• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 26 °C

Atatürk Havalimanı'nın "En"leri

Atatürk Havalimanı'nın "En"leri
Yılda 25 milyonu aşkın yolcuya hizmet veren Atatürk Havalimanı Avrupa'nın en iyi meydanlarının başında geliyor.

İSTANBUL- Yılda 25 milyonu aşkın yolcuya hizmet veren Atatürk Havalimanı Avrupa'nın en iyi meydanlarının başında geliyor. Yer hizmetleri ve uçuş kalitesiyle göz kamaştıran havalimanı aynı zamanda 38 bin personel için de ekmek kapısı işlevi görüyor.Nüfusu Türkiye'deki birçok şehirden fazla olan Atatürk Havalimanı Türkiye'nin gözbebeği olma özelliğini de koruyor. Türkiye'nin dünyaya açılan en büyük kapısı Atatürk Havalimanı'na her gün ortalama 65 bin yolcu giriş çıkış yapıyor.

Yaklaşık 38 bin personelin görev yaptığı havalimanında, Mülki İdare Amirliği, Koruma Şube Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, DHMİ gibi kamu kurumlarının yanı sıra yerli - yabancı 200'den fazla uçak şirketinin ofisleri yer alıyor.

Personelinin çokluğuyla İstanbul'un bazı ilçeleri ve Türkiye'nin bir çok ilinden daha çok nüfusa sahip olan Atatürk Havalimanı'nda yine Anadolu'daki bir çok şehirden çok su, et, ekmek, tuvalet kağıdı ile elektrik tüketiliyor.

Günün 24 saati hayatın devam ettiği Atatürk Havalimanı'nda resmi kurumlar ve uçak şirketlerinin dışında, sayıları 480'i bulan temsil gözetim şirketleri, yer hizmeti kuruluşları da yer alıyor.

Otel, otomobil kiralama ofisleri, hiç kapanmayan bankaları, lostra salonları, çiçekçisi, fotoğrafçısı, kuaförü, eczanesi, restoran ve kafeteryalarıyla terminal 7 gün 24 saat sayısız hizmet sunuyor, hatta havalimanında yolculara ve çalışanlara yönelik çıkartılan Gate adlı, 70 bin tirajlı bir dergi bile var.

Bu dev terminalin tüketim rakamları da şaşırtıcı boyutta.

Örneğin Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali'nde bugüne kadarki enerji tüketimi günlük ortalama 211 bin kw/h.

Bu tüketim aylık 6 milyon 330 bin, yıllık 77 milyon kw/h'e tekabül ediyor.

Bu tüketim rakamları 15 bin nüfuslu bir ilçenin kullandığı elektrik miktarına eşit.

 

ATATÜRK HAVALİMANI'NIN "EN"LERİ

 

Atatürk Havalimanı'nı tarifeli ve charter seferlerle birlikte dönemsel olarak 160 havayolu şirketi kullanıyor. Terminalin en yoğun olduğu günler Pazar, Pazartesi ve Perşembe. Havalimanı'nda, hava yolu şirketleri, yer hizmetleri kuruluşları, kamu kurumları, ticari kuruluşlar, temsil gözetim şirketlerinin sayısı 480'i buluyor. Atatürk Havalimanı'nda sadece TAV'a ait bin 109 güvenlik elemanı görev yapıyor.

Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminalleri'nden yılda ortalama 19 milyon 250 bin bagaj geçiyor. Günde bu rakam 55 bine ayda ise 1.6 milyonu buluyor. Havalimanında yüzölçümü 179 bin metrekareye yayılan 7 bin 76 araç kapasiteli Avrupa'nın en büyük monoblok otoparkı bulunuyor.

Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali günde ortalama 69 bin, yılda ise toplam 25 milyon yolcuya ev sahipliği yapıyor. İç ve Dış Hatlar Terminali'nde Türkiye'de tüketilen tuvalet kağıdı ortalamasının üzerine çıkılıyor. 193 tuvaletin bulunduğu terminallerde günde ortalama 40 bin 80 adet rulo tuvalet kağıdı, 160 litre sıvı el sabunu kullanılıyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminalleri'nde işletmeye açılmasından itibaren 36 bin 489 adet eşya unutuldu. TAV Kayıp Eşya Ofisi'ne ulaşan bu eşyalardan 31 bin 395 adedi sahiplerine teslim edildi.

49 noktada yeme-içme hizmeti verilen Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde, ayda ortalama 7 ton bakliyat, 9 ton kırmızı et, 20 ton meyve, 40 ton sebze, 166 ton içme suyu, 20 ton süt ve süt ürünleri, tüketiliyor.

Terminalde ayrıca ayda ortalama 1 ton kahve içiliyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 5225 metrekare alanda, 19 farklı mağazada duty free satış hizmeti veriliyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.