• BIST 7948.6
  • Altın 1889.487
  • Dolar 28.8486
  • Euro 31.4581
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Alman çocuklara Nasrettin Hoca

Alman çocuklara Nasrettin Hoca
Manavgat 'a kısa süreli tatile gelen Alman aileler, tatile getirmedikleri çocukları için Türkiye'den hediye olarak Almanca Nasrettin Hoca kitabını satın alıyor.

Abdurrahman Büyükkeskin /Cihan


ANTALYA -Alman çocuklar, Nasrettin Hoca'nın fıkralarını okuyarak hayata gülümseyerek bakacak. Antalya'nın Manavgat ilçesine kısa süreli tatile gelen Alman aileler, tatile getirmedikleri çocukları için Türkiye'den hediye olarak Almanca Nasrettin Hoca kitabını satın alıyor.

Alman anne babalar, çocuklarına Die Schönsten Anekdoten Von Nasrettin Hoca, kitabını almadan önce fıkraları okuyarak kendileri gülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı 116 sahifelik Almanca kitapta resimli 26 Nasrettin Hoca fıkrası bulunuyor.

 Manavgat Şelalesi'ni gezmeye gelen Alman ailelerin Nasrettin Hoca fıkra kitabını karıştırdıktan sonra gülerek kaç para diyerek sorduğunu ifade eden Almanca ve İngilizce kitap satıcısı Selim Yılmaz, bir ay içinde Alman, Hollandalı ve Avusturyalı 16 adet kitap sattığını söyledi.

 

Anne ve babaların, kitabı almadan önce içindeki fıkralardan bazılarını okuyarak güldüğünü belirten Selim Yılmaz, 2007 yılı başında aldıkları 84 kitaptan 6 adet kaldığını ifade etti.

 

Yılmaz, "Alman aileler Nasrettin Hoca fıkra kitabını tuttu. Kitabın fiyatını 12 YTL satıyoruz, sattığımız kitaplardan bir tek turist 10 YTL'e satarmsın demedi. Almanca Nasrettin Hoca kitabı sayesinde Alman çocukları yakında Türkçe 'parayı veren düdüğü çalar' diyecek" diye konuştu.

 

Ortopedi doktoru eşi ile birlikte 3 yıl önce Manavgat'ın Side beldesinde satın aldıkları evlerindeki tamir için 4 günlüğüne Türkiye'ye geldiklerini ifade eden Dr. Marc Saminko, Almanya'ya dönmeden önce hediye olarak 7 yaşındaki kızları Joyce'ye Nasrettin Hoca fıkra kitabı aldığını söyledi. Kitabı alır almaz Nasrettin Hoca'nın 4 fıkrasını okuduğunu belirten Marc Saminko, kızının da kitabı okuyunca Türklerin mizah ustasının fıkralarına güleceğini tahmin ettiğini kaydetti.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.