• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 28 °C

At gözlüğü ile bakarak turizm olmaz

Özkan Altıntaş

Geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın 6 önemli kentinde 22 seyahat acentesi, otel ve restoran yöneticilerinin yer aldığı Türk Hindistan Turizm Konseyi ile 12 günlük Türkiye tanıtımına katıldım.
Hindistan’ın Yeni Delhi, Kalküta. Ahmedabad, Haydarabad, Jandigar, Bombay gibi önemli 6 şehrinde workshoplar yapıldı, Yeni Delhi ve Bombay’da iki turizm fuarına katılındı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Havayolları ve Türk-Hindistan Turizm Konseyi işbirliğinde yapılan bu bir dizi etkinlikte 22 seyahat acentesi yaklaşık 1000’e yakın Hindistanlı seyahat acentesi ile buluştu. Hindistan Turizm Bakanı ile birlikte oldular.
Hindistan Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı ve bölge başkanları ile birlikte oldular.
Ayrıca Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile beraber olma fırsatı buldular.
Toplam 6 şehirde, 2 turizm fuarında Hindistanlıları sürekli olarak Türkiye anlatıldı. Katılan seyahat acentelerine Türkiye eğitimleri verildi. Bire bir görüşmelerde kataloglar, broşürler, cd’ler dağıtıldı. Hatta katılımcılara “Türkiye Specialist” sertifikası verilerek teşekkür edildi. Her toplantı sonrası açık büfe yemekler ikram edildi. Böylece Hindistanlı seyahat acentelerinin Türkiye’yi hiç unutmamaları sağlandı.
Böylesine önemli bir girişimlerde bulunan Türk-Hindistan Turizm Konseyi’nin yanında devletin gücünün daha etkin olması gerektiğini düşündük.
Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden Türk turizmi için umutsuz ülkelere savrulan paralar aklımıza geldi, üzüldük.
Geçtiğimiz aylarda Fransız ve İspanyol seyahat acenteleri ile İstanbul toplantılarına katılmıştım. Onların söylediklerini düşündüm.
Yükselen pazarlar konusunda hepsinin görüşü aynıydı.
Türkiye, Çin ve Hindistan önümüzdeki yılların yıldız ülkeleri olarak görülüyor. Bu durumda dünya turizm devleri Hindistan’ı görüyor. Ama bizim devletimiz göremiyor. Bize kalırsa Türk-Hindistan Turizm Konseyi’nin yıllardan beri yaptığı bu çalışmaya devlet bütün gücüyle katılmalıdır.
Hindistan’dan her yıl yurtdışına 12 milyon kişi seyahat amaçlı çıkıyor. Katıldığımız toplantılar ve fuarlarda herkesin gözünün Türkiye üzerinde olduğunu gördük. Bize gurur veren yaklaşımları ile mutlu olduk. Hindistanlı seyahat acenteleri “Asya’nın bittiği, Avrupa’nın başladığı, iki kıtanın buluştuğu İstanbul’da olmak müthiş bir duygu” dediler. Hatta İstanbul’u ziyaret edenler, Kız Kulesi’nin balkonundan iki kıtayı seyretmenin keyfini anlata anlata bitiremediler.
Onlar böyle diyor, ama devlet iki yakanın hikayesini canla başla sunmaya çalışanların yanında olmuyor.
Aslında ortada ortak bir menfaat var.
Hindistan’da tanıtım yapan Türk Hindistan Turizm Konseyi’nin çalışmalarının semeresinden sokaktaki simitçi bile faydalanacaktır. Birilerinin aklını başına almasının zamanı çoktan geldi de geçti diyoruz.
Türkiye’nin tanıtım bütçesi için iyi planlama yapılmalı ve yeni pazarlar ihmal edilmemelidir. Tabiri caizse at gözlüğü ile bakarak turizmden verim alınmaz.

Bu yazı toplam 3108 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.