• BIST 1.391,740
  • Altın 497,04
  • Dolar 8,8130
  • Euro 10,3050
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 11 °C

Avrupa'da başlayan kruvaziyer seferleri cesaret verdi

Avrupa'da başlayan kruvaziyer seferleri cesaret verdi
Gemi seyahati endüstrisi COVID-19 önlemleri için testler, maskeler, havalandırma ve daha fazlasının uygulandığını sefere başlamak için güvenlik duyurusu yaptı.

MIAMI/ ABD - Kruvaziyer seferlerinin kontrollü ve aşamalı başlaması için Cruise Lines International Association (CLIA), gemilerde ve karada uygulanacak güvenlik protokollerinin zorunlu temel kurallarınıı duyurdu. Buna göre yolcular ve mürettebat için yüzde 100 güven esasları bildirildi. Ayrıca gemilere giriş ve çıkışlarda, limanlardaki gezilerde ki güvenlik protokolleri belirtildi.

CLIA, Avrupa'da başlayan seferlerde uygulanan katı protokollerle ilk seferlerin başarılı bir şekilde güvenle gerçekleştiğini, bir sonraki kritik adımın Karayipler, Meksika ve Orta Amerika'daki operasyonların yeniden başlaması olduğunu belirtti.

gemi-seyahati-endustrisi.jpgCLIA duyurusunda, Royal Caribbean Group ve Norwegian Cruise Line Holdings’in Avrupa'da gerçekleştirdiği, ‘Güvenlikli Sefer’leri örnek göstererek , 30 Eylül'e kadar yürürlükte olan Hastalık Kontrol Merkezlerinin tavsiyelerini yayınladı.CLIA'nın yayınladığı duyuruda yer alan temel unsurlar şunlar:

1. Biniş ve test
CLIA'nın yeni protokollerinin bir parçası olarak yolcu ve mürettebat testi, katmanlı bir tarama stratejisinin bir parçası olarak biniş sürecinde önceliklidir.

Mürettebat testi: Mürettebat üyelerinin %100'ü, görevlere başlamadan önce, gemiye binmeden önce ve en az 7 günlük karantinadan sonra evden çıkmadan önce test edilecektir. Ayrıca daha sonra en az ayda bir kez test edilecektir.

Yolcu testi: Yolcuların %100'ü gemiye binmeden önce test edilecek ve ardından gemiye binmeden önce yeniden taranacaktır.

2. Yerleşik prosedürler
Maskeler: Gemilerde ve fiziksel mesafenin sağlanamadığı geziler sırasında tüm yolcular ile mürettebat üyeleri için gereklidir. Yiyecek ve içeceklerin etrafında çalışan mürettebat için maskeler zorunludur,

Fiziksel mesafe: Gemiye biniş sırasında, gezilerde, özel adalarda ve gemide sağlık makamlarının mesafe kurallarına uygun olarak muhafaza edilecektir.

Havalandırma: Gemiler, temiz hava akışını artırarak ve gelişmiş filtreler ve diğer teknolojileri kullanarak yayılma riskini azaltmak için hava yönetim planları uygulayacaklardır.

3. Tıbbi ve halk sağlığı yanıtı
Gemilerdeki sağlıkla ilgili tepkileri iyileştirmek için, bir COVID-19 vakası ortaya çıkarsa kruvaziyer hatları belirlenen şu adımları izleyecektir.
Gemide hastalıklarla ilgili gelişmiş iletişim ve raporlama.
Uzaktan sağlık değerlendirmeleri ve gerekirse önceden belirlenmiş kabinlerde gerektiğinde izolasyon.
Liman ortakları ve varış noktaları ile önceden yapılmış düzenlemeler dahil, "risk temelli" müdahale planları ve tıbbi karaya çıkarma protokolü.
Hasta tarafla temas halinde olan yolcular ve mürettebat için test ve tarama.

4. Kıyı gezileri
Herhangi bir kıyı gezisinde, kruvaziyer hatlarının katı protokollerine uymalıdır. Gezilerle ilgili bu kurallara uymayan yolcuların, MSC'nin Avrupa'da bir aile protokolü ihlal ettiğinde yaptığı gibi, yeniden gemiye binmesine izin verilmeyecek .

