• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 22 °C

Alarko-Leröy'den somon döner

Alarko-Leröy'den somon döner
Alarko-Leröy Ar&Ge Grubu'nca üretim fikri geliştirilen “Somon Döner” şeflerin özel uygulamasıyla farklı bir döner tadına dönüştü.

İSTANBUL- Alarko-Leröy Ar&Ge Grubu'nca üretim fikri geliştirilen “Somon Döner” şeflerin özel uygulamasıyla farklı bir döner tadına dönüştü.

Kılçıkları tamamen temizlenmiş, fileto haline getirilmiş somon balığı değişik baharatlarla marine edilerek döner haline getiriliyor, yeşilliklerle servis ediliyor.

Görsel olarak et ve balık dönerine benzeyen somon döneri lezzet olarak balıktan daha farklı bir damak tadı taşıyor.

Alarko-Leroy “Somon Döneri” projesini yoğun bir Ar&Ge çalışmasının sonunda hayata gerçekleştirdi.

Şirket Genel Müdürü Bülent Işık "Tüketiciye yeni ürünler sunmanın yolunun onlarla bilgi ve ürün açısından paylaşım içinde olmak ve yeni lezzetlere açık olmaktır." diyor, somon'un daha geniş kitlelere ulaşmasında yeni ürün fikirlerinin önemli olduğunu ifade ediyor.

Somon iri olması ve kemiksiz çok büyük parçalar verebilmesi nedeniyle çok farklı şekillerde kullanılmaya uygun bir balık.

Fümesi, filetosu, pastırmasıyla sofralarımızı süsleyen somon, son olarak da geleneksel damak tadımıza uygun olan döneriyle karşımıza çıkıyor.

Üstelik besin değerleri açısından hem yetişkinler hem de çocuklar için sağlıklı bir yiyecek niteliğinde.

Tadanlardan gelen olumlu görüşler üzerine somon döner dönercilerin de yeni gözdesi olacak gibi gözüküyor.

Özellikle balığı fazla tüketmeyen çocukların bile damak zevkine uygun bir alternatif.

Somon balığı Omega 3 ve Omega 6 açısından zengin bir besin olması nedeniyle çocuk ve yetişkinlerin sıkça tüketmesi gereken gıdaların başında geliyor, çünkü bu yağlar özellikle çocukların kemik ve zekâ gelişimi açısından büyük önem taşıyor.

Somon sağlıklı beslenmemize büyük katkılar sağladığı gibi doyumsuz lezzetlere de dönüştürülebiliyor. Türkiye de taze somon Migros, Metro, Real ve Carrefoursa ile balık hallerinde bulunuyor. Başta sağlıklı beslenme adına ve biraz da moda olarak mutfağımıza giren somon kısa zamanda sofralarının vazgeçilmez bir yiyeceği oldu. Bunun nedeni, lezzeti kadar çabuk pişirilip sofraya getirilebilmesi. Bu özelliği, yemek hazırlamaya kısıtlı zamanı olan, çalışanlar için de önemsenecek bir avantaj.

Somon balığının ülkemizde üretimi yok. Soğuk denizleri seven bu balık için Türkiye'nin denizlerinin ısısı uygun değil. Alarko somonu dünyaca ünlü ve güvenilir bir balık firması olan Hallvard Leröy'den taze olarak ithal ediyor.

Beynimizin yüzde 60'ı yağdan oluşuyor ve bilim adamları bu yağın en azından %30'unun Omega 3 yağlı asitlerinden olduğu görüşündeler. Vücudumuzdaki hücreleri geliştirmekle görevli Omega 3 yağlı asitlerini yalnızca yediklerimiz aracılığıyla alabiliyoruz. Yani vücudumuz üretemiyor. Bu nedenle vücudumuzun gıdalarla yeterli miktarda Omega 3 almasını sağlamak önem taşıyor. Omega 3'ün bulunduğu gıdaların başında ise somon ve uskumru gibi yağlı balıklar geliyor

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.