• BIST 11053.97
  • Altın 2636.701
  • Dolar 33.0651
  • Euro 36.0704
  • İstanbul 34 °C
  • Ankara 32 °C
  • Antalya 35 °C

Arıtma tesisini Günay açacak

Arıtma tesisini Günay açacak
Mahmutlar'ın arıtma tesisini bakan Günay açacak. 30 bin metreküp gün kapasiteli arıtma tesisi, 8 milyon YTL'ye mal oldu.

ANTALYA -Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesinde yapılan arıtma tesisi tamamlandı. Dünyada uygulanan en son teknikle oluşturulan 30 bin metreküp gün kapasiteli arıtma tesisi, 8 milyon YTL'ye mal oldu. 19 Ocak'ta Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay'ın katılımıyla törenle resmi açılışı yapılacak tesis sayesinde beldenin 2045 yılına kadar arıtma sorunun çözüleceği bildirildi.
Belediyenin bahçesinde bulunan terfi merkezinde toplanan su, pompayla tesise basılıyor. Pompalanan su tesise gelerek kumu, yağı ayrıştıktan sonra, havalandırma havuzuna aktarılıyor. Havalandırma havuzunda üretilen bakteriler sayesinde, pis su temizleniyor. Buradan su çökeltme havuzlarına gönderilen su, çökeltme havuzunda dip ve üst sıyırıcılarla ayrıştırılıyor. Yüzde 100 kirli olan su yüzde 98 temizlendikten sonra bin 600 metre uzunluğundaki terfi istasyonundan denizin bin 300 metre uzağına boşaltılıyor.

 Mahmutlar Belediye Başkanı Alaattin Çakır, dünyada uygulanan en son teknikle oluşturdukları tesisi beldeye kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyledi. Tesis sayesinde beldenin yaklaşık 40 yıl arıtma sorunu yaşamayacağını ifade eden Çakır, arıtma tesisi projesi ve yağmur suyu projelerinin de Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığını aktardı. Arıtma tesisinin maliyetinin yarısını Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin karşıladığını hatırlatan Çakır, "Tesisin yapımı süresince birçok denetimden geçtik. Bakanlık teknik heyeti, ayda en az 2 defa tesisimize gelerek teknik kontrollerini yaptılar. Tesisimizin yapımını sağlıklı ve seri bir şekilde tamamladık. Bölge turizmi açısından bu tesisimizin öneminin bilincindeyiz. Beldemize teknik ve ödenek konusunda önemli destekler veren Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkür ederim." dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.