• BIST 11085.44
  • Altın 2636.701
  • Dolar 33.0651
  • Euro 36.0704
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 31 °C
  • Antalya 33 °C

Antalya raylı sistem projesi

Antalya raylı sistem projesi
Antalya Belediyesi’nin 2020 yılı ihtiyaçlarına cevap verecek ve toplu taşımada devrim yaratacak Hafif Raylı Sistem Projesi’nin yapım çalışmaları hızla sürüyor.

ANTALYA-Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı ihtiyaçlarına cevap verecek ve toplu taşımada devrim yaratacak Hafif Raylı Sistem Projesi’nin yapım çalışmaları hızla sürüyor. Hayvanat Bahçesi- Meydan arasındaki ilk etap için, ihaleyi kazanan Alarko-CAF ortak girişimi Otogar ve Çallı Kavşaklarını alttan geçmek için tünel kazı çalışmalarını sürdürüyor. Güzergahı, Fatih Depolama alanına bağlayacak tünel geçişi için Burdur yolunun çıkış şeridi trafiğe kapatıldı ve kazı işlemlerine başlandı. Depolama alanı inşaatı da devam ediyor.

Otogar Kavşağı’nda 84 bin 390 metreküp kazı yapılırken, servis yolu menfez ve yağmur suyu deplase çalışmaları sürüyor. Trafiğe kapatılan Çallı Kavşağı’nda ise bugüne kadar 19 bin 926 metreküp kazı yapıldı. Kavşakta yağmursuyu drenaj ve 1200’lük içme suyu deplase çalışmaları aralıksız devam ediyor. Depolama alanı bağlantısı için alttan geçilecek Burdur karayolunun gidiş istikameti trafiğe kapatıldı ve kazı çalışmalarına başlandı. Fatih Depo alanı bağlantı hattında bugüne kadar yaklaşık 6 bin 200 m3 kazı yapıldı. Pompa odalarının izolasyonları tamamlandı. Fatih Depolama alanın temel kazıları da tamamlanırken, atölye binası, hat malzeme deposu, dış yıkama ünitesi ve giriş kontrol binası inşaatlarına başlandı.

 

14 DURAĞIN İKİSİ YER ALTINDA

Antalya 1. Aşama Raylı Sistemi, yaklaşık 11.5 kilometre uzunluğunda bir hafif raylı sistem projesidir. Bu sistemin; 8030 metresi, 50 km/saat yüksek hız yapılan hafif metrodan,1577 metresi, 40 km/saat hız yapılan tünelli hafif metrodan, 280 metresi, 20 km/saat hız yapılan tünelli depo geçişinden oluşuyor. Sadece Muratpaşa- Doğu Garajı arasındaki 1242 metrelik bir kısmı araçla birlikte projelendirilmiş klasik anlamda bir cadde tramvayı şeklinde. 14 durağın ikisi; Otogar ve Çallı Kavşağı yer altında olacak. Otogar önündeki durakta insanlar Avrupa’da olduğu gibi yer altından yürüyen bantlarla hafif metrodan inip Otogar’a ulaşabilecek. Çallı Kavşağı’nda da aynı şekilde hafif metro yer altından geçecek ve trafiği aksatmayacak. Güney kuzey hattında bu iki kavşakta hafif raylı sistem inşaatı ile araçlar için tünel geçişi de yapılacak. Antalya 1. Aşama Raylı Sistem Projesi’nin ilk etabı, Hayvanat Bahçesi’nden başlayıp, Otogar, Dokuma, Çallı, Şarampol, İsmetpaşa, Doğu Garajı, Ali Çetinkaya caddeleri güzergahını izleyerek Meydan’da son bulacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.