• BIST 7948.6
  • Altın 1888.245
  • Dolar 28.8243
  • Euro 31.4404
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Atça'da 16. Deve Güreşi Şenlikleri

Atça'da 16. Deve Güreşi Şenlikleri
Aydın'ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça beldesinde yapılan 16. Atça Deve Güreşi Şenlikleri, geliri yüksek okul binasının yapımında kullanılacak.

AYDIN- Aydın'ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça beldesinde yapılan 16. Atça Deve Güreşi Şenlikleri, halkın yoğun katılımıyla yapıldı. Deve güreşleri müsabakaları sonucunda elde edilen gelirin, beldede yapılacak Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı yüksek okul binasının yapımında harcanacağı açıklandı.

Güreşleri, Sultanhisar Kaymakamı Orhan Mardinli başta olmak üzere, Atça Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, Kuyucak Belediye Başkanı A.Ulvi Akoğlu, Yenipazar Belediye Başkanı Zafer Savcı, AK Parti İl Başkanı İsmail Hakkı Eser, AK Parti Sultanhisar İlçe Başkanı İdris Pazarlı ile çok sayıda davetli izledi. Cumartesi gününden itibaren başlayan 16. Atça Deve Güreşi Şenlikleri'nde ilk gün antrenman amacıyla genç develer güreş tutarken, ikinci gün ise pehlivan develer güreş tuttu. Kaymakamlık, Atça Belediye

 

Başkanlığı, Kültür ve Turizm ile Atçalı Kel Mehmet Kupaları için Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden en iyi 120 pehlivan develeri güreş tuttu. Kıran kırana geçen güreş sırasında yenilen devenin rakipleri tarafından kovalanması heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Büyük bir heyecanla izlenen güreşlerin sonunda galip develerin sahipleri, kupaları protokolden aldı.

 

Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, güreşlerin gelirinin beldede yapılacak Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı yüksek okul binasının yapımında kullanılacağını ifade ederek, "Türkiye'nin Paris'i olarak bilinen Atçamız'da 16. Deve Güreşi Şenlikleri son hızıyla sürmektedir. Ata sporumuz olan deve güreşi geleneklerimizi korunması, yaşatılması, örf ve adetlerimizin gelecek nesillere aktarılması ve Atça Hayırsevenler Derneği'ne gelir elde edilerek beldemize yararlı işlerde kullanılması amaç edinilmiştir.

 

Yöre halkımızın da büyük bir heyecanla güreşleri izlemesi, sosyal açıdan kaynaşmanın sağlanması güzel bir olaydır. Bu yıl ilk defa ilk gün daylak güreşleri yaptık. Bu gün ise pehlivan develerimiz güreş tuttu. Çok güzel bir havada olaysız bir şekilde gerçekleşen güreşlerimizden halkımız çok memnun kaldı. Kalabalık katılımla gerçekleştirdiğimiz deve güreşi şenliklerimiz önümüzdeki yıllarda da sürecektir. Bu organizasyonda emeği geçen ve katılanlara çok teşekkür ediyorum" dedi.

 

Deve güreşlerini, bir gün önceden güreş alanının çevresine yerleştirilen traktör römorkları ve kamyon kasalarının üzerinden izleyen güreşseverler, piknik havasında geçen güreş müsabakalarından büyük zevk aldıklarını söyledi. 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.