• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara -2 °C
  • Antalya 10 °C

Beş yıldızlı uçağa, sıfır yıldızlı otobüs

Özkan Altıntaş

İstanbul’un 10 milyon turist rakamına ulaşması hayal gibi geliyor...
Bu hayal, ne krizden ne de turizmcilerden kaynaklanıyor.
Bu hayal, 10 milyon turisti en çok hedefleyen ve her fırsatta turizme verdiği desteği telaffuz eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelinden geliyor...
Başkan Kadir Topbaş, her katıldığı her turizm platformunda turizme verdiği veya vereceği destekten söz ediyor, ama öte yandan turizm için ortaya çıkan engelin ne olduğunu görmüyor...

ATATÜRK HAVALİMANI KOZYATAĞI HAVAŞ OTOBÜSÜ NE OLDU?
Önceki gün Amerika’nın Şikago kentinde katıldığım kongreden 11 saat süren uçak yolculuğu sonrası döndüm... Atatürk Havalimanı’nda Kozyatağı’na gidecek Havaş otobüsünü aradım..
Otobüs yoktu. Yerine belediye otobüsü konulmuştu ve otobüsün gelmesine daha 2,5 saat vardı...
Havaş'ın odobüsleri ise havalimanı ile Taksim, Bakırköy arasında vızır vızır çalışıyordu...
Her yarım saatte bir Havaş otobüsü kalkıyordu...
Uçaktan inen yolcular valizlerini veriyor, bir Havaş görevlisi alıyor ve nerede ineceklerini sorarak otobüsün bagaj bölümüne istif ediyordu. Yolcular ise otobüse binerek rahat koltuklarına yerleşiyor,  cep telefonlarını açarak yakınlarına geldiklerini ve ne zaman nerede olacaklarını bildiriyorlardı. Çünkü Havaş’ın kalkış saati ve ne zaman varacağı belliydi...

TAKSİCİLERE MAHKUM EDİLEN TURİSTLER
Kozyatağı, yani İstanbul’un Anadolu yakasının yolcularının böyle bir şansı yoktu...
Yanımda iki Amerikalı vardı. Kozyatağı’ndaki dünya zinciri Marrriott Oteli’nde kalacaklardı. Diğer birisi yine Kozyatağı’nda ByOtell’de kalacaktı. Otobüsün iki saat sonra geleceğini öğrenince şaşırdılar. Çünkü 11 saat süren yorucu bir yolculuktan sonra havalimanında dünyanın her ülkesinde bulunan “Shuttle” denilen havalimanı servisinin olmayışına inanamadılar.
Taksi fiyatlarını öğrendiklerinde ise daha fazla şaşırdılar. O kadar yolu gelip, ceplerindeki parayı taksiye yatırmak işlerine gelmedi...
Aslında bana göre taksilerin söylenen fiyatı alacakları şüpheliydi. Tarifede yazanı binen yolcunun ülke parasına göre istedikleri iddia ediliyordu.  Taksi saatinde yazan rakamı Amerikalı yolcudan dolar, Avrupalıdan euro olarak aldıkları söyleniyordu.

BAŞIMA GELEN OLAY TAKSİCİLERİN NE YAPTIĞINI GÖSTERİYOR
Buna pek inanmıyordum. Ama başıma gelen bir olay bana bunun doğru olabileceğini gösteriyordu.
Atatürk Havalimanı’ndan Yeşilköy Çınar Otel’e taksi ile gitmiş ve 7 lira ödemiştim. Dönüşte otelin önüne gelen üzerinde havalimanı taksisi yazan bir taksiye bindim.  Havalimanına vardığımda şoförün saati açmadığını gördüm.
"Ne kadar?" diye sorduğumda “10 lira yeter” dedi.
Gelirken 7 lira ödediğimi söyledim.  
Şoför mazeret olarak ta “Açmayı unutmuşum” dedi.
Bir taksi şoförünün görevini unutamayacağını ve yaptığının ahlaksızlık olduğunu belirterek polisin önüne çekmesini söyledim.
Bunun üzerine “İstersen hiç verme, benden olsun” diyerek pişkin davrandı. Ben 7 lira vererek indim. Ama gelen turistin taksiden kaç lira ödeyerek indiğini düşündüm durdum.

DAYATMA İLE TURİZM ANLAYIŞI
Sonra aklıma İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin taksicilere mahkum olarak Kozyatağı Havaş otobüslerini kaldırdığını düşündüm. Sanki belediye İstanbul’un Anadolu yakası yolcularını cezalandırmıştı. Kozyatağı’ndan Atatürk Havalimanı’na Havaş otobüsü  çalışıyor ve yolcular mutluydu. Ancak havalimanı dönüşü ise otobüs çalışmadığı için bir işkenceydi. Türk Havayolarının son derece konforlu, beş yıldızlı uçağı ile gelen turistler, sıfır yıldızlı belediye otobüsüne mahkum ediliyorlar.
Turistin belediye otobüsü ile taşınması dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Belediye otobüsü de olabilir, ama havalimanı servis otobüsü de olmalıdır. Tercih hakkı turiste bırakılmalıdır.
Böyle dayatma anlayışla turizm olamaz.
Halen Anadolu yakasında 8 bine yakın yatağı bulunan 5 yıldızlı oteller bulunuyor. Yatırımlarla birlikte yatak sayısı 30 bine ulaşacak. F
ormula 1 ve benzeri aktivitelerle İstanbul’un Anadolu yakası kaliteli turistin konakladığı bölgelerden biri haline geliyor.

ZENGİN TURİSTİ BELEDİYE OTOBÜSÜ İLE TAŞIYAMAZSINIZ
Formula 1 gibi zenginlerin sporunu izlemeye gelen turisti belediye otobüsü ile taşıyamazsınız. Marriott, Divan, Hilton ve benzeri zincirlerin müşterisini belediye otobüsüne bindiremezsiniz.
Havalimanı'ndan Kozyatağı'na sağlıklı bir toplu taşıma sistemi olursa işler değişebilir. Örneğin Marmara gibi... Ama ona daha çok var... O zaman bu işkence için acele neden?
İstanbul’a 10 milyon turist hayal derken bunları söylüyoruz...
Uçakta 5 yıldızlı hizmet alan turisti belediye otobüsüne tıkamazsınız...

İŞKENCE GİBİ YOLDAN KOZYATAĞI’NA GİDİŞ
Amerika’dan dönen yolcularla Kozyatağı'na nasıl mı gittik?
Havaş’la Taksim’e kadar geldik. Sonra elimizde bavullarla Taksim’den 129 numaralı belediye otobüsüne bindik. Binerkende elimizdeki bavulları görüp surat asan belediye otobüsü şoförünü hiç unutamıyorum.  
Sonunda Havaş’ın otobüsü ile bir saatte gideceğimiz Kozyatağı’na aktarmalı bir şekilde 2,5-3 saatte varabildik.
11 saatlik Amerika yolculuğundan sonra otele giren turistin pestil gibi olduğunu ve uyuyarak İstanbul sokaklarında bir kaç kuruş daha döviz bırakmaının engellendiğini düşündüm...
İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu yakasına verdiği ceza...
Bizce 10 milyon turistin gelmesini belediye engelliyor...
Çünkü Havaş'ın son derece modern ve uçak yolcusunun taşınmasına en uygun otobüs seferlerinin kaldırılma kararını belediyenin verdiği bildirildi.
Biz Nasrettin Hoca'nın fıkrasında olduğu gibi bindiği dalı kesen bir anlayıştan ne zaman kurtulacağız bilemem!

Bu yazı toplam 8702 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.