GOLDSTEIN, OPERASYONLAR AŞAMALı BAŞLATıLMALı
CLIA Başkanı Adam Goldstein, tüm yolcuların ve mürettebatın gemiye binmeden önce test edileceğini söyledi. Goldstein, operasyonların aşamalı, sıralı bir şekilde başlatılmasını öngördüğünü belirterek, Avrupa'da seferlerin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin operasyonların yeniden başlamasının işareti olduğunu anlattı.
Goldstein uygulanacak testin kalıcı olmayacağını belirterek, kruvaziyer hatlarının test kurallarına uyacaklarını belirtti. Ancak teknolojinin o kadar hızlı geliştiğini ve böylece gemiler hizmete devam ettiğinde kullanılabilecek yeni testlerin ortaya çıkabileceğini bildirdi. Goldstein, endüstrinin Karayipler, Meksika ve Latin Amerika'daki destinasyonlarla çalıştığını da sözlerine ekledi.
Goldstein sözlerine şöyle devam etti: “Kruvaziyer sanayine COVID-19 fırtına gibi indi. Salgında gemilerde 700'den fazla insanı hasta etti. Carnival Corp'na ait Princess Cruises'ın Diamond Princess gemisinde birkaç kişiyi öldürdü. Bunun üzerine dünyanın dikkati gemi yolculuklarına döndü. Aslında salgınla karşılaşan tek gemi o değildi. Şubat ve Mart aylarında birçok hattaki gemiler kendilerini virüsün pençelerinde buldu ve sonunda endüstrinin operasyonları tamamen durdurmasına neden oldu. Salgınlar bundan sonra da devam etti. 1 Mart ve 10 Temmuz arasında CDC, 123 gemide 99 salgın tespit edildi. Zamanla ve uzmanların yardımıyla, endüstri artık seferlere devam edecek bir konumda buluyor. Yolculuklara devam etmek için bir yol olarak gördüğümüz sağlık protokollerinin temel unsurlarını uygulayacak konumdayız.”

CRAIGHEAD: GERİ DÖNÜŞ İÇİN BİR YOL
CLIA başkanı ve CEO'su Kelly Craighead, "Avrupa'da gördüklerimize ve önümüzdeki aylarda önde gelen halk sağlığı uzmanları, bilim adamları ve hükümetlerle yaptığımız işbirliğine dayanarak, bu önlemler alındı. ABD'de sınırlı seferlerin sona ermesinde ve geri dönüş için bir yol sağlayacağından eminiz”dedi.

SALERNO: KURALLAR YAPı TAŞLARı
CLIA'nın denizcilik politikasından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Brian Salerno, tüm mürettebatın gemide çalışmasına izin verilmeden önce üç seviyede teste tabi tutulacağını bildirdi. Kuralların, koşullar değiştikçe ayarlanması veya değiştirilmesi amaçlanan "yapı taşları" olarak kabul edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

kruvaziyerler-.jpg

DEL RIO: YOLCUSUZ SEFER ILE TATBIKAT YAPıLMALı
Norwegian Cruise Line Holdings CEO'su Frank Del Rio da çağrıya katıldı ve mürettebatı eğitmenin zaman alacağını belirtti. Del Rio, birkaç gün denizde yolcusuz sefer yapıp uygulamaya çalışımabileceğini söyledi. Ayrıca bir geminin mürettebatla hizmete girmesinin 30 gün kadar sürebileceğini söyledi.

DONALD VE VAGO: SADECE GEMIDE DEĞIL KARADA TITIZ UYGULAMA
Carnival Corporation CEO'su Arnold Donald ve MSC Cruises yönetim kurulu başkanı Pierfranceso Vago, Avrupa'da yeniden başlayan seferlerde sadece gemilerde değil, aynı zamanda destinasyonlarda titiz protokollerin uygulandığını söyledi. Vago, MSC'nin eski test teknolojilerini yenilerinin lehine bıraktığını kaydetti ve dakikalar içinde yapılan hızlı testlerin ileriye dönük çözümün bir parçası olacağına inandığını söyledi.

