• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 20 °C

Bakan Dulkadirli'ye sahip çıktı

Bakan Dulkadirli'ye sahip çıktı
Kırşehir'in Dulkadirli Yeraltı Şehrinde, Kültür ve Turizm Bakanlığından aktarılan ödenekle kazıların tekrar başlayacağı kaydedildi.

KIRŞEHİR- Kırşehir'in Dulkadirli Kasabasında bulunan Dulkadirli Yeraltı Şehrinde, Kültür ve Turizm Bakanlığından aktarılan ödenekle kazıların tekrar başlayacağı kaydedildi.

 

Ödenek yetersizliği nedeniyle kazıları durdurulan Dulkadirli Yer altı Şehrine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sahip çıktı. AK Parti Kırşehir milletvekilleri Mikail Arslan ve Abdullah Çalışkan tarafından yapılan ortak açıklamada, yer altı şehrinin tekrar kazıya açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığınca 100 bin YTL ödenek ayrıldığı bildirilirken, açıklamada ayrıca, "Dulkadirli Yeraltı Şehrinin canlandırılması, turistik cazibe merkezi olması ve Kırşehir'in kültür turizminde yeni bir merkez olması konusunda girişimler başladı. Dulkadirli Belediye Başkanı Selçuk Dulkadiroğlu ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay makamında ziyaret edilerek gerekli istişareler yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığınca yeraltı şehrinin temizliği, tadilatı ve kazıların başlaması için gereken ödenek ayrıldı" dendi.

Bakan Günay'ı ziyarette ayrıca Dulkadirli Belediye Başkanı Selçuk Dulkadiroğlu tarafından yeraltı şehrinin son durumu ile ilgili raporların da sunulduğu kaydedildi.

Yer altı şehrinde yapılacak çalışmalara ilişkin bilgiler veren milletvekili Abdullah Çalışkan, "Dulkadirli Yeraltı Şehrinin tekrar kazıya açılması ve turizme kazandırılması için çalışmalarımız olumlu sonuçlar verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğüne 100 bin YTL ödenek verilmesi yönünde talimat verildi. Dulkadirli Yeraltı Şehrinin turizme kazandırılabilmesi için yine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğümüzün yazısı ile konunun yerinde incelenip, yapılması gereken işlere yönelik yaklaşık maliyet hesabının hazırlanması hususunda Kayseri ve Anıtlar Müdürlüğüne de gerekli talimat yazılı olarak verildi. İnanıyoruz ki Dulkadirli Yer altı şehrimiz, Kırşehir'in ve Türkiye'nin cazibe merkezi olacak" dedi.

Yapılan açıklamada, Bakan Ertuğrul Günay'ın 2008 Mayıs ayında yapılacak olan Dulkadirli Yeraltı Şehri Festivaline katılacağını bildirdi. 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.