• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

Avrupa ekonomik uçuşu sevdi

Avrupa ekonomik uçuşu sevdi
easyJet aralarında Türkiye’nin de yer aldığı altı Avrupa ülkesinin havaalanlarında tüketici alışkanlıklarıyla ilgili olarak gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı.

Emre Altıntaş-Türkiye Turizm


LONDRA- easyJet aralarında Türkiye’nin de yer aldığı altı Avrupa ülkesinin havaalanlarında tüketici alışkanlıklarıyla ilgili olarak gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın sonuçları şöyle sıralandı:

Avrupalılar uçuş rezervasyonlarını online yapıyor, uçakta cep telefonu ve internet kullanabilmeyi istiyor, Angelina Jolie ve George Clooney ile aynı uçakta uçmayı diliyor...

Avrupa’nın düşük tarifeli lider havayolu şirketi easyJet aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 6 Avrupa ülkesinin havaalanlarında tüketici alışkanlıklarıyla ilgili bir araştırma gerçekleştirdi.

Uçuş alışkanlıkları konusunda easyJet’in Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Slovenya ve Türkiye‘de yaptığı ankete göre sonuçlar şu şekilde:

 

*Polonyalıların %77’si, Macarların %63’ü, Hırvatların sadece %25’i, Slovenlerin ise sadece %30’u düşük tarifeli havayolları ile uçuyor.

 

*Uçmanın en güzel yanı seyahat süresinin kısa olması, güvenlik ve konfor.

 

*Hırvatların, Slovenlerin ve Türklerin %90’ından fazlası, düşük tarifeli havayollarının en büyük avantajının ucuz bilet olduğunu düşünüyor. Bunu takiben 24 saat online rezervasyon yapabilme, elektronik bilet gibi faktörler geliyor.

 

-*Bütün bu ülkelerde fiyat politikası, bir havayolu seçmede en önemli faktör. Ancak, Hırvatların %65’i havayollarının ününün de önemli olduğunu söylerken, Türklerin %71’i ve Slovenlerin %51’i için uçuş tarifesi çok önemli. Ayrıca, Slovenlerin %45’i rezervasyon ve ödeme sisteminin de bir havayolunu seçmede önemli faktörler olduğunu belirtti.

 

*Anket gelişen bir eğilimi de yansıtıyor:

 

Bugünlerde giderek daha fazla sayıda kişi bilet rezervasyonlarını internetten yapıyor (örn., Polonyalıların %83’ü ve Türklerin %61’i). Slovenlerin %56’sı ve Macarların %44’ü, aynı zamanda, seyahat acentelerini de kullandıklarını belirtti. Uçuş rezervasyonu yapan Hırvatlar arasında özel bilet satış kuruluşları (%46) ve Çekler (%34) arasında havaalanları da nispeten popüler.

 

*Türklerin %90’ından fazlası, ödeme için yaygın olarak kredi kartı kullanıyor, Macaristan’da ise kredi kartı kullananların oranı sadece %35.

 

*Bütün ülkelerde, uçuşlarda yapılan güvenlik uyarıları yolcular tarafından dikkatle izleniyor. Fakat, bazı istisnalar var: Hırvatların çoğu güvenlik gösterilerini izliyor, fakat neredeyse yarısı izlerken dikkatini vermiyor (%45).

 

*Uçuş alışkanlıklarına gelince, ankete katılan ülkelerdeki bütün yolcular uçakta kitap ya da gazete okuyor (ortalama %33) ya da uyuyor (%31). Hırvatların, Polonyalıların ve Slovenlerin çoğu, uçakta tanışmış olsalar bile, yanlarında oturan kişiyle sohbet ediyor.

 

*Türklerin, Hırvatların ve Slovenlerin çoğu, uçakta yanlarına oturmasını en çok istedikleri kişinin Angelina Jolie olduğunu söylerken, Çekler Petra Nemcova ile uçmak istiyor. Kadınlar en çok George Clooney ve Brad Pitt ile birlikte seyahat etmek istiyorlar.

 

*Yolculardan, yolculuklarının daha keyifli olması için bir dilekte bulunmaları istendiğinde, hızlı biniş (ortalama %39) ve on-line check-in (ortalama %26) ve uçakta cep telefonu kullanabilmeyi dileyeceklerini söylediler.

 

easyJet Halkla İlişkiler Müdürü Samantha Day , anket ile ilgili yaptığı açıklamada; “easyJet geçtiğimiz 12 ay içinde 38 milyondan fazla kişi taşıdı; Avrupa’nın her yerinden, farklı kültürlerden ve uçma alışkanlıkları değişik kişiler bizi seçiyor. easyJet’in, uçuş fiyatlarını herkese uygun hale getirerek ve müşterilerimize 24 saat online rezervasyon yapma, hızlı biniş, konforlu ve güvenli uçuş gibi çok çeşitli hizmetler sunarak, Avrupa’daki havacılık anlayışını değiştirdiğimizi söyleyebiliriz”dedi.

 

Anket hakkında

 

Anket havayolları terminallerinde uçuş deneyimi olan anonim katılımcılardan alınan uygun örneklemeler üzerinden yapıldı (her ülkede 500 kişi). Katılımcıların cinsiyet dağılımı eşit (%50 kadın, %50 erkek). Fakat, her ülkede cinsiyete göre oranlar farklı. Hırvatistan’da ve Çek Cumhuriyeti’nde katılımcıların çoğu kadın (Hırvatların %59’u ve Çeklerin %55’i). Türkiye’de ve Polonya’da ise katılımcıların çoğu erkek (%59 ve %57). Ayrıca katılımcıların yaşları da farklılık gösteriyor. Hırvatistan, Slovenya ve Polonya’daki anketlere ağırlıklı olarak gençler katıldı. 18 ve 25 yaş arasındaki katılımcıların ülkelere göre oranları: %57 Slovenya, %55 Hırvatistan ve %43 Polonya. Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan’da ise katılımcıların çoğu 25 yaş üzerinde: Türkiye’de %89, Çek Cumhuriyeti’nde %72 ve Macaristan’da %67.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.