ÖNLEMLER DURUMA GÖRE DEĞİŞEBİLECEK
CLIA'ya göre, kurallar, CDC'nin Sefer Yasağı Düzeni'ne tabi olan her okyanus gemisinde uygulanması zorunlu olacak. Her şirketin CEO'su tarafından kabulünün yazılı olarak doğrulanmasını gerektirecek. Bu kurallar, münferit hatlar tarafından uygulanacak ek önlemleri engellemiyor. Önlemler, COVID-19 salgınının mevcut durumuna ve ayrıca yeni önlemler ve hafiflemenin durumuna göre sürekli olarak değerlendirilerek ayarlanacak.

KURALLARı BILIM ADAMLARı VE TıBBI UZMANLAR KOYDU
CLIA, protokollerinin, MSC's Blue Ribbon'un yanı sıra, Royal Caribbean Group ve Norwegian Cruise Line Holdings tarafından kurulan Güvenli Sefer Paneli’nin önerileri de dahil olmak üzere, bilim adamları ve tıbbi uzmanlardan oluşan kruvaziyer hatları ve ekipleriyle yaptığı çalışmaya dayandığını bildirildi. Avrupa’da güvenli sefer yapan MSC Cruises, Costa, TUI Cruises, Ponant, SeaDream ve diğerlerinin etli protokollerinin başarısı örnek gösterildi.

SEFERLERİN BAŞLAYIŞINI CLIA DUYURACAK
CLIA, bu temel kuralların sürekli olarak değerlendirileceğini ve COVID-19 salgınının mevcut durumuna ve ayrıca yeni önleme, tedavi ve hafifletme önlemlerinin mevcudiyetine göre ayarlanacağını söyledi.Temel kurallar, seyir operasyonlarının güvenli bir şekilde yeniden başlamasıyla ilgili CDC'nin vereceği Bilgi Talebi (RFI) ile CLIA tarafından üyelerine açıklanacak. Yeni protokoller, 250 veya daha fazla yolcu taşıyan gemiler için ABD sularında en az 1 Ekim'e kadar seyir yapmayı yasaklayan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin mevcut engellemesinden etkilenen tüm CLIA üyesi gemiler için geçerli olacak .


 

Kruvaziyer severlerin 2020 beklentileri neler?

mardi-gras-.jpg1- COVID-19'dan önce, kruvaziyer severlerin 2020'de dört gözle bekleyecekleri çok şey vardı: Royal Caribbean, Carnival, Virgin Voyages, Crystal Cruises ve Celebrity Cruises, yeni gemileri piyasaya sürmeye hazırdı. Ancak kruvaziyer endüstrisinin ABD sularında en az Kasım ayına kadar yelken açmaması nedeniyle, bu gemiler, Carnival Cruise Line’ın bugüne kadarki en büyük gemisi olan 5,282 yolcu Mardi Gras da dahil olmak üzere ilk seferlerini planlanandan çok daha geç yapacaklar.

mardi-gras--002.jpg

2-Üst güvertesinde bir roller coaster bulunan Mardi Gras'ın bu sonbaharda denize açılmaya başlaması planlandı. Ancak salgın nedeniyle, ilk seferine Şubat ayında çıkacak. Carnival Cruise Line

mardi-gras--003.jpg
3- Carnival Cruise Line, Carnival Mardi Gras'taki yemek seçenekleri arasında, New Orleans'ta yetiştirilen ünlü şef Emeril Lagasse'nin adaşı olan Emeril's Bistro 1396'nın denizdeki ilk şubesi yer alıyor.

mardi-gras--004.jpg
4-Royal Caribbean’ın Odyssey of the Seas Nisan 2021’e kadar tamamlanmayacak. Yeni gemide, yolculara kuşbakışı bir görünüm sağlayan bir gökyüzü yolculuğu dahil olmak üzere iki seviyeli bir havuz güvertesi bulunuyor.

odyssey-of-the-seas-.jpg
5-Odyssey of the Seas üzerindeki SeaPlex, denizdeki en büyük kapalı alan aktivite alanıdır.

odyssey-of-the-seas--001.jpg
6-Odyssey of the Seas'ın yüksek teknoloji özellikleri arasında ilk kez Quantum of the Seas'ta tanıtılan robot barmenler de var.

virgin-voyagesin-ilk-gemisi-scarlet-lady.jpg

7-Virgin Voyages'ın ilk gemisi Scarlet Lady, koronavirüs salgını nedeniyle başlangıçta planlandığı tarihten altı ay sonra, 16 Ekim'de ilk seferine başlayacak.

