• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 16 °C

AtlasJet'in CEO'sunun en zor anı

AtlasJet'in CEO'sunun en zor anı
AtlasJet’in CEO’su Tuncay Doğaner, 56 kişinin öldüğü Isparta’daki uçak kazasının ardından ilk röportajını CNBC-e Business dergisine verdi.

İSTANBUL- AtlasJet’in CEO’su Tuncay Doğaner, 56 kişinin öldüğü Isparta’daki uçak kazasının ardından ilk röportajını CNBC-e Business dergisine verdi. Doğaner “Allah kimseye böyle bir telefon aldırmasın” dedi.

CNBC-e Business dergisinin sorularını yanıtlayan AtlasJet’in CEO’su Tuncay Doğaner, Isparta’da meydana gelen ve 7’si mürettebat 56 kişinin hayatını kaybettiği kazayı nasıl öğrendiğini, ilk anda neler hissettiğini anlattı; sektör içinden gelen tepkilere yanıt verdi.
Neslihan Akdaş’ın yaptığı röportajda, Hava Kuvvetleri’nde jet pilotluğu yaptığını, 1986’dan bu yana ise sivil havacılıkta olduğunu söyleyen Doğaner’in; 2008 hedeflerinden bilet satışlarından ders alınması gereken noktalara, aile hayatından AtlasJet’in yakında başlayacak reklam kampanyasına kadar önemli açıklamaları, CNBC-e Business dergisinin şubat sayısında...

 

Doğaner, Isparta’daki uçak kazasıyla yaşadığı hayatının en zor anını, olaydan nasıl haberdar olduğunu, ilk tepkisini, enkaza ulaştıktan sonraki zor görevini şöyle anlattı:

 

ALLAH KİMSEYE BÖYLE BİR TELEFON ALDIRMASIN

“Yol Kontrol’den aradılar. Uçağın kayıp olduğunu söylediler. Bu devirde uçak kaybolmaz, düştüğünü anlıyorsunuz hemen. Allah kimseye böyle bir telefon aldırmasın. CEO ya da genel müdür olmanın en zor olduğu an hangi andır, diye sorarsanız, bu andır. Eşim, ne oldu, diye sordu; bir şey yok, dedim.

Hatta hâlâ bana sitem eder. Ondan sonra krizi yönetecek zinciri başlattım. Bu sırada eşim telefon konuşmalarını duydu ve ‘Sana göre ‘hiçbir şey yok’ demek, bu demek mi?’ dedi. O anda karınıza göstereceğiniz tavır ile çalışanlarınıza, sektöre ve topluma karşı göstereceğiniz tavır arasında fark olmaması gerekiyor.”

 

ÜÇ HOSTESİ BEN TEŞHİS ETTİM

“Ben dahil kim bu olaydan psikolojik olarak etkilenmediğini söylerse yalan söylemiş olur. Isparta’ya enkazın olduğu yere gittiğimiz zaman, enkaz içindeki üç hostesi ben tanımladım. Şirketin CEO’su olarak bunu yapmak zorundasınız. Oradaki ailelerin yanına teker teker gittim, konuştum.”

 

HEDEFLERİMİZ DEĞİŞMEDİ

Doğan, kazanın AtlasJet’i nasıl etkileyeceğini ise şöyle anlattı:

 

“2007’de hedeflediğimiz doluluk oranı yüzde 85’ti. Kazaya rağmen yüzde 86 ile kapattık geçen yılı. 2008 hedeflerimiz 2007 hedeflerimizle hemen hemen aynı; aynı rakamları hedefliyoruz. Bu yıl iç hatlara daha da yöneleceğiz.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.