• BIST 10739.94
  • Altın 2485.906
  • Dolar 32.8381
  • Euro 35.2772
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C
  • Antalya 30 °C

Barlas Küntay - Turizm ve Tanıtma Bakanı

Barlas Küntay1935 yılında Muş'ta doğdu. Aslen Artvin'li olan babası Emniyet Müdürü İsmail Küntay ve annesi Aliye, görev gereği Muş’ta bulunuyorlardı. İlk Okulu Ankara'da okuyan Barlas, Orta Okulu Ankara Gazi Lisesi'nde tamamladı. İzmir ve Ankara'da Emniyet Müdürlüğü'nde bulunan babası İsmail Küntay, 1960 darbesinden sonra Yassıada'da yargılanmasının ardından Güzelyalı'ya (Burgaz) yerleşti ve ömrünün sonuna kadar da orada kaldı

Bursa Erkek Lisesi'nden mezun olan Barlas, Ankara Hukuk Fakültesi'nde hukuk eğitimi alarak Avukat oldu. Bursa'da serbest avukatlıkla hayata atılan Barlas, kısa süre sonra fikirlerini topluma yaymak ve yanlışlıkların üzerine gitmek amacıyla gazeteciliğe başladı. Bu dönemde darbeye karşı tutumu ve yazıları kamuoyunda öne çıktı. O günlerde kuruluş hazırlıkları yapan Adalet Partisi'nin kurucu kadrosu içinde yer aldı.  Partinin gençlik kollarının kuruluşunu tamamlayıp AP Gençlik Kolları Genel Başkanı seçildi. 1965 seçimlerinden Bursa Milletvekili olarak çıkan Barlas Küntay döneminin en genç Milletvekili oldu. 1969 yılı seçimlerinde yeniden Milletvekili seçilen Küntay, 1975 seçimlerinde Bursa Senatörü olarak göreve başladı. Milletvekilliği ve Senatörlük yıllarında Kuzey Atlantik Asamblesi üyeliğinde bulundu.

Bu hareketli ve yoğun çalışmalar içinde geçen yaşantısı sırasında evlenmeye fırsat bulamayan Barlas Küntay, nihayet l975 yılında İnci hanımla hayatını birleştirdi. 1979 yılında ise evliliklerinin meyvesi Burak bebek dünyaya geldi. Burak Küntay bugün İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi'nde başarılı bir Profesör'dür. Burak, Küntay ailesine uğur getirdi, Daha beş günlükken, Barlas Küntay, Başbakan Demirel tarafından Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak atandı.

27 Mayıs darbesiyle yargılanan baba Küntay'dan sonra, aynı talihsizlik 12 Eylül 1980 darbesiyle oğul Barlas Küntay'a siyaset yapma yasağı getirdi. Ancak bu yasak Küntay'ı çalışmaktan alıkoymadı.  İstanbul'a ailesiyle birlikte yerleşen Küntay,  Çavuşoğlu, Kozanoğlu, Meysu, Aroma. Kerevitaş, Cenajans gibi kuruluşlarda yöneticilik yaptı. Sonrasında Net Holding'e girerek uzun yıllar Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptı. Sonrasında Merit Oteller, Intel Limuzin, Netsel Marina, Akamet Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda bulundu.
Bu çalışmaları sırasında aynı zamanda İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gazete Sahipleri Sendikası Genel Sekreterliği, kuruluşunda bulunduktan sonra Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Turizm Yatırımcıları Derneği'nde vefatına kadar görev aldı.
Barlas Küntay, kısacık insan ömrüne bütün bu çalışmaları sığdırmış kıymetli bir devlet adamıydı. 2 Ağustos 1999 yılında kaybettiğimiz Barlas Küntay'a Allah'tan rahmet dileriz.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.