virgin-voyagesin-ilk-gemisi-scarlet-lady-001.jpg
8-Virgin Voyage’ın yetişkinlere özel Scarlet Lady’nin eğlenceli özellikleri arasında "teraslı" kamaralar bulunan hamaklar bulunmaktadır.

virgin-voyagesin-ilk-gemisi-scarlet-lady-004.jpg
9-Scarlet Lady'deki en şık RockStar Suites, gitarlar ve amfi ile dolu bir müzik odası ile birlikte gelir.

virgin-voyagesin-ilk-gemisi-scarlet-lady-006.jpg
10-Plak dükkanı severler, bir yolcu gemisindeki ilk butik olan Scarlet Lady'nin plak dükkanına girdiklerinde bir Virgin Music mağazasına geri döndüklerini hissedecekler.

virgin-voyagesin-ilk-gemisi-scarlet-lady-007.jpg

11- Virgin Voyages, “Vitamin Sea” adı verilen bir program ve hem kapalı hem de açık fitness alanları ile sağlıklı yaşama önem veriyor.

virgin-voyagesin-ilk-gemisi-scarlet-lady-008.jpg

12- Mart 2021 için gemi yolculukları için rezervasyon yaptıran lüks, tamamı süitlerden oluşan Polar sınıfı Crystal Endeavour, 2021'e kadar yelken açmayacak. Gecikme, pandemi nedeniyle gemi inşaatının durmaya zorlanmasından kaynaklanıyor. Endeavour ilk çıktığında iki helikopter ve bir denizaltı içeren özelliklerle dünyayı keşfedecek.

crystal-endeavour--001.jpg
13-Crystal Endeavour konukları, keşifler arasında kapalı havuzun etrafında dinlenebilir.

crystal-endeavour-.jpg

14-Crystal Endeavour'daki tüm konuklar, uşak hizmeti verilen süitlerde ağırlanır.
 

celebrity-cruisesin-yeni-apexi,-003.jpg

15-Celebrity Cruises'ın yeni Apex'i, şu anda 16 Eylül'de yeniden başlaması planlanan kruvaziyer hattı hizmete döndüğünde artık yelken açmaya başlayacak. Gemide, gemiden turuncu bir parkur süren, tenis kortu büyüklüğünde bir platform olan Magic Carpet bulunuyor. Açık hava platformu, çeşitli seviyelerde bağlanarak kokteyller veya yemeklerin bulunduğu manzaralar sunar ve kolay iniş yeri olarak ikiye katlanır.
celebrity-cruisesin-yeni-apexi,-004.jpg

16-Geminin en göze çarpan özellikleri arasında: Bir tenis kortu büyüklüğünde 90 tonluk bir platform, yan tarafına dirseklidir. Sihirli Halı olarak adlandırılan platform, bir ihale biniş platformundan restorana kadar değişen işlevlere hizmet eden geminin yanında yukarı ve aşağı hareket ediyor. Magic Carpet, 2018'de Apex'in kardeş gemisi Edge'de ilk kez sahneye çıktı.
 

ritz-carlton-yacht-collection,.jpg

17-Ritz-Carlton Yacht Collection, ilk gemisi Evrima'yı Haziran ayında piyasaya sürmeyi planlamıştı. Şimdi Nisan 2021'de denize açılmaya başlayacak.
ritz-carlton-yacht-collection,-003.jpg

18-The Ritz-Carlton, lüks otel ortamını denize taşıyor.
ritz-carlton-yacht-collection,-004.jpg

19 - Evrima'nın 298 misafiri balkonlu 149 süitte konaklamaktadır. Burada, büyük bir balkon, oturma odası ve yemek alanı içeren tesis sahibinin süiti görülmektedir.
ritz-carlton-yacht-collection,-005.jpg

20- Yatak odası, tesis sahibinin süitindeki oturma alanının hemen yanında yer almaktadır.
ritz-carlton-yacht-collection,-006.jpg

21-Evrima ayrıca alt katta uyku odası bulunan 2 katlı bir çatı katı süiti sunmaktadır.
 

ritz-carlton-yacht-collection,-007.jpg

22-Evrima'daki hangout alanları arasında beş restoran, bir sonsuzluk havuzu ve kaliteli, elle sarılmış purolarla dolu bir puro salonu bulunmaktadır.

Bu haber toplam 2271 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.