• BIST 8039.18
  • Altın 1681.03
  • Dolar 27.1592
  • Euro 28.926
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 28 °C

Antalya’yı Rus turist Ege’yi yerli dolduracak!

Antalya’yı Rus turist Ege’yi yerli dolduracak!
Antalya’da Rus turistlerin ağırlığı bu sezon daha fark edilir olacak. Rusların Avrupa seyahatinin yerini de Türkiye’nin aldığı vurgulanıyor. Yerli turist ise ağırlıklı olarak Ege’de konaklayacak.

İSTANBUL- Kıyı otellerinde açılış hazırlığı başladı. Tesisler nisan ve mayıs itibarıyla kademeli olarak haziran sonuna kadar açılma planı yapıyor. Otellerin korunaklı villa, bungalov tipi alanlarına ilgi yüksek. Antalya’da Rus turistlerin ağırlığı bu sezon daha fark edilir olacak. Rusların Avrupa seyahatinin yerini de Türkiye’nin aldığı vurgulanıyor. Yerli turist ise ağırlıklı olarak Ege’de konaklayacak.

Kıyı ve resort otellerde yaz sezonu telaşı başladı. Koronavirüs pandemisinin gölgesinde geçecek yeni sezonda bölge otelleri, başta ‘güvenli turizm sertifikası’ ve tüm tedbirleriyle süreci yönetmek için hazır.

antalya-kaleici,-009.jpgMarmara, Ege ve Akdeniz’deki otellerde kademeli açılış 9 Nisan’da yavaş yavaş başlıyor. Açılışlar, mayıs itibarıyla yoğunlaşacak. Yabancı turist grubu olarak Rusların çok daha fazla oranda Türkiye tatilini tercih edecekleri öngörülüyor. Hatta bu oranın, pandemi öncesi bir sezon kadar olabileceği tahmin ediliyor. Yine bir diğer önemli turist grubu ise Ukraynalılar olacak. Tercihlerin ise Antalya ve çevresinde yoğunlaşacağı görülüyor. Çanakkale’den Ayvalık’a; İzmir’den Muğla’ya geniş bir hatta ise yerli turistin yoğunluğu olacak. Yine bu bölgeler önce İngiliz ardından ise Alman turistleri bekliyor.

Neler etkiler?

Bölgelerdeki açılışların 2 temel belirleyicisi olacak. İlki, özellikle son dakikada artacağı düşünülen rezervasyonların şekillenmesi olarak görülüyor. İkinci belirleyici unsur ise, kısa çalışma ödeneğinin sektör için uzatılıp uzatılmayacağı. Ödenek son olarak mart ayı bitimine kadar uzatılmıştı. Ancak turizm ve yeme içme sektöründe ödeneğin haziran ayı sonuna kadar uzatılması talep ediliyor.

Aksi durumda işletmelerin istihdamlarını koruyamayacağına dikkat çekilirken, sektördeki tesislerin tam kapasite çalışamayacakları için yeterli mali gücü bulup açılmayı göze alamayacakları belirtiliyor.

MAYISTA BAŞLIYOR

Türkiye’de seyahat hareketliliğinin mayıs ayında başlayacağının görüldüğünü belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye ve dünyadaki salgın etkilerinin sürekli takip edildiğini söyledi.

Çorabatır, “Öncelikle yeni sezonu; ülkemizde ve Türkiye’ye seyahat edecek ülkelerdeki Kovid-19 salgını kaynaklı vaka sayılarının düşmesi belirleyecektir. Bu kapsamda aşı çalışmaları dünya turizmine umut verirken, aşılanma oranı da ülkeler arası seyahati daha güvenli kılacaktır. 2020 sezonunda olduğu gibi 2021’de de turizm hareketinin bayram itibarıyla iç pazardan başlayacağını öngörüyoruz. Beraberinde Rusya ve Ukrayna’dan geçen yıl olduğu gibi iyi bir talep geleceğini görüyoruz. Ardından ise Doğu Avrupa talepleriyle sezon devam edecektir” dedi.

Büyük avantaj...

