• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 26 °C

Akşehir dünyanın tescilli merkezi

Akşehir dünyanın tescilli merkezi
Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği'nin yaptığı başvuru üzerine Konya'nın Akşehir ilçesinin ''Dünyanın ortası'' olduğu 10 yıllığına tescillendi

KONYA-Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği'nin yaptığı başvuru üzerine Konya'nın Akşehir ilçesinin ''Dünyanın ortası'' olduğu 10 yıllığına tescillendi.

             

Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği, Nasreddin Hoca'nın ''Dünyanın Ortası Akşehir'' fıkrasından yola çıkarak Türk Patent Enstitüsüne (TPE) tescil başvurusunda bulundu ve  Markaların Korunması Hakkında 556 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname'ye göre, ''Dünyanın Ortası Akşehir'' şeklinde tescil belgesi aldı.

 

-''DÜNYANIN ORTASININ AKŞEHİR OLDUĞU'' RESMİLEŞTİ

 

Dernek Başkanı Taner Serin, Türk Patent Enstitüsüne 22 Aralık 2006 tarihinde yaptıklarını tescil başvurusunun kabul edildiğini ve başvuru tarihinden itibaren 10 yıl geçerli olmak üzere ''Dünyanın Ortası Akşehir'' tescil belgesi verildiğini söyledi.

 

Geçen yıldan beri Nasreddin Hoca Türbesi'nin önünde bulunan ''Dünyanın Ortası'' yazısının üzerine ayak basan kişiye, ''dünyanın ortasına ayak bastı sertifikası'' vermeye başladıklarını ifade eden Serin, bu belgeyle birlikte dünyanın ortasının Akşehir olduğunun resmilik kazandığını kaydetti.

 

AMAÇ, AKŞEHİR'İN ADININ 'DÜNYANIN ORTASI' İLE DE ANILMASINI SAĞLAMAK

 

Amaçlarının Akşehir'in adının, Nasreddin Hoca'nın en bilinen fıkralarından olan ''dünyanın ortası'' ile de anılmasını sağlamak olduğunu belirten Serin, ''Bu tescil, ticari ürünlerin tescil edilmesindeki sınıflama derecesi olan, 16. ve 21. sınıflarda, her türlü ticari üretim malzemelerinde kullanılmak üzere verilmiştir. Bu kapsamda özellikle hediyelik eşya üretiminde ilçemize büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz'' dedi. Nasreddin Hoca'nın dünyanın ortasıyla ilgili fıkrası ise şöyle: ''Çevreden bir grup insan, Nasreddin Hoca'yı çevirip 'Hocam size bir sorumuz var' demişler: ''Hocam, dünyanın ortası neresi?''... Hoca, beş on adım ilerlemiş, bastonunu yere saplamış. ''Dünyanın ortası burasıdır'' demiş. Şaşkın şaşkın bakan kişiler, ''Nasıl olur Hocam'' demişler. Hoca da ''İnanmazsanız ölçün...'' diye yanıt vermiş

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.