• BIST 8304.83
  • Altın 1674.326
  • Dolar 27.2053
  • Euro 28.8253
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

Alanya'da havalimanı sevinci

Alanya'da havalimanı sevinci
Gazipaşa Havaalanı ihalesinin DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından onaylanması Antalya'nın Alanya ilçesinde sevinçle karşılandı.

ANTALYA -Gazipaşa Havaalanı ihalesinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından onaylanması Antalya'nın Alanya ilçesinde sevinçle karşılandı. Yaklaşık 5 ay aradan sonra havaalanı ihalesinin onaylanması turizmcileri umutlandırdı. Havaalanının açılmasını tarihi bir fırsat gören turizmciler, Alanya'da turizmin 12 aya yaymak için ciddi bir ivme kazanılacağını düşünüyor. Gazipaşa Havaalanı'nın açılmasıyla bölgede turizmin yanı sıra emlak ve tarım sektörünün yeniden hareketleneceğine inanıyor. Yeniden düzenlenerek 9 ay içinde hizmete açılması öngörülen havaalanında çalışmaların başlaması için yarın (4 Ocak) TAV firmasına yer teslimi yapılacak. Gazipaşa Havaalanı'nın ihalesi 2007'nin son günü onaylanmıştı.

'ULAŞIM SORUNU ORTADAN KALKACAK'

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı (ALTİD) Başkanı Gülçin Güner, Alanya ve Antalya arasında yıllardır yaşanan ulaşım sorununun Gazipaşa Havaalanı'nın açılmasıyla birlikte ortadan kalkacağını söyledi. İhalenin geç onaylansa da havaalanının açılacak olmasının Alanya için bir dönüm noktası olduğunu aktaran Güner, "Yaklaşık 8-9 aylık bir çalışma sonunda havaalanının 2008 yılının yaz döneminde işletmeye açılacağını umut ediyoruz. Böylece Alanya ve Gazipaşa turizmde ciddi mesafe kat edecek. Alanya'da turizmi 12 aya yaymak için ciddi bir ivme kazandık. Bunu çok iyi değerlendireceğiz." dedi.

Havaalanının açılacak olmasının Alanya başta olmak üzere tüm bölge için çok önemli olduğunu belirten Oba Otelciler Birliği Başkanı Hızır Bozdoğan, "Bu tarihi fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz." dedi. Bozdoğan, havaalanının açılmasıyla birlikte Alanya'ya ulaşım daha da kolaylaşacağı için özellikle tur operatörlerinin 2008 yılında ilçeye daha fazla talep göstereceğinin altını çizdi. Antalya Havalimanı'nın doğu bölgesinde kalan otelcilerin Alanya ve çevresine büyük yatırımlar yapmak için birbirleriyle yarışacağına değinen Bozdoğan, yaşanan hareketliliğin emlak ve gayrimenkul piyasasını da canlandıracağını ifade etti.

Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Mustafa Kahya, havaalanının açılmasıyla birlikte otellerin kış aylarındaki doluluk oranlarının üst seviyeye çıkacağını söyledi. Artan talepten dolayı kışın kapanan otellerin açık kalacağını belirten Kahya, Alanya turizminin büyük bir ivme kazanacağına inanıyor. Kış aylarında kapanan oteller nedeniyle çok sayıda çalışanın işsiz kaldığını aktaran Kahya, "Havaalanı ile birlikte kış aylarında kapanan otellerde büyük düşüş yaşlanacak. Oteller yıl boyu açık olacağı için personeller işten çıkarılmayacak. Otellerdeki personeller sürekli çalışacak. Böylece işsizlik olayı da ortadan kalkacak. Kalifiyeli eleman sıkıntısı yaşanmayacak." diye konuştu.

Onayı 2008 yılının en iyi haberi olarak değerlendiren Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ise, havaalanı konusunda elinden gelen çabayı sarf eden herkese teşekkür etti. Sipahioğlu, "Bu süreçte kazanan Alanya oldu. İlçemiz ekonomik yönden büyük bir gelişme kat edecek." dedi.

'DEMİRTAŞ BELDESİ YILLARDIR HASRETİNİ ÇEKTİĞİ TURİZMDEN PAYINI ALACAK'

Havaalanı ihalesinin onaylanmasından dolayı Alanya - Gazipaşa arasında bulunan Demirtaş beldesinde de ayrı bir sevinç var. Havaalanı açılmasıyla birlikte turistlerin karayoluyla Alanya'ya geçeceği yol güzergahında bulunan Demirtaş beldesinin, yıllardır hasretini çektiği turizmden payını alacağı belirtiliyor. Demirtaş beldesi Belediye Başkanı Mustafa Karagöz, havaalanıyla birlikte beldenin turizme açılacağını kaydetti. Beldedeki arsa fiyatlarının artacağına inanan Karagöz, "Havaalanı ile birlikte beldemize büyük talepler olacak. Bu kapsamda yatırım hızlanacak. Böylece turizm ve emlak sektörü yöneticilerinin gözdesi haline geleceğiz." Şeklinde konuştu.

'EMLAK SEKTÖRÜ YENİDEN CANLANACAK'

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay, havaalanını açılmasıyla birlikte emlak sektörünün yeniden canlanacağını söyledi. Atıl durumda bulunan havaalanının açılması için TAV Firması'nın işe iki elle sarılması gerektiğine dikkat çeken Balıktay şunları söyledi: "Bir an önce havaalanı açılmalı. Çünkü havaalanı Alanya, Gazipaşa, Anamur ve bu ilçelerin beldeleri için büyük önem taşıyor. İlçeye gelecek olan yabancı turistlerin sayısı artınca emlak sektörü de canlanıyor. Bu nedenle turizmciler kadar biz de havaalanının açılması için çaba sarf ediyoruz."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.