Sururi Çorabatır, ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nın Türkiye’nin en büyük avantajı ve rekabette önemli kozu olduğunu ifade ederken, “Aşı çalışmalarının devam ediyor olması ve vaka sayılarının kontrol altında tutulmasıyla 2021 sezonunu daha iyi geçireceğimizi öngörüyoruz. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) aralıksız tanıtım faaliyetleriyle sayesinde; ayrıca sağlık altyapımız, hizmet kalitemiz, tesislerimiz ve bilinçli çalışanlarla ülke ve turizmciler olarak biz sezona hazırız” ifadelerini kullandı.

‘Güzel bir sezon bizleri bekliyor’

Yeni sezonun 2020’ye göre çok daha iyi geçeceğini tahmin ettiklerini anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, gelen taleplerden de bunu gözlemlediklerini dile getirdi.

İşler, Rusya’nın Antalya otellerinin doluluğunda bu yıl tek başına çok önemli bir yer edineceğini belirtirken, İngiltere’den de ciddi talep geldiğini söyledi. İşler, “Bayramla birlikte iç pazarın hareketleneceğini ardından ise Romanya, Polonya ve hızla da Rusya’nın devreye gireceğini görüyoruz. Haziran başında İngiltere pazarının açılması, temmuza doğru ise Almanların gelmesiyle güzel bir sezon bizi bekliyor. Antalya’yı Rusya, Ege’yi ise iç pazar dolduracaktır. Yukarda Ayvalık, Assos; burada Foça, Çeşme, Alaçatı, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye’ye kadar olan bölgede turistler dolu dolu bir tatil geçirecek” dedi.
 

‘Tesislerde açılış kademeli olacak’

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca, otellerin genellikle nisan ayını beklediklerini ve buna göre kademeli olarak açılışlarını yapacaklarını ifade etti.

2021 sezonunun da yine turistler tarafında ‘son dakika’ rezervasyonlarıyla şekilleneceğini vurgulayan Atmaca, “En büyük avantajımız, güvenli turizm sertifikası oldu. Bu yıl etkisini göreceğiz. Ancak tesislerin açılması ve istihdamın korunması için başlıca talebimiz, kısa çalışma ödeneğinin haziran sonuna kadar uzatılmasıdır. Turizm dünyada böylesine dip seviyeleri görmüşken, bir anda otellerin bu maliyeti kaldırması mümkün değil. Çünkü yine tam kapasite çalışamayacaklar ve turist sayısı normal yılların altında kalacak” dedi.
 

Türk turizmi virüsten bir adım önde...

Koronavirüsün ilk izleri görüldüğü günden bu yana Türkiye turizm sektörü, virüsten bir adım önde olmak için en hızlı hareket eden sektörlerden oldu. Bu dönemde stratejik bir adım olarak ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’ öne çıktı. Program, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlandı. Sertifika programı, 01.01.2021 tarihinden itibaren oda sayısı 30 ve üzeri olan konaklama tesisleri için zorunlu olarak uygulanıyor.

DÖRT BÖLGE DÖRT GÖRÜŞ

Pandemi modası villa tatili...

Koronavirüs pandemisinin getirdiği belirsizlikler nedeniyle ilk büyük şok olarak 2020 sezonunda tüm dünyada sektörün büyük bir daralma yaşadığına işaret eden Swissotel Resort Bodrum Beach Hotel Müdürü Barış Gençoğlu, ancak aşı çalışmalarıyla birlikte pandemi döneminde turizmin bu sezonda altın yılını yaşayabileceğini söyledi. Yine son dakika rezervasyonlarının öne çıkacağını öngördüklerini anlatan Gençoğlu, “Açılışımızı yaptığımız 2015 yılından itibaren ortalama yüzde 50 iç pazar misafiri ağırlıyoruz. 2021 yılı erken rezervasyonları ve talepleri incelediğimizde Rusya ve Ukrayna bölgesinden daha yoğun talep alıyoruz. Yaz sezonunda ise ağırlıklı misafir profilini yerli turistin oluşturacağını, 2. sırada ise BDT pazarının yer alacağını, ardından önceki yıllarda ağırladığımız Orta Doğu bölgesinden misafirlerin bulunacağını düşünüyoruz. Pandemi sonrası değişen tatil anlayışı en çok villalarımıza olan talebi artırdı” dedi.

