan borç, azalarak 9 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Yılın başında 502 milyar dolar olan şirketin bekleyen işlerinin toplam değeri, çeyrek sonunda 495 milyar dolara indi. Bu rakam, çeyrek boyunca alınan 15 milyar dolarlık net siparişi de kapsıyor.
Alt Birim Sonuçları
Ticari Uçaklar
Ticari Uçakların ilk çeyrekteki geliri, teslimatların sayı ve çeşit olarak artması sayesinde %21 artarak 15,4 milyar dolara ulaştı. İlk çeyrek faaliyet karı, artan 787 teslimatlarının hisse başı karı azaltıcı etkisini yansıtacak şekilde %10,5 olarak gerçekleşti.
Bu çeyrekte Ticari Uçaklar, 52 adet 737 MAX uçağı siparişi aldı. 737 programı, 737 MAX’ın lansmanından bu yana 2,700’ün üzerinde kesin sipariş aldı. Çeyrek boyunca Boeing ayrıca Güney Carolina’da yeni bir İtme Sistemleri tesisi açtı. İlk etapta 737 MAX ve 777X’e destek sağlayacak olan tesis, burada üretilen ilk 787-9 Dreamliner’ı teslim etti ve 747-8 Intercontinental için 330 dakikalık ETOPS sertifikası aldı.
Ticari Uçaklar, çeyrek boyunca 110 adet net sipariş aldı. 435 milyar dolar değerindeki 5.700’ün üzerinde uçaktan oluşan bekleyen işler gücünü koruyor.
Savunma, Uzay ve Güvenlik
Savunma, Uzay ve Güvenlik’in ilk çeyrek geliri 6,7 milyar dolar, faaliyet karı ise %11,1 olarak gerçekleşti.
Boeing Askeri Uçaklar (BMA)’ın ilk çeyrek geliri, teslimatların çeşitliliğini ve planlanan zamanda yapılmış olmasını yansıtacak şekilde 2,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Faaliyet karı ise %9,5 düzeyinde gerçekleşti. Çeyrek boyunca BMA, 43 adet Apache helikopteri için ihaleler kazandı.

Network ve Uzay Sistemleri (N&SS)’nin ilk çeyrek geliri, Commercial Crew programının daha yüksek hacimli olmasından kısmen etkilenen daha düşük uydu ve füze savunma program hacmini yansıtacak şekilde 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Faaliyet karı, United Launch Alliance ile olan ortak girişimimize ilişkin olarak gösterdiğimiz güçlü performans ile %9,6’ya yükseldi. Çeyrek boyunca, ilk iki adet tümüyle elektrik sevkli Boeing 702SP uydusu tek roketle fırlatıldı.
Küresel Hizmet ve Destekler’in (GS&S) ilk çeyrek geliri, entegre lojistik faaliyet hacmindeki hafif düşüşü yansıtacak şekilde 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Faaliyet karı, güçlü faaliyet performansını ve program çeşitliliğini yansıtacak şekilde %14,1 olarak gerçekleşti. Çeyrek boyunca GS&S, ABD Savunma Lojistik Ajansı (DLA) ile muharebe lojistik destek anlaşması imzalamaya hak kazandı.
Savunma, Uzay ve Güvenlik’in bekleyen işlerinin değeri 60 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamın %37’si uluslararası müşterilerden alınan siparişlerden oluşuyor.

Görünüm
Şirketin 2015 mali veriler ve teslimatlara ilişkin görüşleri (Tablo 7) teyit edilmiş oldu. Tablo, şirketin süregelen güçlü performansını yansıtıyor.

boeing2.20150424080106.jpg

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.