• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

Amasya’da marka kent toplantısı

Amasya’da marka kent toplantısı
Kültür ve Turizm Bakanlığının 750 milyon YTL yatırım yapmayı planladığı “Marka Kentler” toplantılarınin ilki Amasya’da Bakan Günay’ın katılımı ile başladı.

AMASYA- Kültür ve Turizm Bakanlığının 750 milyon YTL yatırım yapmayı planladığı “Marka Kentler” ile ilgili toplantıların ilki Amasya’da Bakan Ertuğrul Günay’ın katılımı ile başladı.

Amasya Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Kentsel Ölçekte Markalaşma'' konulu toplantıya katılan Günay, Türkiye'de turizmin gelişmesi için başlattıkları kentsel ölçekli markalaşma toplantılarının birincisini Amasya'da yaptıklarını söyledi.

Marka kentler çalışmasının turizmde 2023 yılı için belirlenen hedefe ulaşmak için önemli araçlardan biri olduğunu vurgulayan Günay, şöyle devam etti:

''Deniz turizmi dışında da Türkiye'nin ilgi çekici yöreleri var. Mesela Edirne, Trabzon, Sivas, Hatay, Mardin, Gaziantep, Nevşehir gibi iller çeşitli özellikleriyle gerçekten, dünyada bulundukları ülkenin isminden de önce tanıtılabilecek yerlerdir. Amasya'da böyle bir şey olsun istiyoruz. Marka olmak böyle bir şey. Ülkenin adını düşünmeden şehrin adını, yörenin adını akla getirebilmek. Antalya böyle olmaya başladı. Kapadokya böyle olma imkanı taşıyor. İstanbul da öyle.''

Toplantıda konuşan Amasya Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise Amasya'nın 7500 yıllık tarihi geçmişi olduğunu ifade ederek, kentin geçmişine yaraşır bir kutlama planladıklarını belirtti.

Marka kent olan Amasya'nın öz geçmişinden aldığı güçle öz geleceğini inşa etmeye ihtiyacı olduğunu ifade eden Lekesiz, kültür turizminin geliştirilmesi adına çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Belediye Başkanı İsmet Özarslan da yaptığı konuşmada, Amasya'nın 13 medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu'nun ender kentlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, kentin geçmişinde yaşamış uygarlıkların izlerinin geleceğe tanıtılmasının önemli olduğunu kaydetti.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.