Avrupa temkinli ama talep ciddi

2021 yaz sezonunun geçen yılın çok üzerinde bir dolulukla geçirileceğini tahmin ettiklerini anlatan Kaya Palazzo Golf Resort Otel Genel Müdürü Alper Türlü, alınan ilk sinyallerin iyi bir yaz sezonuna işaret ettiğini vurguladı.

Türlü, “Tesisimiz şu an açık. 2020 sezonunda, dünya genelindeki turizmdeki kayıp yüzde 85’leri bulurken, Türkiye bunu yüzde 65’lik kayıpla atlattı. Bunu da Türk turizmcisinin dinamizmi olarak görebiliriz. 2021 yazında ise 2019 yılı rakamlarına ulaşmaya çalışacağız. Şu an aldığımız ilk sinyaller yeni düzenlemeler ile birlikte ciddi bir talebin olacağı yönünde” dedi.

İç pazardaki son dakika rezervasyonlarının sezona yön vereceğini anlatan Alper Türlü, “Şu an özellikle BDT ülkelerinden talep akışı başladı, her ne kadar otellere direkt yansıması olmasa da, büyük tur operatörlerine talepler gelmeye başladı. Avrupa biraz temkinli ama ciddi bir talebin oluşacağı görülüyor” diye konuştu.
 

İç pazar ve 5 ülke dikkatleri çekiyor

Fethiye bölgesindeki Club & Hotel Letoonia 2021 sezonunu 9 Nisan’da açıyor. Yerli ve yabancı turistlerden rezervasyon akışının sürdüğünü anlatan Club & Hotel Letoonia Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Gazel, bu sezon iç pazar, İngiltere, Almanya, Hollanda, Rusya ve Ukrayna’nın dikkat çeken ülkeler olacağını dile getirdi. Pandemi döneminin dünyada en çok seyahat üzerinde olumsuz etkileri olduğuna vurgu yapan Gazel, tesislerinin 2020 yılını turizm Ar-Ge’sine odaklanarak ve ‘yeni normal’ kavramına adapte edilerek geçirildiğini söyledi.
Gazel, “Bu yıl misafirlerimizin evlerine yalnızca güzel tatil anılarıyla değil, kazanılmış yeni deneyimlerle de dönmelerini arzu ediyoruz. Tesisimiz ağırlıklı olarak, birbirinden bağımsız bungalov ve villa süitlerden oluşuyor. Misafirlerimiz doğayla iç içe bir alanda kimseyle temas etmeden, sosyal mesafe kurallarını esnetmeden tatil yapabilecek” dedi.

‘Nisan ve mayıs belirleyici olur’

Özellikle Avrupa Birliği’nde tartışılan ‘aşı pasaportu’ ya da AB’nin kullanmadığı aşıların da Avrupa tarafından teyidi konularının Türkiye turizmi için bu yıl öne çıktığını anlatan Hilton Dalaman Sarıgerme Resort and Spa Genel Müdürü Ali Tunç Batum, bu tedirginliklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti. Şu anda bir rezervasyon akışının az da olsa başladığını anlatan Batum, şunları söyledi:

“Türkiye, dünya turizminde güçlü bir pazar ve mutlaka her misafir tekrar tekrar gelmek istiyor. Nisan ve mayıstaki son durum aslında bu gelişlerin belirleyicisi olacak. İngiltere, Rusya ve Ukrayna ağırlıklı bir sezon düşünüyoruz. Ardından Avrupa ülkelerinde hareket başlar ancak temkinli bir talep artışı olacaktır. Yerli turistin ise rezervasyonları başladı. Tabii pandeminin bütçeleri zorlaması, yarattığı huzursuz ortam nedeniyle burada da normale dönüş hemen olmayacaktır. Otelimizi 28 Nisan itibarıyla açmaya hazırlanıyoruz.”

Kaynak: Milliyet / Duygu Erdoğan
Bu haber toplam 1218 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.