• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 16 °C

Akçakale Sınır Kapısı fiilen açıldı

Akçakale Sınır Kapısı fiilen açıldı
Türkiye ile Suriye arasındaki dostluk köprüleri ve sınır ticaretinin geliştirilmesi amacıyla geçtiğimiz yapımına başlanılan Akçakale Sınır Kapısı fiilen açıldı.

ŞANLIURFA -Türkiye ile Suriye arasındaki dostluk köprüleri ve sınır ticaretinin geliştirilmesi amacıyla geçtiğimiz yapımına başlanılan Akçakale Sınır Kapısı fiilen açıldı.

Resmi olarak henüz açılmayan sınır kapısındaki işlemlerin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın girişimileriyle hızlandırılacağı bildirildi.

 

 

Şanlıurfa bugün aralarında Suriye'nin Rakka Valisi Ahmet Şahade Halil, Emniyet Müdürü Mithat Esad Toma, Başsavcı Ubeyd El Hasan, Rakka Vilayeti Meclis Başkanı Abdurrahman El Hammade ile 16 kişi ve 3 gazeteciden oluşan bir heyeti konuk etti.

 

Akçakale Sınır Kapısı'nda Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan tarafından karşılanan heyet sınır kapısındaki incelemelerde bulunduktan sonra valilik makamına geçerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Geliş amacına yönelik açıklamalarda bulunan Rakka Valisi Ahmet Şahade Halil, Türkiye ile Suriye arasındaki gerek ticaret ve gerekse dostluk ilişkilerine yönelik gelişmelerin memnuniyet verici bir boyuta ulaştığını hatırlatarak özellikle 2 devlet cumhurbaşkanları ile başbakanları nezdindeki ikili ilişkilerin bunu pekiştirdiğini söyledi.

 

"Bugün meteorolojinin havası soğuk ama karşılaştığımız hava oldukça sıcak ve samimi" diyen Halil, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti.

 

 

Akçakale Sınır Kapısı'ndaki küçük eksiklikleri yerinde görmek ve gidermek adına Şanlıurfa'ya geldiğini hatırlatan Halil şunları söyledi: "Şanlıurfa'daki yenilikleri görmek ve Akçakale sınır kapısındaki eksikliklerimizi görmek için buraya geldik. Karşılaştığımız ilgiden dolayı oldukça memnunuz. Ayrıca Şanlıurfa Valisi ve yetkilileriyle görüşüp fikir telakkisinde bulunacağız. Bunları da fiiliyata dökmek için de gayret göstereceğiz. Bugünkü açılışı yapmamız oradan geçmemiz ordakilerini yerinde sorunları tespit edip en kısa zamanda gidermek için geldik. Ben ve Şanlıurfa valimiz önümüzdeki günlerde olabilecek aksaklıkların giderilmesi konusunda ittifak halindeyiz. Bunun yanında meydana gelebilecek aksaklık halinde yazışmalarla değil telefonla görüşerek anında meseleleri çözmeye çalışacağız."

 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Türkiye'ye yaptığı son ziyaretle ilgili de açıklamalarda bulunan Halil, iki ülke arasındaki yetkililerin ikili görüşmelerin tesirli olduğuna ve ileriki süreçte bunun olumlu yönde etkili olacağını düşündüğünü ifade etti.

 

2 ülkenin idarecilerinin aldığı kararların yerine getirmesinde her 2 ilin valilileri olarak birer asker olarak yerine getirmeye çalışacaklarını vurgulayan Halil, "Bunlar benim kalbimden geçen sözlerdir. Samimiyetimiz gelen heyetimizin yüz ifadelerinden belli oluyor." dedi.

 

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan ise uzun bir aradan sonra Rakka valisini ve heyetiyle birlikte Şanlıurfa'da görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

Rakka Valisi Ahmet Şahade Halil'in Türkiye ile ilgili gelişlerine ait sözlerini güzel bulduğunu ve aynı güzellikle kendilerini karşıladıklarını anlatan Yavaşcan, "Onların gelmesiyle dostluklarımız daha da pekişecektir. Akçakale Tel Abyat Sınır Kapısı'nın açılması bizim için ayrı bir mutluluk olmuştur. Ama bu açılış bir resmi açılış değil fiili bir açılıştır. Önümüzdeki günlerde iki ülke yetkililerin kakarlaştıracakları bir günde başbakan veya bakan nezdinde açılış olacak. Kendilerini bu kapının hızlandırılması konusunda çok yardımcı olmuşlardır. Maliye Bakanı'yla görüşüp gerekli onayı aldıktan sonra bu kapının açılması için hızlandırılmaya gidilecektir. Bu andan itibaren Akçakale Sınır Kapısı'nın fiiliyat açılışı gerçekleştirilerek hizmete girmiştir. Şuan için iki ülke arasında sorun yoktur. Bu açılmayı takip eden süreçte herhangi bir aksaklık çıkarsa kendi aramızda çözeceğiz" dedi.

 

Sınır kapısıyla ilgili yaşanan ve başta ticaret boyutuyla TIR şoförlerinin yaşadığı sorunlara değinen Vali Yavaşcan, şöyle devam etti: "Yolda gelirken Rakka valisinde bir arzumu ifade ettim. Bizden TIR şoförleri konvoy halinde hareketlendirildiğini ve bunun da zaman kaybına neden olduğunu söyledim. Bizim arzumuz gümrükteki muamelesi biten TIR şoförlerin yoluna devam etmesini istedim. Bu konuda gerekli yerlere verilecek talimatlarla giderileceğine inanıyorum. Ticaretin hızlandırılması konusunda ise herkesten sabırlı olmalarını istiyoruz. En kısa zamanda istenilen hedeflere ve istediğimiz sınır ticaretine kavuşacağız."

 

Suriye'nin Rakka Valisi ve beraberindeki heyet Şanlıurfa'da 2 gün boyunca kalıp bazı incelemelerde bulunacak.

 

Geceyi Polis Evi'nde geçirecek olan heyet 2 gün boyunca Atatürk Barajı, Balıklıgöl ve Çarşı gezisi, Organize Sanayi Bölgesinde gezi ve incelemelerde bulunacak.

 

Heyet, Birecik ilçesini ziyaret edecek, tekstil kalite laboratuvarının açılışı, Kelaynak istasyonu ve Birecik Barajı'ndaki gezilere katılacak.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.