• BIST 11139.46
  • Altın 2600.205
  • Dolar 33.0729
  • Euro 36.1196
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 31 °C

Amerika gündeminde bir Türk’ün yazdığı kitap var: Oyun değiştirici

Doğan Satmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump bugünlerde bir Türk’ün yazdığı ve Amerika’da İngilizce yayımlanan bir kitabın kapağında buluştu.

oyun-degistirici.jpg

Kitabın adı “Gamechanger” yani “Oyundeğiştirici”.

Ancak aslında kitapta, iki lider birden anlatılıyor. Bu yüzden “Oyundeğiştiriciler” demek daha doğru. 

Kitabı yazan Erbil Günaştı bir Türk. Ancak yıllardır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. Bir dönem, Cumhuriyetçi Parti’den belediye başkan adayı oldu. 

Kitabı uluslararası düzeyde tanınmış bir gazeteci olan Daphne Barak ile birlikte yazmışlar. 

Daphne Barak, röportajları CNN İnternational’da yayımlanmış bir gazeteci. Türkiye’de de yıllarca Hürriyet için çalıştı. Dönemin Başkan adayı Hillary Clinton’la sayfa sayfa röportajları çıktı Hürriyet’te. 

Artık yayımlanmayan Habertürk Gazetesi’nde de uzun bir dönem görev aldı. Kendisi bir Yahudi ve bir dönem İsrail Başbakanı olan Ehud Barak’la da kuzen. Yani hem Amerika, hem İsrail, hem de Ortadoğu’yu çok yakından tanıyan kilit isim. Ayrıca pek çok Hollywood yıldızı ile de iyi arkadaş.

oyun-degistirici-001.jpg

Daphne Barak ve Erbil Günaştı’nın çok önemli bir yanları var. İkisi de Cumhuriyetçi Partisi’nin üyesi ve Başkan Doland Trump ve ailesi ile çok yakın ilişki içindeler. 

Erbil Günaştı ABD’de Türk misyonunda görev aldığı yıllardan beri AKP ve Erdoğan’ın çevresiyle de tanışıyor.

Kısaca kitabın yazarı Erbil Günaştı da, ona yardım eden Daphne Barak da Trump ve Erdoğan’I çok yakından tanıyorlar. Kitabın tanıtım bülteninde şöyle deniliyor:

“Erbil Günastı, hem Erdoğan'ı hem de Trump'ı şahsen hem profesyonel hem de uzun zamandır yakından tanıyan yeni bir Amerikalı. Partneri Daphne Barak ile birlikte, Türkiye'de çok iyi tanınıyor. Erdoğan ile çok geçmişte pek çok kez karşılaştı. Daphne Barak ise son 20 yılda Donald J. Trump ile aile üyeleriyle daha derin ve daha uzun süreli kişisel ve özel ilişkiye sahip olan kişi.İki Amerikalı, bir Türk diğer Yahudi.”

Kitapta, S400 füzelerinden, F 35 uçaklara, Türkiye-ABD ticari ilişkilerine, yaşanan gerginliklere dönük ayrıntılar da yer alıyor. 

 

Kitabı basan yayınevinin de Cumhuriyetçilere yakın bir yayınevi olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim. 

Kitabı okuma şansım olmadı ancak adını çok beğendiğimi itiraf etmeliyim. 

“OYUNDEĞİŞTİRİCİ”.

Hem Erdoğan’ı, hem Trump’ı, hem de Rusya’da Putin’ı bundan daha iyi anlatacak bir kelime yok.

Türkiye’de Erdoğan, bütün paradigmaları yıkan sayısız icraatla iktidarının 18’inci yılını sürüyor. 

Rusya’da Putin 20 yıldır bütün beklentileri tersine çevirecek icraatlara imza attı.

Ve Trump ABD’de herkesi şaşkına çevirecek ne kadar şey varsa, hepsini yapıyor. Afganistan’ın Talibanlarını gizlice Camp David’e bile çağırıp, vazgeçiyor. 

“Oyundeğiştirici” liderler sadece bu üç ülkede değil, başka yerlerde de ortaya çıktı. Son örnek İngiltere Başbakanı Boris Johnson.

Büyük dedesi bir Türk olduğu halde, “Eğer Türkiye Avrupa Birliği’ne gelirse, 80 milyon Türk Londra’ya dayanır” şeklindeki devasa bir yalan üzerine kampanya yaptı, İngiltere halkını Avrpa Birliği’nden ayrılma konusunda kandırdı. Bu sayede başbakan oldu, halen de ülkesinin çıkarlarının tersine AB’den ayrılmak için uğraşıp duruyor. Kampanyası da aynı:

İngiltere AB’den çıkarsa para kazanırız.

Oysa işin gerçeği, İngiltere AB’den ayrılırsa para kaybedecek.

Her neyse…

Bakalım Amerika’da basılan “Gamechanger” Türkçe’ye çevriliqp, Türkiye’de de yayımlanacak mı?

Bu yazı toplam 1890 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.